Reklama

FOTO Cez víkend sme zažili rozprávkové kozmické divadlo: Čo je to polárna žiara a ako vzniká?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Polárna žiara v plnej kráse: Takéto divadlo vidia na oblohe za polárnym kruhom
    Zdroj: Twitter/@@S_Galimberti
    Reklama

    Pohľad, ktorý sa len tak nevidí! Prvý novembrový víkend vo večerných hodinách ozdobila oblohu polárna žiara, ktorú mohli pozorovať ľudia z rôznych kútov Slovenska.

    Obloha na Slovensku hrala opäť všetkými farbami! Nezvyčajný úkaz Auroru Borealis, teda polárnu žiaru, sme mohli vidieť z rôznych regiónov, z viacerých častí krajiny. Priaznivé podmienky na pozorovanie sa vytvorili aj tento víkend a mohli sme si tak užiť kozmickú šou. Polárnu žiaru sme mohli vidieť napríklad v Bratislave, Pezinku, v obci Špačince, vo Svite, v Šaštíne, či v Banskej Štiavnici. O dychberúcom úkaze informoval aj portál imeteo.sk, podľa ktorého bola polárna žiara dôsledkom toho, že "na Slnku došlo ku geomagnetickej búrke a energeticky nabité častice narušili magnetické pole Zeme".

    Polárnu žiaru poznáme aj z rôznych filmov a rozprávok a aj preto sa o nej niekedy šíria nepravdivé informácie. Niektorí za ňou cestujú aj tisíce kilometrov do severských krajín, no zákon schválnosti hovorí o tom, že ju aj tak nikdy neuvidia. Čo to vlastne polárna žiara vôbec je a ako vzniká?

    „Súvisí to s tým, že na Slnku vznikajú chromosférické erupcie alebo balíky koronálnej hmoty, ktoré vletia do zemskej magnetosféry. Pri takomto turbulentnom magnetickom poli našej Zeme sa niekedy stáva, že aj v nižších zemepisných šírkach ako sme my, je polárna žiara viditeľná,” povedal nám ešte v apríli Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Aj vtedy sme totiž mohli na oblohe vidieť tento úkaz.

    Vysvetlil tiež, že polárna žiara sa väčšinou objavuje v okolí magnetických pólov, teda na severe a na juhu zemegule. „Ale pri takýchto špeciálnejších turbulentnejších stavoch našej magnetosféry, teda magnetického obalu Zeme, môžeme vidieť polárnu žiaru aj z našich zemepisných šírok,“ doplnil Tóth.

    Pre nadšencov tohto nebeského divadla mal už vtedy dobré správy a to, že sa polárna žiara bude na Slovensku vyskytovať častejšie, nevylúčil. Práve naopak. A tak sa aj stalo. „Sú to skôr také náhodné udalosti, ale áno, môže sa stať. Musí tam byť splnená presnejšia geometria, teda to, kde na Slnku sa to odohrá, aby to trafilo našu planétu. Takže áno, ďalšiu polárnu žiaru možno uvidíme už o niekoľko mesiacov,“ myslí si astronóm. „Pamätám si, asi pred 10 až 15 rokmi, že sme mali viaceré takéto pozorovania zo Slovenska. Niektorí to uvidia iba párkrát za život, ale podobné javy sa vyskytovali aj v minulosti,” uzatvára.