Jakub (31) a Lukáš (29) chystajú unikátny film o slovenských rysoch: Už 4 roky žijú v divočine
10. 11. 2024, 8:45
Jakub (31) z Bratislavy a Lukáš (29) z Prievidze sú nadšenci prírody. Dokonca až takí veľkí, že sa rozhodli natočiť jeden z najnáročnejších prírodopisných filmov – o rysoch. V slovenskej divočine strávili ich sledovaním už 4 roky a získali jedinečné zábery.
Zdroj: Jakub a Lukáš
Zdroj: Jakub a Lukáš
Zdroj: Jakub a Lukáš
Galéria k článku
Natočiť film o rysovi ostrovidovi bola vždy výzva aj pre tých najskúsenejších filmárov. Stretnúť totiž rysa v našich lesoch je veľmi výnimočné, nieto ešte o ňom natočiť aj film.
„Som nadšenec prírody a od 13 rokov fotím zvieratá, bola to moja vášeň, až sa to stalo mojou prácou,“ začal rozprávanie Jakub, ktorý sa s Lukášom pozná dlhé roky. Fotografovať zvieratá začali obaja v tom istom období.
„Rys bol pre nás vždy výzvou, pretože je veľmi ťažké stretnúť ho v prírode, a o to ťažšie sa dá nafotiť alebo nafilmovať. Mali sme už nafotené medvede, vlky, líšky a iné zvieratá, no rys zostával nedosiahnuteľný cieľ,“ hovorí Jakub. Rozhodli sa preto, že o rysovi spoločne pripravia dokumentárny film.
Prvé stretnutie s rysom
Lukáš sa prvýkrát s rysom stretol 12. októbra 2019 a pamätá si to aj vďaka tomu, že v ten deň má jeho babka narodeniny. „V tom čase už bolo šero a s bývalou priateľkou sme schádzali z lokality, kde sme monitorovali rysa. Vtedy som zbadal pohyb,“ spomína Lukáš. Najprv si myslel, že to je vlk, no bol to rys. „Rys sa zastavil, pozeral prekvapene na nás, čo je pre neho typická reakcia. Chvíľu si nás premeriaval.“
Zdroj: Jakub a Lukáš
Rys bol pre nich vždy výzvou, pretože je veľmi ťažké stretnúť ho v prírode.
Lukáš sa síce snažil urobiť fotku, ale v tom prekvapení a strese nemal foťák dobre nastavený a fotku neurobil. „Fotka sa mi nepodarila, čo bolo vtedy aj dobre, pretože ma to donútilo snažiť sa rysa stretnúť znova,“ prezradil Lukáš. Vtedy si myslel, že prišiel o životnú šancu. O pár rokov však rysa stretol opäť a urobil nielen dobré fotky, ale i videá.
Ako sa dá stretnúť rys?
Je to takmer nemožné, akoby ste chceli stretnúť lesného ducha. Obaja skúšali rysov hľadať na viacerých miestach Slovenska, kde by sa mali vyskytovať. „Snažili sme sa ich lepšie spoznať a pochopiť. Takisto nájsť miesta, ktoré sú vhodné na filmovanie,“ vysvetľuje Jakub. Za rysmi chodili na severné, stredné a východné Slovensko. Presné lokality prezradiť nechceli, pre bezpečnosť tejto šelmy, ktorých je na Slovensku zhruba len od 250 do 400 jedincov.
Zdroj: Lukas Holasek
Za rysmi chodili na severné, stredné a východné Slovensko.
Rysy sú teritoriálne šelmy, takže Jakub s Lukášom sa opakovane stretávali s tými istými jedincami. Rysa, ktorého poznajú najdlhšie, je samica. Dali jej meno Skalka a pozorujú ju už piaty rok. „Ona je pre nás ústrednou postavou celého filmu, ktorá nás sprevádza svetom rysov,“ ozrejmuje Jakub. Pri nej zistili ako lovia, oddychujú a vyvádzajú mláďatá.
Všetkým rysom, ktoré spoznajú, dávajú mená, aby sa o nich vedeli medzi sebou rozprávať. „Rysy sa dajú rozlíšiť podľa škvŕn, ktoré sú unikátne, rovnako ako majú ľudia odtlačky prstov,“ vysvetlil Jakub. Dočkať sa toho, že sa vám rys len tak ukáže, je veľmi náročné. Minulú sezónu čakali na miestach, kde Skalka rada chodila asi tri mesiace. Striedali sa po štyroch až piatich dňoch, no ani za taký dlhý čas sa im ani raz neukázala.
Zdroj: Lukas Holasek
Rysa, ktorého poznajú najdlhšie je samica. Dali jej meno Skalka a pozorujú ju už piaty rok.
Spolupracujú s tými najlepšími
Obaja si uvedomovali, že nadšenie nie je všetko, a preto hľadali aj skúsený realizačný tím, ktorý by im pomohol dostať film na úroveň, ako si predstavovali. „Postupne sme oslovili skúsených filmárov zo zahraničia, ktorí by nám poradili alebo pomohli pri výrobe filmu,“ vysvetľuje Jakub.
Zdroj: Jakub a Lukáš
Na to, aby mohli film financovať, sa rozhodli založiť zbierku.
Ako prvú sa im podarilo pre ich projekt nadchnúť anglickú dramaturgičku, scenáristku a producentku Sue Western, s ktorou sa aj osobne stretli. Spolupracuje s BBC, National Geographic, Netflix a napísala veľa scenárov pre Davida Attenborougha, známeho britského moderátora a prírodovedca.

Zdroj: Jakub a Lukáš
Prišla za nimi aj na Slovensko, aby spoznala miesta, kde pozorujú rysa. Spolupracuje s nimi aj uznávaný strihač Sam Rogers z Veľkej Británie, ktorý má dlhoročnú prax v oblasti prírodopisných dokumentov.
Založili zbierku na financovanie filmu
Na financovanie filmu založili zbierku. Film bude mať dĺžku 52 minút a do televízie by mal ísť v septembri 2026. Koproducentom filmu je aj Slovenská televízia. Zo začiatku ich nedosiahnuteľný sen, sa tak stáva skutočnosťou.