Imobilní ľudia sa do TEJTO polikliniky nevedia dostať, ani z nej odísť: Kto im v tom bráni?
17. 5. 2024, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:56)

Zdroj: Miro Lisál
Poliklinika Bezručova sa už takmer rok snaží získať povolenie na vybudovanie bezbariérového prístupu. Len za jeden týždeň prejde jej bránami viac ako dvetisíc pacientov, z ktorých sú mnohí imobilní. Kto teda bráni tomu, aby sa zdravotníkom pohodlnejšie pracovalo s hendikepovanými ľuďmi?
Zdroj: Poliklinika Bezručova
Zdroj: Poliklinika Bezručova
Zdroj: Poliklinika Bezručova
Galéria k článku
Poliklinika Bezručova sa stará o viac ako 25-tisíc pacientov z Bratislavy a blízkeho okolia a týždenne jej bránami prejde viac ako dvetisíc pacientov a ich blízkych. Zdravotnícke zariadenie nadväzuje na slávnu históriu nemocnice, ktorá sídlila na tejto staromestskej adrese a ako poliklinika začala poskytovať svoje služby pre pacientov opäť po 30 rokoch.
„V súčasnosti je nevyhnutné, aby verejné budovy mali vybudovaný bezbariérový prístup. Najmä ak ide o zdravotnícke zariadenia, ktoré z povahy svojej činnosti poskytujú zdravotnú starostlivosť aj imobilným pacientom. O takej prirodzenej veci, ako je bezbariérový prístup do nemocnice či polikliniky, by sa preto nemala viesť žiadna polemika,“ hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova.
Kto tomuto zámeru bráni a prečo?
K výstavbe bezbariérového prístupu do Polikliniky Bezručova má výhrady firma Bezručova Invest, s. r. o., ktorej konečným užívateľom výhod je Juraj Široký. Námietky proti stavbe zaslala táto spoločnosť len niekoľko dní pred nadobudnutím právoplatnosti stavebného povolenia, ktoré vydal Stavebný úrad Bratislava – Staré Mesto na základe súhlasných stanovísk všetkých dotknutých orgánov.
Zdroj: Poliklinika Bezručova
A takto vyzerá vizualizácia, ako by to malo vyzerať. Kto tomu bráni? Išlo by to oveľa jednoduchšie.
„Myslíme si, že tieto námietky sú účelové a majú jediný cieľ: predĺžiť stavebné konanie, pretože v danej veci musí rozhodnúť odvolací orgán. Takéto konanie považujeme za necitlivé vo vzťahu k pacientom, ktorí sú na bezbariérový prístup odkázaní,“ dopĺňa profesor Hlavatý. Pacienti poukazujú na porušovanie Európskej charty práv pacientov a konanie spoločnosti Bezručova Invest, s. r. o., vnímajú ako necitlivé a v rozpore s dobrými mravmi. Za vybudovanie bezbariérového prístupu bola iniciovaná petičná akcia.
Strmé schody do polikliniky!
Po schodoch, ktoré vedú do polikliniky, sme sa prešli aj my. Aj pre zdravého človeka sú naozaj veľmi strmé! Starší, ťažko pohybujúci sa pacienti po nich zaručene bez pomoci zdravotníkov alebo príbuzných vôbec neprejdú a pre rodičov s batoľatami na rukách sú zase veľmi nebezpečné. Preto na vybudovanie bezbariérového prístupu upozornili aj samotní pacienti, ktorí majú problém dostať sa na vyšetrenia do budovy polikliniky.
Zdroj: Miro Lisál
Po schodoch, ktoré vedú do polikliniky, sme sa prešli aj my. Aj pre zdravého človeka sú naozaj veľmi strmé!
V tejto súvislosti bola iniciovaná petícia nielen za vybudovanie takejto rampy, ale aj za urýchlené konanie zo strany odvolacieho orgánu, ktorý musí vo veci námietky Bezručova Invest, s. r. o., rozhodnúť.
Pomôže petícia?
„Je neprijateľné, aby sme v 21. storočí bojovali za vybudovanie bezbariérového prístupu do zdravotníckeho zariadenia," hovorí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov v SR. Aj v zmysle Európskej charty práv pacientov a Charty práv pacientov v SR majú právo na prístup k zdravotníckym službám na základe svojho zdravotného stavu a podľa stupňa zdravotného postihnutia. "Chýbajúce bezbariérové prístupy tieto naše práva upierajú,“ upozorňuje Lévyová.

Zdroj: Miro Lisál
„Považujeme za mimoriadne necitlivé, ak súkromná spoločnosť namieta vybudovanie bezbariérového prístupu a svojimi námietkami bráni jeho výstavbe, čo je v príkrom rozpore nielen s Európskou chartou práv pacientov, ale aj v rozpore s dobrými mravmi,“ prízvukuje tiež Veronika Ivančíková z pacientskej organizácie Slovak Crohn Club.
Zástupcovia Polikliniky Bezručova sa v danej veci obrátili aj na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Za vybudovanie bezbariérového prístupu bola iniciovaná petičná akcia, ktorú môžu pacienti podpísať aj priamo na Poliklinike Bezručova.
Je to neprijateľné, poukazuje Mária Lévyová

Zdroj: Miro Lisál