Farmár z Mojšovej Lúčky je vydesený. Bojí sa, že sa jeho zvieratá nakazia slintačkou
25. 3. 2025, 10:45
Utratené zvieratá z nakazených chovov slintačkou a krívačkou z juhu Slovenska vozia na likvidáciu do Žiliny. Tamojšia kafiléria je jediná na Slovensku, ktorá má povolenie na likvidáciu takýchto zvierat. Farmári v okolí kafilérie sú však vydesení, jeden do svojej farmy už zamedzil prístup.
Zdroj: Roman Gaduš
Zdroj: Roman Gaduš
Zdroj: Roman Gaduš
Galéria k článku
Miroslav Hreus má svoju farmu iba pár stoviek metrov od žilinskej kafilérie. Má strach, že sa nákaza z dovezených zvierat dostane aj k nemu. Je nahnevaný, že vozidlá s nebezpečným vírusom prechádzajú cez polovicu Slovenska a priamo po ceste, ktorá je jedinou cestnou komunikáciou do jeho farmy.
"Katastrofa! Je to celoslovenská sabotáž! My sme iba 300 metrov od kafilérie a keď idú autá k nám, prechádzajú po tých istých koľajách, ako vozy s nakazenými zvieratami. Ak by náhodou niečo vyšplechlo, my si to môžeme doniesť do firmy," netají obavy majiteľ farmy v Mojšovej Lúčke.
Zdroj: Roman Gaduš
Žilinská kafiléria je jediná na Slovensku, ktorá má povolenie na likvidáciu takýchto zvierat.
Neverí, že zo špeciálnych nákladiakov nemôže nič uniknúť. "Môžu tvrdiť, že tie kontajnery sú hermeticky uzavreté. Aj po utratení zvieratám vyteká z papule, unikajú výkaly. Keď ich na seba nahádžu, tie vráta treba občas otvoriť. A keď niečo len cvrkne na cestu, máme to vo dvore," doplnil farmár.
Konateľka žilinskej kafilérie spoločnosti VAS Alexandra Orčíková ale túto možnosť rázne odmieta. Zver z nakazených chovov sa podľa nej preváža v nepriepustných celonerezových kontajneroch.
Ako sa pozerá na obavy farmárov kafilérka? Čítajte ďalej
"Počas cesty sa nič neotvára. To nie je pravda. Tie vozidlá idú v sprievode policajných áut, nezastavujú vôbec. A tieto špeciálne kontajnery sú skutočne hermeticky uzatvorené," zdôraznila Orčíková.
Farmár Miroslav Hreus však opatreniam nedôveruje. Aby čo najviac uchránil svoje zvieratá a znemožnil nákazu jeho chovu, zamedzil všetkým autám a verejnosti vstup na jeho farmu.
Zdroj: Roman Gaduš
M. Hreus je nahnevaný, že vozidlá s nebezpečným vírusom prechádzajú cez polovicu Slovenska a priamo po ceste, ktorá je jedinou cestnou komunikáciou do jeho farmy.
"Museli sme farmu zatvoriť. Nemôžeme predávať, je to pre nás kritické. Aj keď nevieme, či to má význam, lebo ten vírus preplachtí vzduchom. Teraz fúkal východný vietor, z kafilérie rovno na nás. Ak to ide vzduchom, možno už sme nakazení," netají obavy farmár.
Konateľka kafilérie Orčíková však ubezpečuje, že robia maximálne opatrenia a vírus z týchto kontajnerov uniknúť nemôže. "Robíme trojstupňovú dezinfekciu vozov s kontajnermi. Nákladiaky vstupujú do príjmovej haly, tá je počas vykládky zatvorená. Všetci pracovníci majú pri každom výkone celotelové obleky. Vozy potom pred odchodom idú opäť na dezinfekciu," vyratúva.
Denne zlikvidujú v žilinskej kafilérii vyše 150 ton dovezených zvierat z napadnutých chovov, do týždňa by mali všetky kusy z doteraz infikovaných fariem zlikvidovať.