Reklama

Ikonický Slavín má už 65 rokov: Socha na vrchole skrýva TAJOMSTVO, vedeli ste o ňom?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na Slavíne si prezidentka uctila pamiatku padlých vojakov 2.svetovej vojny
    Zdroj: tasr
    Reklama

    Monumentálnu sochu vojaka s pozláteným vrcholom na centrálnom žulovom pylóne pamätníka Slavín museli pred niekoľkými rokmi kompletne reštaurovať okrem iného aj preto, že ako široko-ďaleko najvyšší bod terénu priťahuje blesky. V TASR TV to povedal riaditeľ Marianum - Pohrebníctva mesta Bratislavy Robert Kováč pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Bratislavy a zároveň 65. výročia uvedenia Slavína do prevádzky, ktoré si pripomenieme 4. apríla.

    „Bol zreštaurovaný pylón, Trizuljakova socha a mozaikový strop obradnej miestnosti,“ doplnil riaditeľ organizácie, ktorá má na starosti aj bratislavské vojnové cintoríny vrátane 10.000 štvorcových metrov areálu pamätníka Slavín.

    Obradná miestnosť sa nachádza vo vnútri pamätníka, kam sa verejnosť bežne nedostane. „Na našom webovom sídle si môžu návštevníci kedykoľvek pozrieť virtuálnu prehliadku Slavína, dostanú sa aj dnu do obradnej miestnosti,“ upozornil Kováč. Počas mestských dní od 26. do 27. apríla budú podľa neho organizované aj prehliadky obradnej siene a podzemných priestorov Slavína, takže sa tam verejnosť bude môcť pozrieť aj fyzicky.

    Socha vojaka ukrýva symbol kresťanstva

    Socha vojaka na vrchole obelisku do istej miery symbolicky kompenzuje dôsledky necitlivého postupu úradov totalitného režimu, ktoré v čase výstavby Slavína nechali pod zámienkou narušenej statiky zbúrať vežu neďalekého kostola na Kalvárii. „Kostol mal 50-metrovú vežu a keďže ten kopec je vyššie, bola by o niečo vyššia, ako tá na Slavíne,“ vysvetľuje riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave, historik Ivo Štassel.

    Zdroj: NORBERT SKALIČAN

    Slavín zblízka.

    Proti zámeru zbúrať kostolnú vežu sa postavil aj samotný autor sochy sovietskeho vojaka na Slavíne Alexander Trizuljak, a keď neuspel, rozhodol sa pre netradičný krok. „Bol to hlboko veriaci človek. Ak sa pozriete na tú sochu odzadu, uvidíte, že do nej zakomponoval kríž. Tvorí ho žrď vlajky a samopal, ktorý má vodorovne. Tým pádom akoby symbol z Kalvárie preniesol na Slavín,“ upozornil Štassel.

    Kontroverzný výber miesta

    Aj samotné začiatky budovania cintorína boli podľa neho poznačené dobou krátko po skončení druhej svetovej vojny. Na jar 1945 bolo podľa neho mesto Bratislava, ale aj priľahlý región plné improvizovaných vojnových cintorínov. „Radnica preto hľadala podľa územného plánu miesto na centrálny cintorín,“ konštatuje historik.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Monumentálny bratislavský pamätník Slavín opravujú!

      Keďže ani začiatkom roka 1946 rozhodnutie nepadlo, začali byť podľa neho nervózni vojaci zo sovietskej posádky. „V januári 1946 prišli piati ozbrojení dôstojníci na magistrát, vytiahli zodpovedného úradníka von, nasadili ho do auta, že idú hľadať miesto. A žiadne územné plány ich nezaujímajú, lebo do februára musia byť všetci pochovaní,“ konštatoval Štassel s tým, že kopec nad mestom sa dôstojníkom páčil. „Nedali mestu na výber, o týždeň sa začali výkopové práce,“ konštatoval.