EXKLUZÍVNE Zástupca LUČANSKÝCH Radačovský reaguje na UKONČENIE vyšetrovania: Šokujúce SLOVÁ
26. 11. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:42)
Vyšetrovanie smrti nebohého policajného generála Milana Lučanského definitívne ukončila Krajská prokuratúra v Prešove. K tlačovej besede sa vyjadril aj právny zástupca rodiny Lučanských Miroslav Radačovský.
Zdroj: archív
Zdroj: min, archív
Zdroj: min
Galéria k článku
Krajská prokuratúra v Prešove vylúčila cudzie zavinenie v súvislosti so smrťou bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Na základe vyšetrovania zamietla sťažnosti k zastaveniu vyšetrovania zo strany Úradu inšpekčnej služby (ÚIS).

Rozhodnutie je právoplatné. V piatok o tom informoval prešovský krajský prokurátor Pavol Matija. "Skutok sa stal, nie je však trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci. Nastal následok, bolo však vylúčené cudzie zavinenie," uviedol prokurátor v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa zranení utrpených v cele.
Vyšetrovateľ ÚIS ani prokurátor nezistili ani žiadne skutočnosti, ktoré by oprávňovali vyvodiť trestnú zodpovednosť voči príslušníkom ústavu na výkon väzby a trestu. Nepotvrdili sa podozrenia o porušení povinností dozorovej služby či z neprijatia adekvátnych opatrení z hľadiska stavu Lučanského.
V súvislosti s vyšetrovaním týkajúcim sa zranenia, na následky ktorého exšéf polície zomrel, boli podľa prokurátora podstatné dôkazy, potvrdzujúce, že Lučanský bol v cele sám. Z dôkazov je podľa neho nesporné, že v čase podávania večere bol ešte nažive. Keď si večeru neprevzal, otvorili celu a našli ho v bezvedomí. "Žiadna osoba v daný deň do cely nevstúpila," dodala. Posudky súdnych lekárov aj pitvy tiež dosvedčujú, že k smrti došlo následkom obesenia.

Prokurátor Marek Švagerko doplnil, že v rámci vyšetrovania bolo vykonaných veľké množstvo úkonov, vypočuli troch poškodených, zrealizovali 87 výsluchov, tri konfrontácie svedkov, niekoľko znalcov, uskutočnila sa aj rekonštrukcia udalostí, zhromaždili sa znalecké posudky, listinné materiály a podklady.
"Informáciu o ukončení daného vyšetrovania nemám, nebolo mi doručené žiadne rozhodnutie Krajskej prokuratúry a teda neviem o aké skutočnosti opiera svoje rozhodnutie Krajská prokurátora," zareagoval pre PLUS 1 DEŇ zástupca rodiny Lučanských Miroslav Radačovský.
"Ale pokiaľ z medializovaných informácií čiastočných viem, tak krajská prokuratúra mala rozhodnúť o zamietnutí sťažnosti poškodených, a že vraj mala zastaviť trestné konanie. Pokiaľ tomu tak je, čo ešte neviem, tak určite podáme mimoriadny opravný prostriedok a vo veci sa bude pokračovať ďalej."
ČO SA NA VÝSLEDKU RADAČOVSKÉMU NEZDÁ? ČÍTAJTE NA ĎALŠEJ STRANE >>>
"Považujem za maximálne neštandardné, zvláštne a čudné, že v priebehu dvoch rokov vyšetrovania zástupcovia poškodenej strany vždy boli určitým spôsobom v danej veci málo informovaní, nebolo im možnosť vyjadriť sa verejne ani na rôznych tlačovkách, čo keby sa bolo udialo, tak situácia by bola podľa môjho názoru, aj informovanosť verejnosti, úplne iná," pokračoval Radačovský.
"Ale tak úplne na záver: Nechcem sa vyjadrovať o množstve dôkazov, ktoré sme navrhovali ako poškodená strana na preukázanie neobjektívneho stavu, ktorý sa odohral, avšak najzaujímavejšia situácia je, že nie poškodená strana, ani nie zástupca poškodenej strany, začal trestné stíhanie vo veci! Trestné stíhanie vo veci bolo začaté na základe rozhodnutia alebo uznesenia vyšetrovateľa pod dozorom prokurátora s tým, že podozrivými, podľa ich rozhodnutia, mali byť príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže, ďalšie osoby k postavení vyšetrovateľov, prípadne policajtov, ale aj iné osoby, ktoré boli činné v nemocnici v Ružomberku," dodal.
Ako ďalej Radačovský spresnil, "zaujímavosťou je to, že vyšetrovanie bolo ukončené na základe výpovedí týchto podozrivých osôb. Všetci vieme, že to podozrivá osoba a podozrivé inštitúcie nemuseli vypovedať objektívne, nemusia vypovedať pravdivo, pretože nie sú povinní uvádzať skutočnosti, na základe ktorých by si sami mohli privodiť trestné stíhanie. To je zvláštnosť takéhoto rozhodnutia a ďalšou zvláštnosťou je to, že sa neakceptovali dôkazy. Teda predovšetkým znalecké posudky expertov, z ktorých, podľa názoru poškodenej strany, absolútne nevyplýva záver, že by si gen. Lučanský mal spôsobiť rozsiahle poradenia sám, alebo že by si mal sám spôsobiť smrť obesením. To sú závažné skutočnosti, ktorými sa budú musieť zaoberať nadriadené orgány, Generálna prokuratúra a pod".
Rodina nebohého Lučanského sa nevzdáva a Radačovský priznal, že použijú všetky opravné prostriedky, "aby sa toto, podľa jeho názoru, nie zákonné rozhodnutie zrušilo". "Pokiaľ nebude umožnené verejne, prostredníctvom relevantných médií, vyjadriť sa poškodenej strane, tak o objektívnosti vyšetrovania a o dôkazoch v spise sa nachádzajúcich, verejnosť nikdy objektívne informovaná nebude. Počkám si na doručenie rozhodnutia Krajskej prokuratúry v Prešove a zákonným spôsobom sa budem domáhať objektívnej pravdy," dodal na záver.