Reklama

RÓMSKY KRÁĽ Róbert Botoš: Milióny na Rómov idú ľuďom, ktorí ich rozkradnú

Reklama

Nezabudol byť človekom! Korunovaný rómsky kráľ Róbert Botoš - Róbert I. pozorne sleduje politiku a reálne vníma problematiku Rómov. Tvrdí, že sú stále zneužívaní. Rozhovory často neposkytuje. Nám ale exkluzívne a bez servítky povedal to, čo sa ostatní zdráhajú.

Málokto tuší, že Rómovia majú na Slovensku svojho kráľa. Róberta I. v roku 2014 dokonca slávnostne korunovali v košickom Dome umenia, následne sa zúčastnil aj kázne v Dóme sv. Alžbety. „Reprezentujem rómsky symbol, tak ako už pred 700 rokmi, keď prišli Rómovia do Európy na čele so svojím kráľom. S ním Rómovia vedeli stále nájsť pre svoju rómsku spoločnosť správnu cestu. Aby lepšie žili, aby si pomáhali, mali určené kresťanské hodnoty. Aby sa medzi nami nestávali hlavne morálne ujmy ako zneužívanie detí. Platí, ak si niekto vezme švagrinú, dcéru, vykážeme ho zo spoločnosti. Takéto už u nás nemôže byť,“ približuje mi, čo je poslaním tejto funkcie.

Za riešenie problematiky Rómov oficiálne zodpovedný nie je. Ako povedal, v živote nesedel za stolom, kde sa riešilo, kam tieto peniaze majú ísť a na čo poslúžia: „Na to sú štátni zamestnanci, ktorí berú výplatu z daní."

Prvoradou úlohou kráľa je chrániť to, na čo majú byť Rómovia hrdí

Upozorňuje, že jeho funkcia je kultúrnou inštanciou rómskeho národa, ktorá vyplýva z historického dedičstva tejto národnostnej svetovej menšiny. Len v Európe dnes žije okolo 30 miliónov Rómov, na Slovensku je zastúpenie takmer 10 % národa. „Ako kráľ mám chrániť kultúrne hodnoty, historické dedičstvo. Nám dnes zaniká rómska kultúra, jazyk. Napríklad, jazyk nemeckých Rómov od Medzeva po Tatry už nikto neovláda, a to je najsilnejšia komunita na Západe. Pomaly už Rómovia nevedia, čo je rómske oblečenie, hudba.“

Načo sú nám byty pre Rómov? Stavajme predsa byty pre ľudí na Slovensku. Odkedy existujú rómske tehly? Nerobme z Rómov postihnutý národ a obete, živé terče. Ľudia sú na Rómov oprávnene naštvaní.

— Róbert Botoš

Dôraz kladie i na slovo romipen: „Charakterizuje človeka ako Róma, ktorý má mať isté hodnoty, aby si mohol povedať, že pochádza z tejto komunity. Ide o to, či ten človek rozmýšľa ako Róm a cíti ako Róm.“

Do koho vrecka podľa Botoša smerujú milióny čerpané na Rómov? >>>

Rómsky kráľ jednoznačne tvrdí, že Rómovia nikoho nezaujímajú. Do tejto problematiky sa reálne nikto nerozumie. „Slovensko je výnimočné tým, že dostávame peniaze na Rómov. Každý vie, že prišli, minuli sa, ale nikto nevie na čo sa minuli,“ hovorí mi Róbert I. Stratégie riešenia rómskej problematiky do roku 2030 obnášajú vyhodnocovanie po každých dvoch rokoch. Priebežne sa má zhodnotiť, čo sa podarilo vyriešiť. „Okrem dobre platených flekov nemáme nič. Máme 1 100 osád v ťažkých problémoch - nelegálne pozemky, stavby… Máme tu Rómov, ktorým treba pomôcť. Slovenská republika sa zaviazala, že tento problém vyrieši. Sú na to aj vyhradené peniaze.“

Riešia tí „hore“ celok či len časť skupiny Rómov?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čaká košický Luník IX výrazná zmena? O tomto mohli doteraz len snívať!

    Pred desiatimi rokmi, keď Botoša korunovali, bol na korunovácii aj Peter Pollák. Vtedy bol splnomocnenec pre Rómov. „Spoliehali sme sa, že budeme spolupracovať. Aby Rómovia mali ľahší život, nebývali v chatrčiach, nežili strašný život v 21. storočí. Najzákladnejšia potreba voda, elektrina, teplo - to nič nemajú. Deti nemôžu chodiť do školy, komunita sa nemôže rozvíjať napriek tomu, že máme veľkú pomoc z Európskej nie."

