Sulíkov syn Filip OTVORENE: O rozvode rodičov, o vzťahu s OTCOM a čo mu píšu urazené CELEBRITY?
26. 8. 2022, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:31)

Syn ministra hospodárstva Filip Sulík je v poslednej dobe medializovaný takmer viac ako jeho otec. Na platforme Youdare, ktorú vymyslel, sa ľudia navzájom vyzývajú k plneniu rôznych šialených, bizarných, až nebezpečných výziev. Zo stoličiek zdvihla už nielen rodičov, psychológov a komisára pre deti, ale aj generálneho prokurátora. Aby toho nebolo málo, mladý Sulík obul už aj do slovenských celebrít. Prečo to naozaj robí a čo na to jeho otec?
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
V rozhovore sa dočítate:
- aké mal Filip detstvo ako syn známeho politika
- ako sa dostal k modelingu
- či dostával od rodičov vreckové
- ako vznikla platforma Youdare
- v čom čoskoro predčí aj Instagram a bude najlepšia na svete
- či mu píšu influencerky aj súkromné správy
- ako vnímajú jeho kontroverzné vystupovanie na sociálnych sieťach kolegovia a otec - minister hospodárstva
- či by chcel ísť niekedy do politiky aj on
___________________________________________________________________________________________________________

Vráťme sa do vašej mladosti. Aké ste mali detstvo, klasické rodinné večery, spoločné víkendy, do škôlky s mamou, či s otcom?
- Všetko, čo si pamätám, bolo úplne normálne, akurát vtedy ešte oco nevedel variť. Varila mama.
Kedy ste začali vnímať, že váš otec je známy?
- Začal som to vnímať možno v roku 2009, keď som bol ôsmak na základnej škole. Mali sme doma nejaké jeho publikácie aj výstrižky z novín. A potom mal už veľkú kampaň pred voľbami, v mojej škole boli jeho letáky a pýtali sa ma na neho učitelia.

Zdroj: Instagram fikisulik
Ovplyvňovalo to nejako vaše detstvo?
- Nie, nepamätám si na nič konkrétne.
Mať známeho otca je asi pred spolužiakmi frajerina. Hovorili ste si vtedy, že raz by som chcel byť ako on?
- Nie, tak som sa nad tým vôbec nezamýšľal. Otec vtedy písal knižky o odvodovom bonuse a mne to prišlo strašne nudné. Vtedy ma zaujímali iné veci (smiech).
V tom čase sa vaši rodičia rozviedli, ako ste to niesli?
- Pamätám si, že mi to mama povedala, keď sme boli u babky v Nitre, s tým, že keď prídeme domov pôjdeme bývať inam, už bez neho. Tak som sa rozplakal a potom večer už to bolo v pohode.
Už vám nebolo ľúto, že žijete iba s mamou? Aký máte vzťah, nebojí sa o vás?
- Býval som s ňou dlho, až kým som sa neodsťahoval s vtedajšou priateľkou do vlastného. Máme výborný vzťah.
Zmenil sa po rozchode vašich nejako vzťah s otcom?
- Nie, máme úplne normálny vzťah, ako predtým.
ROZHOVOR POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE >>>>
Ako tínedžer ste sa rozhodli pre prácu modela, čo vás to napadlo, vydať sa na túto dráhu?
- Moja kamarátka zo školy bola modelka a raz som išiel s ňou na nejaký casting, kde mi povedali, že mám na to výšku a aj dobre vyzerám, či to nechcem skúsiť. Vybrali ma vtedy na bratislavské módne dni a potom ešte približne pol roka som sa tomu venoval.
Dostávali ste za to dobré zaplatené?
- Ani nie.
Takže ste zrejme dostávali vreckové od rodičov, keď vás modeling veľmi neuživil?
- Mama mi dávala sem tam. Od otca som mal trvalý príkaz, peniaze mi chodili každý pondelok. To si pamätám doteraz, lebo už od piatku som vždy na to čakal. Ten spôsob výchovy bol taký, že chceli, aby sme sa so sestrou naučili hospodáriť, lebo už žiadne ďalšie peniaze nám nedávali. Aj preto som sa podľa mňa osamostatnil pomerne skoro. Keď som mal 21 rokov, tak už som pracoval na full-time ako programátor.
Kedy ste sa rozhodli, že by ste chceli niečo vlastné? Kedy vznikol ten nápad založiť Youdare?
- V novembri som odišiel z bývalej roboty. Mal som nejaké nezhody s nadriadeným a proste som si povedal, že chcem pracovať sám a nemať žiadneho šéfa. Nápad som mal v hlave už asi tri roky a zhodou okolností som vtedy išiel s jedným kamošom do sauny, ktorý už má úspešnú firmu. Jemu som o tom nápade povedal a páčil sa mu, tak navrhol, že mi dá na začiatok peniaze.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Sulík predstavuje aplikáciu Youdare, ktorú čoskoro oficiálne spustia.
Ako vyzeral potom ten proces samotného zakladania Youdare?
- Nič špeciálne, proste som si sadol a naprogramoval som tú stránku. Potom sa postupne ku mne pridali ľudia na marketing a podobne. Na full-time je nás momentálne osem a aj s part-time zamestnancami dvanásť.
Aký je vlastne váš cieľ resp. nejaká vízia s Youdare? V jednom rozhovore ste nedávno povedali, že by ste raz chceli konkurovať Tiktoku.
- Áno, mame rovnaký potenciál globálnosti ako Tiktok, lebo je to podobný koncept. Len sme lepší v tom, že na Tik-toku vám ten content creator dá to čo chce, alebo to, za čo dostane zaplatené od nejakej značky. Lenže u nás môže zarábať z toho priamo od ľudí, čiže oni rozhodujú o tom, čo bude robiť. Preto si myslíme, že to je ešte lepšie ako Tiktok.
Takže plánujete preraziť aj vo svete?
- Určite, teraz aktuálne na to zháňame investíciu 2 milióny. Dvaja naši zamestnanci už čoskoro letia do Ameriky, kde to chceme rozbehnúť. Ono je to totiž produkt, ktorý je perfektný práve pre ich trh.
Prečo myslíte?
- Pretože Slováci ešte nie sú ochotní na zábavu takéhoto typu dávať peniaze, Američania áno.
ROZHOVOR POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE >>>>
Mate nejaký odhad, aké výzvy sú zatiaľ na stránke najčastejšie?
- Takto to ešte úplne nefunguje. Youdare je kvázi sociálna sieť, a my ešte nie sme na tom leveli, že by sme mali nejakých známych ľudí ako má napr. Instagram alebo Tiktok. Zatiaľ sa na výzvy ľudí skladá väčšinou len ich blízke okolie a nie cudzí. Skúšali sme spolupracovať aj s influencermi a robiť veľké veci, no nebolo to zatiaľ úplne funkčné. Teraz sa skôr zameriavame na také menšie, komunitné výzvy. Ešte skrátka na našej platforme nevyrástli také známe osobnosti ako napr. na Tiktoku tzv. tiktokeri. Na „youdaristov“ ešte len čakáme.
Aká bola doteraz vaša najväčšia a najúspešnejšia výzva?
- Slovenský raper Dame vyzval svojho českého kolegu Maniaca. Poslal mu niekoľko krabíc, ktoré musel otvoriť, ale nevedel čo v nich je. V jeden bolo tisíc eur. Peniaze nakoniec venovali mladému pilčíkovi, na ktorého počas práce v Nemecku spadol strom a ťažko sa zranil.
Zdroj: Fiki Sulík - Instagram
Nedávno sa k tímu mladého Sulíka údajne pridaj aj Jaro Slávik.
Je to už pol rok, odkedy ste stránku spustili. Je niečo, čo ľutujete, alebo by ste možno už urobili inak?
- Je to záludná otázka, lebo aj keď by ste cestovali v čase a zmenili len jednu maličkosť, môže to skončiť katastrofou. Myslím ale, že keď urobíte akúkoľvek chybu, môže vám to dať skúsenosti, ktoré sú ďaleko hodnotnejšie, ako to, čo ste na tej chybe stratili. Napríklad, keby sa nestalo na Slovensku, to čo sa stalo, mohlo sa to stať v Amerike a bolo by to oveľa horšie. To už by sme tam boli navždy zdiskreditovaní.
Narážate na tú škandalóznu výzvu, kedy chlapec zjedol exkrement?
