Reklama

Dnes nás čaká PEKELNÉ teplo: V týchto 20 okresoch je VÝSTRAHA DRUHÉHO stupňa! Bude 35 stupňov

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Juliána Bieliková

    Vedúca oddelenia Slovensko

    Vlna horúčav sa postupne dostala až na Slovensko. Meteorológovia na dnes vydali výstrahy pred teplom. Na juhozápade krajiny očakávajú 35 stupňov Celzia.

    Výstrahy až druhého stupňa vydali na dnes pre 20 okresov a prvého pre 17 okresov. Tam by sa mali najvyššie teploty pohybovať okolo 33 až 34 stupňov. Nezabúdajme, že teplota sa meria v tieni, čiže na priamom slnku, bude ešte horúcejšie.

    Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu bude dnes jasno až polooblačno, neskôr na západe až oblačno. Veľmi teplo a miestami
    dusno. Najvyššia denná teplota 31 až 36, na severe a východe 26 až 31 stupňov.

    Oveľa lepšie to nebude ani v utorok. Výstraha druhého stupňa bude už len v 13 južných okresoch, no pribudne okresov, pre ktoré vyhlásili meteorológovia prvý stupeň výstrahy.

    Zdroj: IVAN KOVÁČ

    V teple je dôležité dávať pozor na úžeh a dodržiavať pitný režim. Na snímke je 33 ročná Silvia so 7 ročným synom Timim osviežujúci sa vo fontáne na Námestí Slobody.

    Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Na severe a východe prevažne len malá oblačnosť. Veľmi teplo a lokálne dusno. Najvyššia denná teplota 30 až 35, na severe 28 stupňov.

    Až do konca týždňa

    Predpoveď počasia až do konca týždňa určite nepoteší tých, ktorí horúčavy neobľubujú. V stredu a štvrtok bude najvyššia denná teplota atakovať 36 či 37 stupňov. Okrem toho však bude aj dusno, čo nepríjemné prežívanie tepla ešte zhorší.

    Čo znamená výstraha druhého stupňa?

    Meteorológovia pri teplotách, ktoré vystúpia až ku 35 stupňom, vyhlasujú výstrahu. Tu druhého stupňa charakterizujú takto:

    "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danom ročnom období a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká," píšu meteorológovia.

    A kto si má dávať najviac pozor?

    Zdroj: tasr

    Pozor si treba dávať na prehriate organizmu. V horúčavách hrozia kolapsy najmä starším ľuďom.

    Úrad verejného zdravotníctva ráta medzi ohrozené skupiny obyvateľstva „deti, starších ľudí, tehotné ženy a chronicky chorých ľudí – najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami či osoby s nadváhou".

    Čo môžu vysoké teploty spôsobiť?

    Podľa hygienikov hrozí ľuďom nasledujúce dni prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu viesť za určitých podmienok až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skupín.

    Ako pomôcť pri kolapse z tepla

    Ak niekto vo vašom okolí skolabuje, je potrebné poskytnúť mu pomoc. „Presuňte ho mimo slnka, ideálne do najbližšieho tieňa a uložte ho do polohy ležmo s podopretou hlavou alebo do polosedu,“ radí bratislavská mestská polícia. Zároveň ho treba ochladiť, napríklad potieraním vlažnou vodou či ovievaním a skolabovanému podávať po malých dávkach vlažnú, nesladenú vodu. Ak sa jeho stav nezlepšuje, treba bezodkladne kontaktovať rýchlu zdravotnú pomoc prostredníctvom linky 155.

    Dodržiavajte pitný režim

    "A to aj v prípade, že nepociťujete smäd. Obmedzte fyzickú námahu a nezdržiavajte sa na priamom slnku. Odporúča sa minimalizovať pobyt v exteriéri," radia hygienici.

    Piť podľa nich treba v menších dávkach, častejšie a ešte pred pocitom smädu. „Odporúča sa vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia,“ vysvetľuje hlavná hygienička Tatiana Červeňová.

    Zdroj: Giorgio Trovato on Unsplash

    Nezabúdajte na pitný režim.

    Podľa nej by však ľudia mali obmedzovať nápoje s chinínom, ako tonik, ale aj kávu či alkohol. Tie totiž nielenže nepomôžu so smädom, ale ešte podporia telo vo vylučovaní vody.

    A čo by sme mali v týchto horúčavách jesť?

    Jedlá by mali byť ľahko stráviteľné a s nižšou energetickou hodnotou. Napríklad zeleninové šaláty, polievky, ryby, čerstvá zelenina, z mäsa je zas v horúčavách dobrá hydina. „Neodporúčajú sa konzumovať ťažké a mastné jedlá. Takéto pokrmy zaťažujú tráviaci systém a vyvolávajú pocity únavy či vyčerpania,“ vraví hygienik Marek Slávik.

    Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

    Ideálnou potravou v horúčave je šalát. Na snímke je sicílsky šalát.

    Nemali by ste tiež podceniť riziko úpalu a úžehu. „Pozor na zvýšenú fyzickú námahu. Robievajte si časté prestávky v tieni a v čase medzi desiatou až 16. hodinou obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne do siedmej ráno,“ dodáva hlavná hygienička.

    Anketa

    Ako ste na dnešné horúčavy pripravení?

    • Nejako to vydržím, mám dostatok vody22%
    • Budem sa snažiť byť v tieni a oddychovať53%
    • Ukryjem sa v klimatizovanej miestnosti17%
    • Vyrážam k vode6%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Autor článku

    Juliána Bieliková

    Vedúca oddelenia Slovensko
    Vyštudovala filozofiu a právo. Novinárčine sa začala venovať v roku 2005. Od roku 2014 pôsobila v týždenníku PLUS 7 DNÍ ako politická a investigatívna reportérka. V súčasnosti vedie regionálne oddelenie a pripravuje podcast Svet zločinu.