    Podľa slov Botoša končia milióny, ktoré sú čerpané práve na účely pomoci rómskym obyvateľov, v nesprávnych rukách. „Pobral (Pollák, pozn.red) chudákov z osád, ktorí dostanú 5-tisíc výplatu a on na nich povyťahuje všetky fondy. Ale nepomáhajú nikomu. Akoby si urobil eséročku. Tak, ako sa Matovič vymenoval za ministra financií, Pollák potichu vymenoval do pozícií 250 ľudí za riaditeľov a manažérov, ktorí vôbec nie sú kompetentní, nie sú vyštudovaní. Ľudia pracujú preňho a peniaze, ktoré majú ísť chudobným Rómom, idú im do vrecka,“ razantne pokračuje rómsky kráľ Botoš s tým, že na tieto tvrdenia má dôkazy. „Trápi a bolí ma, ako sa priživujú na veľkej chudobe.“

    Premiéra Fica vyzýva k jednej dôležitej veci! Čítajte ďalej >>>

    Na Róberta I. sa obracajú stovky Rómov a žiadajú ho o pomoc. „Ako môžem, im pomôžem. Ale ten, ktorý sa bije do hrude, im nepomáha. Len sebe do vrecka, ako aj tým ľuďom, ktorých na pozície vymenoval. V Závadke po vyhorení neprišiel nikto z nich sa na to pozrieť. Sám som ľuďom, ktorí prišli o strechu nad hlavou zabezpečil potraviny za 15-tisíc eur,“ opisuje v exkluzívnom rozhovore. „Cítim sa ako osoba, ktorá má Boha v srdci. Pomáham rád, chcem pomáhať. Veľmi mi vadí chudoba, akoby tu žili ľudia v neviem ktorom storočí. V chatrčiach, kde je čistá zem. Nemá vodu, ide päť kilometrov po vodu, päť naspäť, aby začal deň. Aby sa mohol najesť, napiť, byť čistý.“

    O nevedomosti problematiky Rómov tých, ktorí sa len tvária, že tomu rozumejú, hovorí aj delenie ľudí z tejto komunity. Ide totiž o heterogénnu komunitu: „Niekoľko dekád sa rieši problematika jednej skupiny Rómov. Ale my tu nemáme len tých žijúcich v osadách. Sú tu študenti škôl, Rómovia žijúci generačne v mestách. Stretávajú sa každý deň s tým, že ich nevpustia do baru, nevezmú do práce. Nemáme tu len problém s vodou. Neexistuje komplexný systém financovania tejto problematiky.“

    Treba povedať STOP!

    Rómsky kráľ je rozhorčený z toho, ako sú Rómovia využívaní a zneužívaní. „Je mi na vracanie z toho, ako sa intrigáni priživujú na chudobe. Zneužijú všetko, čo môžu. Máme osadu Vtáčkovce alebo Jarovnice, ktoré sú najväčšie osady na Slovensku a žije tam 10-tisíc ľudí. Ak sa tam vytvoria tri pracovné miesta ako manažér, riaditeľ a generálny riaditeľ, ako to pomáha Rómom, ktorí sú bez vody a elektriny? Ide o umelé krytie problému. Ak sa pozrieme na iných splnomocnencov ako poradné orgány vlády, či už je to šport, kultúra, národnostné menšiny, majú dvoch či troch ľudí. Načo nám je 250 manažérov na úrade splnomocnenca pre rómske komunity? Vyzývam premiéra a ministra vnútra, aby prešetrili tieto miesta, ktoré boli umelo vytvorené. Treba to stopnúť,“ kritizuje nastavený systém.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Rómsky kráľ navštívil karantenizovanú osadu v Žehre

      Upozorňuje, že Rómovia nepotrebujú špeciálne školy, byty, počítače. Ale prácu. „Prestaňme segregovať Rómov týmito špeciálnymi programami, ktoré iba rozdeľujú spoločnosť na čiernu a bielu. Využívajme peniaze z Európskej únie tak, aby sme Rómov začlenili do spoločnosti. Nevytvárajme tu nových nacionalistov, extrémistov. Ak má Róm čo i len vysokú školu, chodíme okolo neho akoby bol vo vatičke. Komu to pomôže? Pre nás má hodnotu slušnosť.“

      Podľa Botoša sú práve Rómovia vo veľkých funkciách tí, ktorí sa tvária, že Rómovia majú mať všetko zadarmo. „Prečo by Rómovia mali dostávať zadarmo byty? Kto to vymyslel? Treba začať využívať reálne kapacity, zmeniť stratégie, ktoré sú tu nanič, a vytvoriť reálne akčné plány, aby sa osadám a obciam pomohlo na občianskom princípe, nie na etnickom,“ uzatvára Róbert I., rómsky kráľ.

      Prečítajte si aj: