Reklama

Dnes má krížovka okrúhle výročie. Viete, kto ju vymyslel ako prvý? Budete veľmi prekvapení!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    1. Turnaj o pohár Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom
    Reklama

    Viete o tom, že 21. decembra 2023 má krížovka už svoje 110. narodeniny? Práve v tento deň, no v roku 1913, sa v americkom denníku New York World objavila prvá krížovka pod názvom Word-Cross (v preklade slovo - kríž, krížom). Krížovka čitateľov veľmi zaujala a zrodil sa tak hlavolam, ktorý dnes obľubuje i množstvo Slovákov.

    V dobrom zdraví a výbornej kondícii sa dožila 110 rokov! Hovoríme o krížovke, ktorá je obľúbenou zábavou mnohých z nás. Náš redaktor, člen Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov, pripravil jednu špeciálne pre čitateľov Plus JEDEN DEŇ a pluska.sk!

    Každá krížovka má tajničku, ktorú musíte vylúštiť. Má ju aj tá reálna a historická, navyše pekne zamotanú. Nikto totiž nevie presne povedať, kto vymyslel prvú krížovku.

    Čo hovorí jedna z legiend...

    Kto vymyslel prvú krížovku, nevie s určitosťou potvrdiť nik. Existuje hneď niekoľko legiend. Jedna hovorí o tom, že krížovku ako prvý vytvoril istý Victor Orville z Oxfordu, ktorý si vo väzení (1. TAJNIČKA krížovky) na prelome 19. a 20. storočia odpykával 5-ročný trest za tragické následky dopravnej nehody.

    Počas pobytu vo väzení vraj prečítal celú väzenskú knižnicu, vymýšľal i riešil šachové úlohy, a napokon sa začal hrať so slovami. Na šachovnicovú dlažbu svojej cely začal kriedou vpisovať slová, ktoré spájal vo vodorovnom i zvislom smere. Tak údajne vznikla prvá krížovka. Je to však len nepotvrdená legenda.

    Veľmi zložitá história krížovky

    Krížovka je jednou z najobľúbenejších zábav, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou mnohých novín a časopisov po celom svete. No ako sa táto vymyslená hra vlastne začala?

    Prvá krížovka sa objavila v roku 1813 (2. TAJNIČKA krížovky) - jej autor však nie je známy. Koncom prvej polovice 19. storočia sa dostala i (3. TAJNIČKA krížovky), ale veľa vody nenamútila. O 100 rokov neskôr, teda 21. 12. 1913, ju oživil Angličan Arthur Wynne, ktorý sa dnes podľa doložených faktov považuje za otca krížovky.

    V New Yorku začal pracovať v denníku New York World, kde viedol zábavnú rubriku Fun, ktorá obsahovala rôzne kvízy, testy a žartovné hádanky. Na (4. TAJNIČKA krížovky) ho šéfredaktor denníka požiadal, aby priniesol niečo nové, čo by ľudí oslovilo.

    A tak vznikol nový slovný hlavolam, ktorý dnes poznáme pod názvom krížovka. Postupne sa krížovka dostala na stránky všetkých významnejších novín a časopisov a čitatelia si nový druh zábavy veľmi rýchlo obľúbili. Krížovka onedlho obletela celý svet a dostala sa i na Slovensko.

    Podpredseda Českého svazu hádankářů a křížovkářů, z. s. (ČSHAK), Zdeněk Chromý, ktorý sa už dlhé roky venuje histórii krížoviek, má však dôkazy o tom, že prvá krížovka nebola uverejnená v denníku New York World.

    Zdroj: Zdeněk Chromý

    Česká učiteľka Milada Antošová z Modřan, ktorá bola donedávna považovaná za prvú autorku krížovky na svete. Jej krížovka vyšla v Sborníku hádanek Zlaté Prahy v roku 1899 a predbehla tak americkú krížovku o 14 rokov.

    Pôvodne si aj on myslel, že prvú krížovku vymyslela česká učiteľka Milada Antošová z Modřan. Jej krížovka vyšla v Sborníku hádanek Zlaté Prahy v roku 1899 a predbehla tak americkú krížovku o 14 rokov. Už má však iné poznatky, pretože nám povedal: "Už to nebola ani Milada Antošová. U nás vznikli prvé krížovky ešte skôr, ale ukázalo sa, ani tie neboli prvé. Takže celú históriu krížoviek je potrebné prepracovať, na čom teraz robím."

    Kedy bola uverejnená prvá slovenská krížovka, si prečítate na ďalšej strane >>>

    V slovenskej tlači sa prvýkrát objavila krížovka v decembri 1925, čiže 12 rokov po uverejnení prvej krížovky v novinách New York World. Uverejnil ju časopis Slovenský ľud v rubrike zvanej Hádanky, ktorú viedol od roku 1927 Vladimír Kulčický - zakladateľ, teoretik a propagátor slovenskej krížovky a hádanky.

    Postupne začalo vychádzať viacero krížovkárskych časopisov: Krížom-krážom (od r. 1941), Slovenská hádanka a krížovka, Hlavolam, či časopis Krížovkár a hádankár (od r. 1955). Ten sa neskôr premenoval na časopis (5. TAJNIČKA krížovky), ktorý výrazne prispel k rozvoju krížovky a hádanky na Slovensku.

    Zdroj: SZHK

    Krížovkársky časopis Krížom-krážom, ktorý začal vychádzať od roku 1941.

    Čaro krížoviek spočíva v ich univerzálnosti, a sú prístupné pre všetkých, bez ohľadu na vek či vzdelanie. Ľudia sa učia nové slová, trénujú svoj mozog a zároveň majú zábavu. V priebehu rokov sa však krížovky vyvíjali. Od klasických štvorcových tvarov k rôznym iným formám a variáciám, ktoré vymysleli hlavne Slováci a Česi.

    • Video z 1. ročníka Turnaja o pohár M.R. Štefánika, ktorú organizoval krúžok Chrobáci v Brezovej pod Bradlom v roku 2009, si môžete pozrieť v reportáži, ktorú v tom čase priniesla TV Brezová.
    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      1. Turnaj o pohár Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom

      Jednou z nich je aj figurálna krížovka, ktorá znázorňuje nejaký rozpoznateľný obrazec. A práve takú si dnes (21.12.), v deň 110. výročia od uverejnenia prvej krížovky, môžete vyskúšať vylúštiť, ak si kúpite dnešné vydanie Plus JEDEN DEŇ. Na priloženom linku TU si môžete krížovku stiahnuť, vytlačiť a môžete sa pustiť do lúštenia.

      Zdroj: Miroslav Lisál

      Nie sú len švédske krížovky, ale aj figurálne, ktoré znázorňujú nejaký rozpoznateľný obrazec. Keďže je vianočný čas, nech sa páči - krížovka vianočnej kométy.

      Autor článku

      "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."