- Áno. Ale ak sme vďaka exkrementu urobili opatrenia, ktoré možno dokázali zachrániť 10 životov, tak je to dobré. Keby sme tie pravidlá výziev nesprísnili, bohvie čo sa mohlo stať. My sme to totiž vte vtedy nevyhodnotili ako niečo nebezpečné. Navyše, všade sa to prezentovalo, ako keby som toho chlapca ja nútil ten výkal zjesť. Pritom ja som len naprogramoval stránku, na ktorej ho k tomu vyzvali jeho kamaráti. Mal mimochodom 17 rokov, takže to nebol nejaký malý chlapec, ktorý nevedel vlastne čo robí. Ale koniec koncov som aj rád, že sa to stalo, lebo táto kauza nás výrazne posunula.
Čo presne sa teda odvtedy na Youdare zmenilo? Čo ste vylepšili?
- Každé video, ktoré tam ľudia pridajú, prechádza cez našich tzv. moderátorov. Denne mažeme desiatky výziev, ktoré sú nebezpečné, zvláštne, nevhodné, atď. Aj v deň kedy vyšlo video s exkrementom, sme mazali videá typu „skočím z budovy“. Ľudia to berú tak, že my tam pustíme hocičo, no je to kvantum výziev, ktoré sme zamietli. Doteraz museli v podstate len ľudia zaškrtnúť, že majú 18 rokov, čo bolo právne dostačujúce. Teraz budú musieť mať ľudia najmenej 15 rokov, aj čo i len na prezeranie výziev. Nebezpečné výzvy alebo výzvy s explicitným obsahom budú môcť robiť a aj si pozerať len ľudia starší ako 18 rokov.
ROZHOVOR POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE >>>>
A ako to budete kontrolovať?
- Budeme mať dve zabezpečenia, ktoré z nás urobia najbezpečnejšiu platformu na svete. Prvým z nich je tzv. face ID, naskenovanie tváre v reálnom čase. Tento systém s takmer 100% určitosťou dokáže rozoznať aj či má dievča 15 alebo 16 rokov. Toto chce napríklad implemenovať koncom roka už aj Instagram, my to však budeme mať skôr. Druhým zabezpečením je, že budeme tváre aj porovnávať. V prípade, že niekoho zablokujeme, tak zablokujeme jeho tvár a nie jeho účet. To znamená, že ak sa bude chcieť nabudúce prihlásiť aj pod iným menom, systém jeho tvár rozozná a nebude mu to umožnené. Dodatkom je, že účty ľudí 18+ sa budú spájať s ich profilom na Instagrame, to znamená, že tiež bude možné si dodatočne overiť „pravosť“ človeka, či má reálnych followerov, kam chodí do školy a pod.
Je nejaká výzva, do ktorej by ste vy osobne nikdy nešli?
- To nie, pretože mi to príde, ako keby Mark Zuckerberg povedal, že nebude používať Instagram. Budem používať svoj produkt, len si určím cenu, za ktorú by mi to bolo komfortné.
Veľkou Britániou nedávno otriasol prípad chlapca, ktorý sa pri plnení tzv. Blackout Challenge ťažko zranil, dostal sa do kómy a nedávno ho odpojili od prístrojov. V Amerike zas zomrelo kvôli tomu jedno dievčatko, a jeho rodičia dokonca žalujú Tik-Tok. Spozorniete pri takých správach?
- Nemá to s nami nič spoločné, ani ma to nezachytilo. Na youdare sa nič takéto nemôže stať, pretože by sme takúto výzvu jednoducho nespustili.
K vašej stránke sa vyjadrujú už aj psychológovia a komisár pre deti. Majú zhodný názor, že nevidia zmysel tejto zábavy, psychológovia sú dokonca jednoznačne za jej zablokovanie. Môže sa to teoreticky stať?
- Komisár ani psychológovia nie sú naša cieľovka. Zmysel vidia mladí ľudia, ktorí sa zapájajú. Mimochodom, bolo by fajn, keby si niečo o tom aj zistili predtým, ako sa začnú vyjadrovať, lebo na tom, čo robíme, nie je nič na „zablokovanie“. Osemnásťročný človek nie je dieťa a oveľa horší obsah, napríklad pornografické stránky, sú voľne dostupné. Cez nás sa nič nebezpečné nestane.
Na sociálnych sieťach ste celkom aktívny, píšu vám ľudia iba nenávistné komentáre, alebo aj niečo pekné?
- Kvantum nenávistných komentárov, ale aj pekných.
Aj fanúšičky vám píšu?
