Reklama

EXPERTI O PLÁNOCH VLÁDY: Páni ministri, na tieto veci si dajte pozor!

Má vláda v pláne viac podporovať zelené zdroje energií? Aj skúmali experti v jej programovom vyhlásení.

Zdroj: Thermosolar

Reklama

Experti sa pozreli na ambície novej vlády v oblasti prírody a klimatických zmien. Na čo by si mali dať ministri pozor? Zhodnú sa naši politici s Európskou zelenou dohodou? Experti hodnotili témy ako nájomné bývanie, cyklodoprava, zdroje energií či kompostovanie.

Počas koronakrízy všetci o niečo viac ako predtým myslíme na prírodu, zmeny klímy a správame sa ekologickejšie. Ľudia poctivejšie triedia odpad, viac chodia peši či na bicykli.

Aké sú ambície novej vlády v oblasti prírody a klimatických zmien? Zhodnú sa naši politici s Európskou zelenou dohodou? Zhodnotili to experti.

Minister životného prostredia Ján Budaj bojuje za zachovanie súčasnej podoby Štrbského plesa.

Zdroj: koláž

Minister životného prostredia Ján Budaj bojuje za zachovanie súčasnej podoby Štrbského plesa.

Závery expertnej analýzy Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky z pohľadu energetických a klimatických tém predstavila Veronika Oravcová zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.  Spolu s kolegami Jurajom Hajkom a Matúšom Mišíkom sa  sústredili na to, do akej miery sa politickým stranám podarilo premietnuť klimatické a energetické témy do programového vyhlásenia vlády. „Vidno iný trend, ako bol predtým. Táto vláda kladie dôraz na dereguláciu cien, nezávislé postavenie úradu pre reguláciu sieťových odvetví a zaujímavosťou je, že v programovom vyhlásení sa vyskytla aj diskusia o trvalom úložisku jadrového odpadu, čo je niečo celkom nové,“ vyzdvihla Oravcová.

Zdroj: Radovan Stoklasa

Deň Zeme v trenčianskej Zátoke pokoja 22. apríla 2020 v Trenčíne. Od roku 1970 si ľudia na celom svete 22. apríla už tradične pripomínajú Deň Zeme. Tento deň vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je upozorniť na to, aká krehká i zraniteľná je planéta Zem a aká nevyhnutná i naliehavá je jej ochrana so všetkým, čo ju robí jedinečným. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Experti ocenili plány ministerstva dopravy a výstavby, ktoré uvažuje o zriadení nízkoemisných zón a podpory železníc.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 15.5.2020

     

    Zaujímavosťou podľa nich  je, že na miestach, kde nie je elektrifikácia, vláda plánuje podporiť  zariadenia s využitím alternatívnych palív. To je podľa odborníkov celkom nový prvok v porovnaní s predchádzajúcimi vládami.

    Kúrenie a bioodpad

    Experti vítajú snahu o zníženie emisií z kúrenia aj kompostovanie či zber biodpadu, ale hlavne zrušenie plánovanej výstavby ropovodu cez Žitný ostrov.

    V plánoch ministerstva hospodárstva vyzdvihli nezávislé odborné fungovanie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a diskusiu o trvalom úložisku vyhoreného jadrového odpadu.

    Za dôležité považujú odborníci prihlásenie sa vlády k Európskej zelenej dohode a záväzok prijať zákon o zmene klímy. 

    Čo v programovom vyhlásení chýba  >>

    Bývanie

    Zdroj: arch.sk

    Plány vlády v oblasti bývania experti chvália.

    Čo v programovom vyhlásení chýba

    Väčšinu vládnych zámerov experti vítajú a oceňujú. Nielen jednotlivé opatrenia, ale aj ich množtvo, a to aj takých, o akých predchádzajúce vlády vôbec nehovorili. Odborníci však pouzázali aj na to, čo Programové vyhlásenie vlády neobsahuje, hoci by malo. Sú to tieto body:

    Experti upozornili aj na jednu dôležitú vec, na ktorú by si mali dať pozor všetci ministri, a to fakt, že Programové vyhlásenie vlády je také nadupané dobrými nápadmi a predsavzatiami, že budú mať čo robiť, aby ho za štyri roky stihli splniť.