Na "Miletičke", ako známe bratislavské trhovisko nazývajú domáci, nájdete napríklad sladký zelený domáci hrášok od 3,50 do štyroch eur za kilogram. V porovnaní so supermarketom je to o niečo viac, tam za 100 gramov zaplatíte 0,35 centov, čiže za kilo 3,50 eur.

Obľúbenú jarnú cibuľku kúpite na trhu za 0,80 centov za jeden zväzok, zatiaľ čo v supermarkete je opäť o niečo lacnejšia, za zväzok tam dáte 0,79 centov. 

Trhovisko Miletičova ponúka aj tento rok jarnú a letnú zeleninu, avšak o niečo drahšiu ako v supermarkete.
Trhovisko Miletičova ponúka aj tento rok jarnú a letnú zeleninu, avšak o niečo drahšiu ako v supermarkete.
Zdroj: jr

Tradičná zelenina do polievky ako mrkva, petržlen či zeler stoja na "Miletičke" okolo 1,50 eur za kilogram. V známej sieti supermarketov zaplatíte napríklad za novú úrodu mrkvy už od 0,59 centov za kilogram či za jeden zväzok mrkvy s vňaťou 0,99 eur.

Aj ovocie je v supermarkate lacnejšie ako na známom trhovisku. Typickú letnú pochúťku, domáce jahody, tam nájdete za 2,99 eur za kilo. Na Miletičke za ne vysolíte až 6 eur za kilo. Za sladké marhule zase dáte okolo 5 eur za kilogram, naopak v supermarkete sme ich nenašli.

Červený vodový melón nájdete na Miletičke aj za 2,50 eur za kilo.
Červený vodový melón nájdete na Miletičke aj za 2,50 eur za kilo.
Zdroj: jr

Červený vodový melón, ktorý si ľudia radi doprajú počas horúcich letných dní, nájdete na trhu za 2,50 eur za kilo, ale v supermarkete už dokonca za 0,89 eur za kilo.

Podľa trhovníčky Renáty (56) zo Zemianskej Olči v okrese Komárno, ktorá s rodinou predáva na Miletičke doma vypestované ovocie a zeleninu už okolo 20 rokov, ceny oproti vlaňajšku neupravovali,  ponechali ich približne rovnaké. "Možno len okolo 5 - 6 percent je niečo drahšie, ale horšie je to s ľuďmi. Nechodia alebo len veľmi málo,"posťažovala sa nám Renáta s tým, že len prvé dva týždne od otvorenia trhoviska pre pandémiu bol medzi ľuďmi ošiaľ, ale potom prestali chodiť a nakupovať. 

Ako je to v Košiciach 

Pozreli sme sa aj na ceny ovocia a zeleniny na trhu v Košiciach. "O cenách rozhoduje ponuka a dopyt, ale aj počasie. Čím je tovar žiadanejší, tým je drahší. Vyššie ceny sú aj v prípade, že je zlé počasie," povedal nám predajca Marián (34).

A za koľko aktuálne kúpite na košickom trhu sezónne ovocie a zeleninu? 
hrášok 1 kg   4-7 €
cibuľka zväzok    0,50 -0,70 €

mrkva zväzok    0,80 -1,00 €
petržlen zväzok   0,80 -1,00 €
zeler kus   0,80 -1,50 € (podľa veľkosti)

jahody 1 kg   3,40 -5,50 €

marhule 1 kg   2,50-4 €

melón vodový červený 1 kg   1,20-2 €

Prečítajte si tiež: