Hubárska sezóna nekončí: Kde hľadať tie správne lokality plné dubákov či bedlí?
21. 10. 2023, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:32)

Aj keď je hubárska sezóna už pomaly na konci, niektorí vášniví hubári sa stále pýšia naozaj hojnou zbierkou rôznych druhov hríbov. Medzi nich patrí aj sympatický pár z Nitry - Mirka a Martin. Pozrite sa na tú krásu!
Zdroj: archív MK
Zdroj: archív MK
Zdroj: archív MK
Galéria k článku
Partneri Mirka a Martin z Nitry sú nadšenými hubármi. "Ja sa hubárčeniu venujem odmalička, viedli ma k tomu moji rodičia. Chodíme všade tam, kde naprší. Vždy si pozerám, kde sú búrky. Keď výdatne naprší, hríby totiž väčšinou najviac rastú tak 12-14 dní od dobrých zrážok," hovorí Martin.
Miesta si vyhľadávajú podľa máp, kde je krásne vidieť, či ide o ihličnatý alebo listnatý les a rovnako tu vidno aj samotné šikminy. Sami najviac vyhľadávajú dubáky, smrekáče, ale zbierajú aj vatovce, bedle a kuriatka a podobne. “Vždy nás poteší dubák alebo smrekáč, tzv. súdok - krásny hrubý spodok, že to vyzerá kvázi ako domček. Snažíme sa nazbierať aspoň plný kôš,” dopĺňa Martin.
FOTOGRAFIE NÁDHERNÝCH ÚLOVKOV SI POZRITE VO FOTOGALÉRII:
V tomto období, keď už nerastú vo veľkom, treba podľa Martina veľa chodiť a hľadať. Rastú len veľmi lokálne - to znamená, že v prvom rade treba prejsť niekoľko lokalít a hľadať na určitých presvetlených miestach, kde bolo viac zrážok. "Samozrejme, tie zrážky treba aj sledovať, kde koľko napršalo. Hríby dubové sa vyskytujú približne 10 dní po zrážkach. Záleží však aj na tom, aké sú teploty, či už cez deň alebo v noci. Túto jeseň máme slabé zrážky a preto je potrebné za hríbami cestovať aj ďalej. Najviac húb sme však našli asi v okolí Prievidze," teší sa hubár.