FOTO Veža z jamy, jama z veže: Nová stavba Sky Park Tower bude mať garáž hlbokú 5 poschodí
4. 3. 2025, 7:30

Zdroj: Miro Lisál
Najhlbšia stavebná jama na Slovensku
Sky Park Tower má niekoľko zaujímavých čísel. Budúce garáže pod vežou sú momentálne najhlbšou stavebnou jamou na Slovensku s hĺbkou 15,5 metra, je teda hlboká ako 5-poschodový panelák. Z nej vyviezli až 177 tisíc ton zeminy, čo je pre ilustráciu 7 080 nákladných áut. Podzemný parkovací priestor ponúkne viac ako 400 nadštandardne širokých miest – medzi autami bude o takmer pol metra viac ako je obvyklé v iných projektoch. Samozrejmosťou je stopercentná príprava na elektromobilitu.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Najhlbšia stavebná jama na Slovensku.
Stavba predstavuje viac ako 41 000 m³ betónu. Nachádza sa tam 31 700 m² murovaných konštrukcií, čo je na plochu 4,5 násobok futbalových ihrísk. Okná, ktoré budú použité na veži, majú špeciálnu úpravu a boli vyvinuté v Belgicku. Použitých bude 9 600 m² sklenených tabúľ, čo je na plochu 6 hokejových ihrísk.
Dôraz je kladený na zeleň
Sky Park Tower rozširuje zelené priestory v centre Bratislavy a ponúka panoramatický výhľad na celé Staré Mesto vrátane Bratislavského hradu, Slavína či Mostu SNP. Veľký dôraz je kladený na zeleň. Substrátu tu bude 4 000 m³, čo je na ilustráciu súvislá kolóna naložených nákladných áut od Sky Parku až po podhradie. Okrem vodozádržných opatrení bude aj ochladzovať prostredie a na mnohých miestach násypu má mať až takmer 4 metre. Môžu sa tu tak vysadiť aj stromy.
Zdroj: Penta Real Estate
Veľký dôraz je kladený na zeleň.
Schodovité terasy s výsadbami rastlín prepojujú budovu s obnoveným parkom v Sky Park Residence 4, čím vytvárajú priestor pre relaxáciu, aktívny životný štýl i komunitné aktivity. V štvrti tak vznikol najväčší zelený park pri rezidenčnom projekte nielen v Bratislave, ale i na Slovensku s rozlohou 6,4 hektára. Budova vyniká unikátnym fasádnym exoskeletom. Vertikálne členenie fasády dopĺňajú horizontálne prvky, čím harmonicky prepojuje budovu s okolitými vežami v areáli Sky Park.
Dokončenie projektu sa plánuje na rok 2027 a odovzdávanie bytov užívateľom je predbežne naplánované na rok 2028.