Logo
Reklama

Hrady, zámky a kaštiele na východe Slovenska: Pozrite, aké nádherné skvosty tu máme!

Ľubovniansky hrad v Starej Ľubovni postavili v severnej pohraničnej oblasti Uhorska v údolí Popradu v druhej polovici 13. storočia na ochranu dôležitej obchodnej cesty vedúcej do Poľska. Dnes tu sídli múzeum s historickou expozíciou, expozíciou dobového nábytku a kostýmov, zbraní a zbierkou rodu Zamoyských. Na gotickej veži je na šiestom poschodí rozhľadňa s 360° výhľadom na celé okolie hradu. Pod hradom je historický vojenský tábor a skanzen ľudovej architektúry.

Zdroj: Jano Štovka mqep

Reklama

Ingrid Timková

Redaktorka

Strategická poloha a bohatstvo predurčovalo Slovensko viac ako tisíc rokov na dejisko veľkých mocenských konfliktov. Vpád Tatárov v roku 1241 začal písať históriu vzniku kamenných hradov. Nastal rozmach výstavby väčšiny našich hradov na strategických a neprístupných miestach, aby odolali útokom nepriateľov. Upravené hrady, ktoré stratili svoje obranné funkcie, boli neskôr prebudované na rezprezentatívne sídla - zámky. Pre bohatú šľachtu slúžili aj kaštiele stavané na rovine a obklopovali ich parky alebo záhrady. Na Slovensku máme 425 kaštieľov a 180 hradov a zámkov. A hoci sú niektoré už iba ruiny, stále lákajú návštevníkov pre svoju tajomnosť. No a tie, ktoré sa zachovali, slúžia ako múzeá a sú dokumentom dávno minulých čias stredoveku. Pozrite sa, akými nádheranými svedectvami doby sa môžu pýšiť v Prešovskom kraji.

Diskusia

(0)

Autor článku

Ingrid Timková

Redaktorka
Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.