FOTO NOVÝ minister Káčer a riaditeľ RTVS Machaj: Pozrite, KDE si užívali piatkový večer!
1. 10. 2022, 13:17 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:35)
Vidieť na hudobnom festivale mládež nie je nič výnimočné, no čoraz častejšie chodia tí neskôr narodení aj do klasickej filharmónie. Bratislavské hudobné slávnosti (BHS) sú toho dôkazom. Svetové hviezdy si tak teraz môžete pozrieť za neuveriteľné ceny, ich vystúpenia si nenechali ujsť ani známe osobnosti.
Zdroj: SF/Ján Lukáš
Zdroj: SF/Ján Lukáš
Zdroj: SF/Ján Lukáš
Galéria k článku
V obrovskej sále filharmónie vidieť nielen staršie ročníky, divákov hovoriacich po nemecky či maďarsky, ale aj mládež.

Keď sme sa mladej skupinky opýtali, čím ich BHS priťahujú, ich odpoveď bola jednoznačná: „Máme náročnú prácu a vypočuť si večer vážnu hudbu je nielen relax, ale aj možnosť dovzdelávať sa v inej oblasti. Môžeme tu hlavne vidieť špičkových umelcov za super ceny. Veď v Rakúsku by sme za podobný koncert zaplatili okolo 200 eur,“ vysvetlil mladík, ktorý pracuje vo Viedni v IT oblasti, po koncerte svetoznámeho ukrajinského huslistu Valeriya Sokolova.
Sumy za špičkové hudobné vystúpenia sa pohybujú v okolitých krajinách, naozaj, niekedy aj v trojciferných číslach. U nás si diváci za svetové hviezdy zaplatia oveľa menej. "U nás stoja vstupenky v priemere 30-35 €, u susedov to môže byť na podobné podujatie okolo 150€ za vstupenku. Tamojší diváci si to však, najmä vďaka ich podstatne vyšším príjmom oproti našim, môžu pokojne dovoliť," potvrdila tlačová tajomníčka filharmónie Martina Tolstova.
Aj na BHS však majú takmer všetky koncerty sú vypredané. „Všetky, ktoré odzneli počas prvého týždňa mali výbornú atmosféru a boli aj veľmi dobre navštívené,“ dodal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.
Svetové hviezdy si nenechali ujsť ani viaceré známe osobnosti. Na včerajší koncert Českej filharmónie zavítal aj nový minister zahraničných vecí Rastislav Káčer a riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Okrem práce famózneho šéfdirigenta Semyona Bychkova obdivovali z balkónov aj excelentnú gruzínsku sólistku Lisu Batiashvili.
Príprava trvá aj rok
Riaditeľ filharmónie Turner sa z vysokej návštevnosti BHS mimoriadne teší, snaha dostať do hlavného mesta špičku umenia má podľa neho naozaj zmysel. Prezradil, že príprava jedného ročníka BHS trvá rok až dva.
Zdroj: SF/Ján Lukáš
Gruzínska huslistka Lisa Batiashvili na Bratislavských hudobných slávnostiach.
Dať dokopy umelcov a telesá musí organizačný výbor nielen podľa atraktívnosti a originality programu, ale aj podľa toho, aby sa program neopakoval z minulých ročníkov.
Navyše pri veľkých hviezdach je náročné skĺbiť program aj časovo. „Zladiť program napríklad šéfa Českej filharmónie Semjona Byčkova alebo nášho rodáka Juraja Valčuhu, ktorý robí medzinárodnú kariéru, je problém. Rovnako ako filharmóniu z Londýna či rodákov zo Slovenska pôsobiacich vo Viedni, zoskupenie Janoska Ensemble,” uzavrel šéf Turner.