Reklama

FOTO Niekdajšie sídlo pre záhradníkov roky chátralo. Neskutočná krása, ako má vyzerať!

Reklama

Renesančný kaštieľ Chateau Mignon býval kedysi pýchou Dubnice nad Váhom. Už roky je však naň smutný pohľad. Pamiatka z 1. polovice 17. storočia, ktorá od roku 1835 slúžila ako dom pre záhradníkov dubnickej oranžérie, chátra už od roku 2016.

Objekt bol postavený v 1. polovici 17. storočia, v 19. storočí prešiel rekonštrukciou a až do roku 1937 tu bývali záhradníci, ktorí sa starali o oranžériu a park priliehajúci k dubnickému kaštieľu. Pôvodnými majiteľmi bola rodina Illešházi, ktorá v blízkom kaštieli sídlila.

Výraznou modernizáciou prešla historická budova v rokoch 1959, 1970 a napokon v roku 1990, keď bol objekt upravený na hotel. Neskôr začal chátrať, až kým ho nekúpili noví majitelia, ktorí ho v roku 2006 začali rekonštruovať podľa pôvodných plánov a archívnych dokumentov.

Ani to však netrvalo dlho. Už v roku 2016 sa spoločnosť dostala do konkurzu a budova, teraz už známa ako Chateau Mignon začala opäť chátrať. Až v roku 2021 sa dostala do majetku mesta. Teraz sa situácia radikálne mení a mesto ohlásilo veľkú rekonštrukciu niekdajšieho domu pre záhradníkov.

Rekonštrukcia má trvať rok. Čítajte ďalej

Po viac ako dvoch rokoch od času, keď mesto Dubnica nad Váhom získalo do vlastníctva renesančný kaštieľ, boli spustené rekonštrukčné práce, ktoré majú trvať približne rok. Rekonštrukcii predchádzali iné kroky. „Na pozemku stáli stavby, ktoré bolo potrebné najskôr zlegalizovať,“ povedal vedúci stavebného úradu Jozef Králik.

Podľa Králika práve projektová a prípravná fáza zabrala najviac času z dôvodu existencie problémových objektov. „Prostriedky na kompletnú rekonštrukciu Chateau Mignon sa nám podarilo získať z Plánu obnovy. Boli to viac ako dva roky tvrdej práce a prípravy,“ povedal primátor mesta Peter Wolf.

Dodal, že mestu pomohol Krajský pamiatkový úrad a Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky. Vedenie Dubnice nad Váhom teraz chce, aby sa z historického objektu stalo vyhľadávané miesto s nadregionálnym či medzinárodným významom.

V zrekonštruovanom kaštieli vznikne gastroprevádzka vyššieho štandardu, ďalšie priestory sa budú môcť využiť ako galéria, výstavné sály, prípadne komunitné centrum. Bude to veľkou pridanou hodnotou pre naše mesto, pre kultúru i históriu nášho mesta,“ povedal primátor.

Stavebné práce potrvajú približne rok a stáť majú 1,7 milióna eur. Projekt k záchrane objektu podliehal prísnej kontrole pamiatkárov. „Spolupracovali sme s množstvom odborníkov, ktorí museli zhodnotiť súčasný stav a navrhnúť najvhodnejšie opatrenia. Finálny vzhľad kaštieľa bude vychádzať z historických výskumov,“ povedal zástupca spoločnosti zodpovedajúcej za architektonickú stránku rekonštrukcie budovy a okolia Michal Valijent.

Prečítajte si aj: