Bratislavskú mestskú časť Petržalka budú po novom skrášľovať cudzokrajné dreviny. Starosta Ján Hrčka dostal zaujímavý dar. Od japonského veľvyslanca Shimmimu dostal japonskú odrodu čerešne, ktorú poznáme pod menom sakura. Ide o druh Prunus serrulata, tzv. „Kanzan“, ktorý sa vyznačuje nádhernými ružovými kvetmi.

Mladé stromčeky vysadili na Námestí republiky a na Nobelovom námestí. Časť stromov, ktorých kvet sa považuje za japonský národný symbol mieru a prosperity, bude v hlavnom meste vysadená aj v Starom Meste. "Túto ponuku vítame a vážime si, že časť z týchto stromov bude aj v Starom Meste. Jednou z lokalít, kde pribudnú, je Bartókova ulica," uviedol staromestský hovorca Matej Števove. O stromy sa bude starať mestská časť v rámci starostlivosti o zeleň.

Vysadením a vytvorením aleje z japonských čerešní s ružovými kvetmi sa nedávno pochválila aj Karlova Ves, pribudnúť by mali na ploche v blízkosti križovatky Karloveská – Molecova. "Aleja ružových kvetov bude vyzerať nádherne a poteší nielen oko, ale aj dušu,"poznamenala na sociálnej sieti starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Podobné čerešne nájdeme už vo viacerých slovenských mestách, napríklad v Nitre.

Máme však zlú správu pre maškrtné jazýčky - okrasné čerešne nerodia ovocie. Ale sú krásne! 

Pozrite si krásne kvety