- Áno, mladšie aj staršie ženy. Dostal som už aj rôzne pikantnosti.
Išli by ste na stretnutie, ak by vás pozvala nejaká vaša fanúšička na rande?
- Áno, išiel. Ja však nemám taký ten typický koncept vzťahu.
AKÝ MÁ FILIP NÁZOR NA BEŽNÉ MONOGAMNÉ VZŤAHY? Čítajte Ďalej v ROZHOVRE >>>>
Čo konkrétne to znamená?
- Verím, že muž by mal mať jednu partnerku, resp. manželku, ktorej by mal byť lojálny a malo by to byť niečo vážne. Nemyslím si ale, že je správne pre muža byť len exkluzívne v jednom sexuálnom vzťahu. Muž by mal mať viac sexuálnych partneriek, inak je to pre neho nezdravé.
Tieto názory ste už prezentovali aj na sociálnej sieti, rovnako aj celkom kontroverzné názory napr. na klimatickú krízu a iné témy. Práve kvôli tomu ste sa dostali do konfliktu s viacerými influncerkami. Vyzeráte však, že si z toho ťažkú hlavu nerobíte.
- Robím opatrenia, aby sa ma to dotklo čo najmenej. Treba sa udržiavať v dobrej psychickej pohode, byť aj často odpojený zo sociálnych sietí, mať dobré vzťahy okolo seba... ak je všetko v poriadku vo vašom reálnom živote, tak ten telefón nie je až taký dôležitý. Určite to ale nijako nemení moje správanie. Niekedy asi na to reagujem emočne, niekedy ma to naštve, niekedy pocítim aj možno nejaký diskomfort. Predsa len, keď vám napíše tisíc ľudí, aby ste zomreli, tak je to taká jemná záťaž.
Písali vám po niektorých kauzách tie influecerky aj súkromné správy?
- Áno.
Čo napríklad?
- Väčšinou tá rétorika v súkromných správach je úplne iná.
Vyrozprávate si to?
- Ani nie. Ale viacerých, čo ma kritizovali, už som stretol aj osobne na ulici. Zoči voči sú však ľudia oveľa zdržanlivejší.
Ako to vnímajú vaši spolupracovníci z firmy? Predsa len, snažíte sa budovať nejaký startup a mať aj meno, a takáto reklama vám asi nepridáva úplne na serióznosti.
- Hej, kolegovia mi už nejaké veci vyčítali. Úplne som sa radšej prestal vyjadrovať k LGBT témam, alebo rasovým. A nevyjadrujem sa už radšej ani k vzťahovýmtémam.
Vašej rodine to nevadí?
- S nimi tieto veci nekonzultujem.
Ani s otcom? Viem, že ste už viackrát prízvukovali, že ste dospelý človek a nie ste zodpovednosť vášho otca, no ľudia vás stále vnímajú ako jeho syna. On je predsa len už vysoko postavený politik, blížia sa aj voľby... Nerozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste mohli poškodiť aj jeho meno?
- Rozmýšľal, aj som sa s ním o tom bavil. On mi nejako nechce zasahovať do života, ani ho nežiadam o nejaké rady... Bolo to skôr v tej rovine, že som mu dal návrh, že ak chce, aby som niektoré veci nejako reguloval, tak nech mi dá zoznam pravidiel a ja sa budem snažiť správať v rámci istých hraníc. Nesúhlasí s väčšinou mojich názorov, ale súhlasí s tým, že sme dvaja samostatní rozdielni dospelí ľudia, takže to už nerieši. Je normálne, že nie každý s každým sa na všetkom zhodne.
Takže vám hovorí, čo máte a nemáte robiť?
- No nie je to úplne, že „Filip, rob si čo chceš“ ale je to skôr „Filip, je to tvoj život, ale bol by som rád, keby si necháš poradiť“. No a potom je to už na mne, či jeho rady akceptujem alebo nie.
Vás nikdy nelákalo ísť do politiky?
- Nie.
A keď sa stretnete s otcom tak riešite politiku?
- Niekedy áno.
A aj mu poviete, ktoré jeho nejaké politické kroky alebo rozhodnutia sa vám páčili/nepáčili?
- Áno. Naposledy keď som mu na istú vec povedal svoj názor tak mi, odpovedal, že vidí, že sa v tom vyznám, že on to z takéhoto pohľadu nevidel, a že nabudúce to už neurobí.