Rozpočtovým provizóriám sa Michal Kaliňák zo ZMOS-u nečuduje. „Čakáme totiž na daňovú prognózu. Už pri schvaľovaní rozpočtov samospráv vlani v novembri sme avizovali, že máme len starú zo septembra. Je polovica januára a samosprávy potrebujú prognózu očistenú o daňový bonus a avizované kompenzácie,“ objasňuje. Daňovú prognózu vydáva rezort financií vo februári, v júni a septembri. „K štátnemu rozpočtu na tento rok ju ministerstvo vraj nestihlo. Takže aj schválené rozpočty miest a obcí sú vlastne fiktívne a budú ich musieť zrejme nejako zreálniť,“ podotýka Kaliňák.

Michal Kaliňák hovorí, že samosprávy sú viac ako podráždené.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Máme brať ľuďom, ktorí sami nemajú?

Hlási, že veľa miest a obcí sa chystá vo februári zvýšiť poplatky za stravu v školských jedálňach, materských školách, je možné aj zvýšenie nájmov obecných budov. „Vláda pri schvaľovaní štátneho rozpočtu počítala s tým, že samosprávam sa zvýšia príjmy z dane z nehnuteľností o 30 miliónov. Ale ako máme vybrať viac, keď každému chýba?“ pýta sa Kaliňák.

Štátny rozpočet ráta s tým, že okrem vyšších daní z bytov a domov samospráva vyberie o 15 percent viac z podnikateľskej činnosti. To je aj prenájom priestorov ambulantným lekárom. „Keď si lekár zráta, koľko má platiť za energie a obec mu zvýši ešte prenájom, tak sa pekne poďakuje a odíde,“ varuje Kaliňák.

Podľa neho je nálada v samosprávach veľmi zlá. „Mnohé sú mega-giga nahnevané. Keby štát povedal, že sa máme zle, vedia sa mestá a obce zariadiť a škrtať. Ale my vlastne nič nevieme. Od 6. januára má minister hospodárstva žiadosť o stretnutie, zatiaľ ani len nereagoval,“ uzatvára Kaliňák.

Aké sú sadzby daní v krajských mestách čítajte TU!

Prečítajte si tiež: