Ďalšia obec bije na poplach: Pozor na medveďa, túlal sa neďaleko domov
21. 3. 2025, 16:19 (aktualizované: 21. 3. 2025, 16:30)
Na zvýšenie ostražitosti vyzýva obec Rybník (okres Levice) po tom, čo bol v blízkosti obývaného územia spozorovaný medveď. Obec o tom informuje na sociálnej sieti.
Zdroj: YouTube reprofoto
Zdroj: Youtube tuaterazonline
Zdroj: Youtube @onlinetuateraz
Galéria k článku
„Oznamujeme občanom a návštevníkom obce, že dňa 20.03.2025 občania zaregistrovali pohyb medveďa hnedého v katastrálnom území obce Rybník, v blízkosti obývaného územia konkrétne na poli na začiatku obce od Tlmáč smerom na Čajkov,“ upozorňuje obec.
Zároveň varuje, že výskyt medveďa nie je vylúčený ani v iných lokalitách. V rámci bezpečnosti a ochrany zdravia je preto podľa obce nevyhnutné zvýšiť ostražitosť.
„V prípade spozorovania medveďa hnedého alebo stôp medveďa hnedého kontaktujte Poľovnícke združenie Rybník - p. Holečku na tel. č. 0908 730 764,“ dodáva obec.
VIDEO Spoveď Lukáša, ktorý s priateľkou bojoval s medveďom. Deti obaja bránili vlastnými telami!

Medvede reagujú na teplé zimy
Ministerstvo životného prostredia varovalo pred klimatickou zmenou, ktorá môže mať neočakávané a nepriame dôsledky na interakcie medzi človekom a medveďom. Veľkým problémom podľa neho je a čoraz viac bude nestabilita ekosystémov.
Počas kratších a miernejších zím nemusia medvede hibernovať, ich zimná aktivita a vyhľadávanie potravy môže mať za následok zvýšenie konfliktov, skonštatovalo MŽP. "Aj z tohto dôvodu je potrebné vyhlasovanie mimoriadnych situácii aj v tomto ročnom období, ak by v niektorej z obcí nastala mimoriadna udalosť v súvislosti s nežiadúcim výskytom medveďa hnedého," poznamenalo.
Prirodzená plachosť sa už nevracia
Ministerstvo pokračuje, že problémové jedince sa po zimnom spánku vracajú k predchádzajúcemu spôsobu života, opätovne navštevujú tie isté lokality, poškodzujú majetok a prirodzená plachosť sa im po hibernácii nevracia.
"Uvedené konštatovanie ministerstva je založené na niekoľkoročných terénnych pozorovaniach a vyhodnotení zberu dát (z rokov 2020 - 2024) o jednotlivých problémových jedincoch medveďa hnedého, ktoré realizovala odborná organizácia ochrany prírody a krajiny," uviedol odbor komunikácie.
VIDEO Ochranár Erik Baláž: Čo vyrieši situáciu s medveďmi? Masívny odstrel to nie je

Zdroj: FB/Erik Baláž
Medveď hnedý
Je to druh cicavca z čeľade medveďovitých, všežravec a jediný zástupca svojej čeľade, ktorý sa vyskytuje aj na území Slovenska. Meria 100 – 220 cm, z toho chvost 5 – 20 cm, v kohútiku 90 – 150 cm a váži 100 – 350 kg. Do najväčších rozmerov rastú predovšetkým americké a severoázijské poddruhy medveďa hnedého, obzvlášť potom medveď kodiak, medveď grizly alebo medveď kamčatský. živí sa prevažne rastlinnou potravou. Ak sú však okolnosti priaznivé, vďaka svojim rozmerom dokáže skoliť aj také mohutné zviera, ako je zubor, los alebo pižmoň. V niektorých oblastiach Aljašky sa medveď hnedý živí prevažne lososmi. Na vrchole jesenného hodovania dokáže denne skonzumovať až 40 kg potravy. Zimu prečkáva v brlohu a hibernuje.