Práca kuriéra nie je pre každého! Mnohí si myslia, že sadnú za volant a len tak, bez prípravy, doručujú zákazníkom objednané zásielky. Omyl! Nie je to také jednoduché! Sami sme si to vyskúšali s kuriérom Adriánom.

Táto práca si vyžaduje človeka, ktorý si dokáže dobre zorganizovať vlastný pracovný čas, je skúsený šofér, pozná okolie, v ktorom doručuje, zároveň má vzťah k zákazníkom, ale predovšetkým ovláda logistické procesy, ktoré sú pri doručovaní dôležité.

Najdôležitejšiu vec urobí kuriér hneď ráno: usporiada si prehľadne zásielky podľa toho, v akom poradí ich v priebehu dňa doručuje. Možno si poviete, čo už je na tomto také dôležité! Ale je. Aby sa totiž kuriérovi nestalo, že príde k zákazníkovi a nebude vedieť nájsť jeho balík. Dôležitú úlohu pri doručovaní zohráva logistika nakladania dodávky a takisto aj čas, ktorý je pri tejto práci nesmierne dôležitý.

Zamestnanci medzinárodnej kuriérskej spoločnosti DHL vykladajú lodný kontajner s vakcínami proti koronavírusu na očkovanie na medzinárodnom letisku v gréckom meste Spatra.
Zdroj: Petros Giannakouris

Práca sa začína príletom lietadla

Štandardný proces doručovania zásielok je taký, že v noci priletí nákladné lietadlo z Nemecka na letisko do Bratislavy. Tam zásielky roztriedia do nákladných áut a tie potom smerujú zavčas rána na rôzne pobočky po celom Slovensku, aby si zásielky kuriéri mohli prevziať a doručovať ich po celý deň svojim zákazníkom.

Tento proces sa komplikuje, ak mešká lietadlo privážajúce zásielky na Slovensko, zvyčajne kvôli nepriaznivému počasiu, či prípadnej kvôli technickej poruche. Potom už mešká aj všetko ostatné v logistickom reťazci.

Vyrážame za zákazníkmi!

S kuriérom Adriánom začíname v Trenčíne, v priemyselnom parku. Tam si Adrián každé ráno vyzdvihne na regionálnej pobočke zásielky, ktoré roznáša celý deň.

Anketa
Ako ste boli spokojní s kuriérom, ktorý vám priniesol zásielku?

Z Trenčína vyráža po diaľnici do Dubnice nad Váhom, kde začína s doručovaním. Zásielky si objednávajú jednotlivci, ale vo veľkej miere aj firmy. Jedným z miest, kam Adrián chodí, je areál ZVS Holding. Pri vstupe sa musí vždy identifikovať, hoci tam chodí často.

Zásielky roznáša aj v areáli bývalého dubnického podniku Závody ťažkého strojárstva (ZŤS), kde po rozpade veľkej fabriky sídli množstvo firiem. Areál je rozľahlý, takže kuriér, ktorý sem ppríde prvýkrát, má problém s orientáciou. Našťastie Adrián areál veľmi dobre pozná a teda zásielky doručí relatívne  rýchlo.

Na čo musí kuriér v týchto dňoch zabudnúť? Čítajte na ďalšej strane!