Eliška (8) prišla o ocka, dnes bojuje so zdravotnými problémami: Pomohla jej darkyňa z Nemecka
24. 1. 2025, 7:45

Eliška (8) z Novej Bystrice (okr. Čadca), za svoj krátky život zažila viac bolesti, ako by si ktokoľvek vedel čo i len predstaviť. Po tom, ako prišla o otca, ktorý zomrel na leukémiu, musí dnes statočne bojovať aj so svojími vážnymi zdravotnými problémami. Jej mama Lenka je jej najväčšou oporou.
Zdroj: archív rodiny
Zdroj: archív rodiny
Zdroj: archív rodiny
Galéria k článku
Keď mala Eliška len dva roky, rodinu postihla tragédia – jej milovaný otec zomrel na akútnu leukémiu. Lenka, Eliškina mamina, na toto mimoriadne smutné a náročné nikdy nezabudne. „V roku 2018, týždeň pred Vianocami, Danielovi diagnostikovali leukémiu. Bol to rýchly a veľmi ťažký priebeh. Do troch mesiacov, presne 28. marca, nás navždy opustil,“ hovorí so smútkom v hlase.
Otec rodiny trpel genetickou mutáciou génu GATA2, ktorá spôsobuje vážne zdravotné komplikácie. Akoby toho nebolo málo, táto mutácia sa preniesla aj na Elišku. Hoci spočiatku vyzeralo všetko v poriadku, časom lekári rozhodli, že transplantácia kostnej drene bude, žiaľ, nevyhnutná.
Zdroj: archív rodiny
Zlomovým momentom bola pomoc darkyne z Nemecka, ktorá dievčatku poskytla kostnú dreň.
Náročná operácia a odhodlanie pokračovať
„Minulý rok, 19. januára, Eliške vymenili kostnú dreň. Strávili sme spolu takmer dva mesiace v nemocnici. Bolo to veľmi ťažké – fyzicky aj psychicky,“ priznáva Lenka. Eliška musela podstúpiť intenzívnu liečbu, ktorá jej spôsobila nevoľnosti, bolesti i stratu vláskov. No aj napriek tomu bolo dievčatko po celý čas veľmi pozitívne.
„Eliška si povedala, že je zdravá a nič zlé si ani na sekundu nepripustila. Všetko zvládala lepšie ako ja. Práve jej optimizmus jej v liečbe nesmierne pomohol,“ poznamenáva mamina.
Zlomovým momentom bola pomoc darkyne z Nemecka, ktorá dievčatku poskytla kostnú dreň. „Výsledky boli chvíľu lepšie, chvíľu horšie, ale dnes sa Eliška drží a jej zdravotný stav sa postupne stabilizuje. Pravidelne chodíme na kontroly do Bratislavy a stále ju pozorujú, aby sa neobjavili komplikácie,“ vysvetľuje Lenka.