Ďalších 11 krajín muselo upratovania odložiť kvôli zlému počasiu a hroziacim hurikánom či tajfúnom. Príbeh Svetového čistiaceho dňa začal v roku 2008 v Estónsku, kedy (vtedy ešte národné) hnutie Let’s Do It usporiadalo udalosť, ktorej sa zúčastnilo 50 000 obyvateľov a spoločne vyčistili za jeden deň celú krajinu. Počas desiatich rokov sa povedomie o tejto myšlienke rozšírilo do takmer 160 štátov sveta. Cieľom akcie je odpratať z ulíc a prírody odpad, ktorý tam nepatrí.

Inicatíva Upracme (si) Slovensko vznikla nedávno, len pred pár týždňami, keď sa tím nadšencov vrátane Veroniky Repiskej, Lucie Kelnarovej a Mateja Kuceka rozhodol zapojiť do tohto globálneho hnutia. Za túto krátku dobu sa k nim pridalo viacero lokálnych organizátorov, a tak sa podujatie konalo približne v 24 miestach na Slovensku a to konkrétne v Banskej Štiavnici, Bratislave, Brezne, Cinobani, Hlohovci, Holíči, Hviezdoslavove, Kysuckom Novom Meste, Martine, Námestove, Nitre, NovýchZámkoch, Poprade, Rabči, Ružomberku, Senci, Snine, Stupave, Šahoch, Šútove, Trnave, Turanoch, v Zázrivej a Zvolene. Okrem skupinových akcií sme evidovali aj množstvo jednotlivcov, ktorí pozbierali odpad vo svojom okolí.

Na Slovensku sa zapojilo približne 550 dobrovoľníkov a vyzbieralo sa 3,8 ton odpadu. Zúčastnili sa aj deti aj dôchodcovia, jednotlivci aj skupinky kolegov, či kamarátov.