Reklama

Démonizovaný slovenský chrobáčik: Je naozaj jedovatý a môže spôsobiť až smrť? TOTO sme zistili!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Na východe medveď navštívil úle: Včelár ho natočil na telefón
    Zdroj: Lukáš Koco
    Reklama

    Patria k najjedovatejším chrobákom v našej prírode, preto by sa ich nemal nikto ani len dotýkať. Vylučujú totiž žltkastú tekutinu, ktorá má síce odradiť možných predátorov, no aj človeku spôsobí pľuzgiere, ktoré sa môžu ťažko hojiť. Ako nebezpečné sú?

    Reč je o démonizovanej májke fialovej, s ktorou sa na Slovensku môže stretnúť každý. Vyskytuje sa totiž na celom našom území. Ich výrazná hlava na kužeľovitom objemnom dvoj - až štvorcentimetrovom tele sa dá ľahko rozoznať. Na prvý pohľad síce vyzerajú hlavne pre deti neškodne, no rodičia by práve deti mali upozorniť na to, aby týchto fialových chrobáčikov vôbec nechytali. Májka fialová (môže byť až celkom čierna) totiž na žľazách na boku bruška vylučuje žltkastú tekutinu, ktorá vie u detí, ale i dospelých na pokožke vytvoriť až pľuzgiere.

    Odborník na slovenskú faunu zo Slovenskej akadémie vied (SAV) nám priblížil, či je májka fialová pre človeka nebezpečná. "Májka vylučuje zo žliaz na nohách jedovatú hemolymfu, ktorá je obdobou krvi u hmyzu. Toxická zložka hemolymfy sa nazýva kantaridín, ten funguje na odradenie potenciálnych predátorov májok. Po požití spôsobuje nevoľnosť a zvracanie," vysvetlil nám Pavol Purgat z Ústavu krajinnej ekológie SAV. Kantaridín sa podobá olejovým kvapkám.

    "Občas môže vyvolať reakcie aj priamo na koži, kde spôsobuje lokálne dermatitídy, prejavujúce sa tvorbou pľuzgierov. Kožné reakcie však nie sú pravidlom," informoval odborník. "Do kontaktu s jedovatou hemolymfou májky sa človek dostane len pri uchopení chrobáka do dlane. Májka nemá schopnosť hemolymfu vystrekovať. V drvivej väčšine prípadov stačí postihnuté miesto polepené žltou tekutinou jednoducho umyť vodou." Rýchle opláchnutie tak minimalizuje možnosť kožných reakcií.

    Aká dávka je pre človeka smrteľná?

    "Pre človeka je kantaridín smrteľný v dávke približne 30 mg, čo v praxi znamená, že by človek musel skonzumovať väčšie množstvo celých jedincov májok. Vzhľadom k ich nepríjemnej chuti však nie je pravdepodobné, že ich bude niekto chrúmať ako hrozienka, takže nebezpečenstvo prakticky vôbec nehrozí," objasnil nám.

    Vyššia dávka kantaradínu spôsobuje až perforáciu (dierkovanie) čriev, čo vedie k smrti. Veľa ľudí sa preto bojí hlavne o svoje deti, ktoré sa rady hrajú s chrobáčikmi a hospodári zase o svoje zvieratá, ktoré by májku mohli zjesť.

    Májok sa však netreba báť

    "Májok je u nás asi 35 druhov a človek sa bežne v záhradách môže okrem májky fialovej stretnúť ešte s májkou obyčajnou. Obe majú rovnaký životný cyklus, väčšina ich vývoja prebieha skryto v hniezdach samotárskych včiel," vysvetlil Pavol Purgat.

    Zdroj: Profimedia

    Májka fialová je veľmi zaujímavý jedovatý chrobák.

    "Ľudia si môžu všimnúť až veľké dospelé jedince, ktoré sa ťarbavo vlečú po zemi a vyskytujú sa od marca do konca mája. Tieto jedince nakladú do zeme množstvo vajíčok a cyklus sa opäť opakuje."

    Zvieratá tohto fialového chrobáka kvôli nepríjemnej chuti ihneď vypľujú a deti ich s veľkou pravdepodobnosťou jesť ani nebudú. "Ich nepríjemná chuť zväčša rovnako úspešne odrádza od konzumácie aj domácich miláčikov," dodal odborník. Ak by sa to však naozaj stalo, pri skonzumovaní jednej májky fialovej žiadna smrť nehrozí. Na Slovensku dokonca nie sú známe žiadne prípady úmrtí spôsobenej májkami.

    Video Player is loading.
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Loaded: 0.00%
    Stream Type LIVE
    Remaining Time 0:00
     
    1x
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected

        Prečítajte si tiež:

        Autor článku

        "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."