FOTO Čo ukrýva Spievajúca fontána pod zemou? Boli sme na mieste, kam sa len tak nedostanete
1. 5. 2024, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:54)
Málokto určite tuší, že pod dlaždičkami Spievajúcej fontány v Košiciach je dva metre vysoká voda. A ešte menej ľuďom sa podarilo dostať do jej technického zázemia. My sme sa boli pozrieť, čo všetko miliónová rekonštrukcia na prevádzke zjednodušila.
Zdroj: Lukáš Koco
Zdroj: Lukáš Koco
Zdroj: Lukáš Koco
Galéria k článku
V sobotný (27.4.) podvečer sa stovky ľudí v rámci jubilejného 30. ročníka osláv Dňa mesta stretli pri známej Spievajúcej fontáne na Hlavnej v Košiciach. Tá naposledy bola v prevádzke v septembri 2022. Vlani už museli 38 rokov žijúcu legendu rekonštruovať, resp. modernizovať. Cena sa vyšplhala na 1,79 milióna eur, pričom miliónom prispela Nadácia U. S. Steel.
Kontrola pred dvoma rokmi odhalila vážne poruchy telesa, praskliny i nefunkčnú časť elektroinstalácie
V prevádzke vtedy ostali iba jej najnevyhnutnejšie súčasti – zo 160 reflektorov svietilo 109 a z 25 čerpadiel bolo funkčných iba šesť. Dnes však súčasťou fontány je 43 čerpadiel a 774 trysiek rôznych priemerov. Košičanov najviac ohromila stredová dýza, ktorá môže chŕliť vodu až do výšky 24 metrov, čo je viac, než koľko dosahuje erupcia herlianskeho gejzíru. Bočné dýzy pri krajoch fontány, resp. obľúbené detské vyvierače, striekajú vodu do výšky 50 cm. Káble dosahujú dĺžku neuveriteľných 16 kilometrov!
Spievajúca fontána existuje vďaka Schusterovi
Práve ten je autorom myšlienky tohto unikátu. Terajší primátor Jaro Polaček je preto rád, že rekonštrukcia sa podarila, nakoľko by inak hrozilo fontáne úplné vyradenie z prevádzky. „Rekonštrukcia sa udiala minútu pred dvanástou. Bez nej by fontána už v tomto roku nefungovala a nemohla tešiť svojich návštevníkov. Dali sme hlavy dokopy a spolu s našimi partnermi, ktorým veľmi pekne ďakujem, sme našli také riešenie, aby tento skvost mohli dať do prevádzky. Je to najmodernejšia fontána v Európe a jediná s umelou inteligenciou. Košičania sa majú na čo tešiť, bude aj veľkým magnetom pre turistov,“ povedal.

Zdroj: Jaro Polaček
Okrem zmien na prvý pohľad modernizácia výrazne ovplvynila aj prácu jej prevádzakovateľov. Boli sme sa pozrieť do zázemia celej fontány. Málokto totiž tuší, čo sa pod ňou nachádza.
Okrem riadiaceho centra ju tu v ostatnej miestnosti samotné vodohospodárstvo. „Pri bežnej prevádzke sa tu nikto nenachádza, chodí sa sem len na kontrolu, či nedošlo k strate kyseliny alebo chlóru. Samotná prevádzka fotnány je bezúdržbová, človek tu nemusí sedieť, robí sa to na diaľku. Akonáhle nastane hocaký stav, ten vyhodnotí a vykoná nejaké opatrenia,“ hovorí Erik Kuzma, projektový manažér Správy mestskej zelene (SMsZ).
Zdroj: Lukáš Koco
Na fotke rekonštrukcia z roku 1997. Na práce dozerá aj vtedajší primátor Rudolf Schuster (v klobúku).
Práve samotná modernizácia a výdobytky aktuálnej doby umožňujú Spievajúcu fontánu ovládať diaľkovo, a to aj cez mobilnú aplikáciu. „Niekedy musel ísť skutočne do šachty človek a vypustiť ju, teraz máme „vypúšťací ventil“, ktorý sa dá na diaľku otvoriť a zatvoriť. Už to je oveľa jednoduchšie,“ pokračuje Kuzma s tým, že počas predošlej prevádzky v týchto priestoroch sedával od 16-tej až do 22-ej človek, ktorý na všetko dohliadal.
Rozšírili aj repertoár
Už z historického hľadiska je dominantnou Spievajúcej fontány práve reakcia na hudbu. „Sriekala teda podľa štyroch frekvenčných pásiem - basy, dolné stredy, horné stredy a výšky. Teraz je viac dynamickejšia, keďže boli nainštalované aj čerpadlá, ktoré vedia na pol sekundy zastaviť. Čiže ak má pesnička veľký nábeh, vie sa s tým lepšie pracovať a fontána ten efekt stále drží.“
V „jednoduchej“ prevádzke je od rána, do hudby hrá od 12-tej až do 22-ej. Počas dňa je nastavená na klasickú hudbu, vo večerných hodinách sa mení na modernú hudbu. „Ak sú rôzne slávnosti či návštevy štátnikov, hudbu vieme meniť podľa príležitosti a to aj na diaľku. Dnes má v repertoári viac ako tritisíc skladieb,“ vraví Erik Kuzma.
Novinkou je aj premietanie rôznych obrazov na vodnej hmle fontány. Rovnako ako jej sesterská Plávajúca fontána v mestskom parku, umožňuje aj tá na Hlavnej premietať rôzne videá či text.