Hranice opäť zatvorili. Dôvodom je masívny prílev nelegálnych migrantov
4. 10. 2023, 13:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:29)

Česko, Poľsko a Rakúsko opäť zaviedli dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Dôvodom je obrovský prílev nelegálnych migrantov, ktorí zaplavujú Európu. Výnimkou nie je ani Slovensko, to však kontroly na hraniciach, na rozdiel od okolitých krajín, nezavádza.
Zdroj: JH
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
Česko zaviedlo náhodné kontroly od polnoci z utorka na stredu. Platiť majú zatiaľ do 13. októbra, bude však závisieť od aktuálnej situácie, či ich ešte predĺžia. Česi začali kontrolovať vodičov osobných áut, dodávok aj kamiónov aj na najfrekventovanejšej hranici Drietoma – Starý Hrozenkov.
Aj keď Česi chránia pre prílivom nelegálnych migrantov svoju krajinu, slovenskí vodiči sa na to pozerajú inak. „Je smutné, že Slovensko musia chrániť českí policajti. Slováci už dávno mali zavrieť hranice. Chodím po celej Európe a nelegálni migranti sú už všade. Choďte sa pozrieť len do Rakúska, do Nemecka. O severských krajinách ani nehovorím. Kým doposiaľ som ich na Slovensku nevídal, posledné týždne na nich už narážam všade,“ povedal vodič nákladného vozidla.
Český minister vnútra Vít Rakušan zverejnil svoje stanovisko na sociálnej sieti. „Od 4. októbra dočasne zavádzame kontroly na hraniciach so Slovenskom. Ide o opatrenie nutné pre účinný boj so skupinami prevádzačov a nelegálnou migráciou. Kontroly budú prebiehať námatkovo po celej dĺžke hraníc so Slovenskom tak, aby čo najmenej obmedzili cezhraničnú premávku a zbytočne nezaťažovali dopravu ani cestujúcich,“ uviedol V. Rakušan.
Český minister vnútra zároveň dodal, že k takémuto kroku pristúpili Česi v koordinácii s Poľskom, ktoré bude svoju hranicu so Slovenskom kontrolovať podobným spôsobom. „Sme samozrejme v kontakte ako so slovenskou stranou, tak s rakúskymi a nemeckými susedmi,“ uzavrel Rakušan.
Podľa Polície Českej republiky bude v úvodnej fáze nasadených na hraniciach približne 130 policajtov z prihraničných riaditeľstiev. Pomáhať im budú kolegovia z cudzineckej polície. „Celkovo budeme na 27 hraničných priechodoch so Slovenskom,“ zverejnila česká polícia svoje stanovisko.
Na Slovensku žiadne kontroly zavedené nie sú a nelegálnych migrantov, z ktorých väčšina tvrdí, že pochádza zo Sýrie, ale nemá žiadne doklady totožnosti, raketovo pribúda. Rovnako pribúda aj prevádzačov, ktorí sem vozia migrantov na dodávkach, podľa starostov prihraničných obcí, vo dne, v noci.
Migrantov zvážajú dodávky na parkovisko v Hornom Srní. Čítajte na ďalšej strane
Starostovia prihraničných obcí majú preto oprávnene hlavy v smútku a očakávajú, že ich obce zaplavia migranti, ktorí sa dostanú na Slovensko, ale zo Slovenska už nie. „Situácia s migrantmi na území našej obce je zatiaľ stabilizovaná, aj keď už badáme prílev migrantov, ktorých začali zvážať nejaké dodávky pred hranicu na naše parkovisko, ktoré je približne 500 metrov od hraníc s Českou republikou,“ povedal starosta obce Horné Srnie Juraj Húserka.
Ten tento problém riešil aj s políciou. „Polícia nám povedala, že sú to migranti, ktorí sa môžu na území Slovenskej republiky pohybovať legálne. V tomto prípade už ani nehovoríme o prevádzačoch, pretože týmto pádom je vlastne legalizované aj prevádzačstvo,“ hovorí starosta.
Starosta vraví, že zatiaľ v obci nezaregistrovali, že by migranti vnikli ľuďom na pozemky, ale vlani sa pohybovali popri domoch, v rôznych uliciach. Starosta sa obáva toho, že situácia sa bude rýchlo zhoršovať. „Vlani, keď Česi zaviedli kontroly, všetci ich vysádzali na našom parkovisku. Najhoršie na tom je, že polícia je v tomto bezprávna. Ja vždy vravím, že to, čo urobila vláda Slovenskej republiky z policajtov počas kovidu, z nich robia aj teraz počas migrácie. Bohužiaľ,“ netají rozčarovanie J. Húserka.
V Drietome sa boja, že sa zopakuje situácia z vlaňajška. Čítajte ďalej
V prihraničnej obci Drietoma, ktorou vedie frekventovaná cesta 1. triedy, je situácia podľa starostu Jaroslava Mega zatiaľ pokojná. „Záleží na tom, aký systém kontrol česká strana zavedie, či budú náhodné, dôsledné, alebo úplne uzatvoria hranice aj na bočných stranách, kde sú cesty 3. a 4. triedy. Ak by nastala situácia, že nám úplne uzavrú hranice a budú kontrolovať každé jedno auto, ktoré prechádza na českú stranu, toto by malo veľmi vážne dopady na našu obec,“ hovorí starosta.
Podľa neho Drietoma má obyvateľov aj v osadách pri štátnej hranici. „Tie kolóny áut by siahali na 5 až 8 kilometrov a vtedy majú títo obyvatelia veľký problém sa dostať z práce domov. Takisto deti do školy, pretože autobus sa nevie predbehnúť pred kamióny,“ hovorí starosta.
Druhým problémom sú samotní migranti. „Prichádzajú na Slovensko, následne je ich pobyt legalizovaný, čiže oni sú tu legálne. Je zbytočné ich nahlasovať na políciu, my to budeme monitorovať len tak, že ak by hrozilo, že sa nám kopia na nejakom mieste a budú potrebovať pomoc z hľadiska ochrany pred hladom, toto by sme museli riešiť v rámci krízového štábu. Ak by to dosiahlo vysoký stupeň, museli by sme vyhlásiť mimoriadnu situáciu,“ hovorí starosta.
Podľa J. Mega ich zatiaľ v obci nevidieť, čo však nie je, môže sa veľmi ľahko zmeniť. „Ja len dúfam a pevne verím, že sa nezopakuje situácia z minulého roku, kedy to tu bolo naozaj napäté, kedy tu bolo migrantov veľa, vstupovali po nociach na dvory našim obyvateľom. Dúfam, že to už nepríde do takéhoto stavu,“ konštatuje starosta.
Podľa starostu ďalšej prihraničnej obce Moravského Lieskového Róberta Palka majú v obci rovnako obavy z toho, kedy sa zopakuje situácia z vlaňajška, keď boli hranice zatvorené a migranti zaplavili obec. „Bude to asi ten istý scenár. My sme veľká obec, oni sa pohybovali vlani väčšinou v extraviláne, ale zanechali tu riadny neporiadok,“ uzavrel R. Palko.
Slovenská vláda schválila v stredu dočasné obnovenie kontrol na hranici s Maďarskom. „Kontroly sa budú vykonávať po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie,“ uviedlo Ministerstvo vnútra. Obnova kontrol má pomôcť znížiť počet nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko tranzitujú. Od októbra eviduje Slovensko necelých 40-tisíc migrantov.