FOTO Slováci prepadli hubárskemu šialenstvu: Prezradili miesta a z týchto úlovkov odpadnete!
19. 8. 2023, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:11)
Hubárske šialenstvo je opäť tu a sociálne siete denne zaplavujú poriadne úlovky! Hubári v rámci celého Slovenska si tieto dni prichádzajú na svoje a niektorí z nich sa podelili o svoje zážitky a najmä oblasti, ktoré sami navštevujú.
Zdroj: Facebook/MK
Zdroj: Facebook/MK
Zdroj: Facebook/MK
Galéria k článku
Jedným z nich je aj gitarista zo skupiny Horkýže Slíže Juraj Štefánik, ktorý vlastní už asi 15 rokov chatu v obci Jelenec (okr. Nitra) a za toto obdobie si už našiel svoje miesta, kam sa oplatí ísť. “Keď človek začína hubárčiť, len tak vbehne do lesa, zmätene pobehuje a hľadá huby. Ale teraz už ideme na istotu. V týchto dňoch rastú tak krásne mladé dubáčiky, čo ale bude trvať už len deň, alebo dva. Potom to skončí a budú veľké a červivé. Treba hlavne vystihnúť správny čas,” povedal nám sympatický hudobník, ktorý chodí na huby väčšinou sám.
Občas ho však sprevádza manželka, syn, alebo kamaráti. Miesta a lesy, ktoré primárne navštevuje, sú vzdialené od chát, kde nechodí veľa ľudí. Samotná hubačka trvá niekedy aj 2 - 4 hodiny. Sám ju vníma najmä ako relax, pretože si pri nej oddýchne a vyčistí si hlavu. So stretom medveďa skúsenosť nemá, no vždy je tu určitá obava. V rámci zberu sa orientuje na dubáky, suchohríby, masliaky, plávky, bedle, či kuriatka. “Zbieram vždy len tie huby, ktoré poznám. Raz sa mi dokonca podarilo nájsť aj Hríb satanský. Milujem ten moment, keď idem po lese a zrazu vidím na približne 20 m2 aj 50 krásnych dubákov. To je pre mňa obrovská radosť,” hovorí "Štefko".
Hubárstvo si užíva aj Eva Rusnáková, ktorá pochádza z malej dedinky Kocurany (okr. Prievidza). A venuje sa mu už od svojich 6 rokov. Cestu k tejto činnosti jej ukázali rodičia, no aj postupom času si uvedomovala, že ju to stále baví. “Je to psychohygiena, oddych a nesmierna radosť a vášeň. Na huby chodím tak často, ako sa len dá. Vždy keď mám voľno, celú dovolenku, víkendy a chodím aj večer po práci. Dokonca aj po tme, keď sa nedá cez deň,” hovorí s úsmevom mladá dievčina.
Článok si čítajte na ďalšej strane:
Myslí si, že každá jedna dedinka v okolí má čo ponúknuť, či Kamenec pod Vtáčnikom, Lehota, alebo Kanianka a každý hubár má svoju oblasť, kam rád chodí. Napríklad, v Kamenci je možné nájsť krásne Hríby sosnové, ale aj Hríby bronzové, dokonca Hríby kráľovské. Pre Evu Rusnákovú je významný každý jeden úlovok. “Huby zbožňujem všeobecne všetky, lebo každá je niečím iným výnimočná. Som pyšná na to, že v období, kedy mladí pijú, či fetujú, mne učarovalo hubárčenie a miesto barov som vždy sedela na pníku v lese,” poznamenáva s tým, že k tejto radosti vedie aj syna.
Dôchodca Jozef Surovec (73) z Banskej Štiavnice, je hubárom celý svoj život a k hubárčeniu ho priviedol starý otec. Práve s ním pásol kravy a zbieral prvé hríby. Hubárčeniu sa venovala celá jeho rodina, teraz aj manželka a deti, no hlavne syn, ktorý pokračuje v jeho záľube. “Okrem hudby to bol môj veľký koníček, hlavne prechádzky prírodou a poznávanie okolia Banskej Štiavnice. Keď začala hubárska sezóna, chodil som na hríby aj každý deň. Zbieral som pre potešenie, viac som rozdal dobrým priateľom a v lese som nechal niečo aj pre iných hubárov,” vysvetľuje.
Každý hubár má podľa neho svoje obľúbené miesta a medzi tie jeho patrí Baďan, Počúvadlo a Klastava, Prenčov a Sitnianska Lehôtka, Krnišov – Kráľovce a Červená studňa - Sedlo Cukmantel. V každej z týchto oblastí totiž prevláda iný druh hríbov. V oblasti Baďan, Počúvadlo a Klastava sa najčastejšie vyskytuje Hríb dubový (dubák), ale objavil tu aj lúku plnú pečiarok. Pre druhú oblasť Prenčov a Sitnianska Lehôtka sú typické kozáky a suchohríby. Kuriatka sú typické pre oblasť Krnišov – Kráľovce, ale nájdeme tu aj dubáky a v oblasti Červenej studne – Sedlo Cukmantel nájdeme Hríb smrekový a sosnový.
Článok si čítajte na ďalšej strane:
V zásade platí, že suchohríby, kozáky, rýdziky, bedle a pečiarky rastú všade, keď je dobrá hubárska sezóna. “Medzi vzácne huby, ktoré som našiel, patrí Muchotrávka cisárska a Hríb kráľovský. Na Baďane som našiel aj Hríb satanský, ktorý je známy pod názvom Satan,” spomína Surovec podľa ktoré by základným pravidlom každého hubára by malo byť: ,,Zbieram len čo poznám!“. A aké sú jeho najvýznamnejšie úlovky? “Z hľadiska počtu bol môj najväčší úlovok 1 243 kusov. Z hľadiska veľkosti sa mi podarilo nájsť aj dubák, ktorého klobúčik mal priemer 30 cm a vážil 1,50 kg,” dodáva.
Nadšenými hubármi sú aj partneri Mirka a Martin z Nitry. "Ja sa hubárčeniu venujem odmalička, viedli ma k tomu moji rodičia. Chodíme všade tam, kde naprší. Vždy si pozerám, kde sú búrky. Keď výdatne naprší, hríby totiž väčšinou najviac rastú tak 12-14 dní od dobrých zrážok," hovorí Martin. Miesta si vyhľadávajú podľa máp, kde je krásne vidieť, či ide o ihličnatý alebo listnaný les a rovnako tu vidno aj samotné šikminy. Sami najviac vyhľadávajú dubáky, smrekáče, ale zbierajú aj vatovce, bedle a kuriatka a podobne. “Vždy nás poteší dubák alebo smrekáč, tzv. súdok - krásny hrubý spodok, že to vyzerá kvázi ako domček. Snažíme sa nazbierať aspoň plný kôš,” dopĺňa Martin.