Chlapčekovi, ktorému Matovič vybavil lietadlo do Bostonu, sa nedarí dobre. Myslite naňho!
3. 10. 2021, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:46)

Koľko toho ešte má jeden malý chlapec vydržať? Koľko sily majú v sebe ešte nájsť jeho najbližší Sebastián Janitor (4) odletel koncom apríla aj s najbližšou rodinou do Bostonu, kde sa mal podrobiť unikátnym operáciám, ktoré by mu dali nádej na normálny život. To mu aj prialo takmer celé Slovensko, ktoré mu na to finančne prispelo.
Zdroj: FB Sebastian - náš najväčší bojovník
Zdroj: FB Sebastian - náš najväčší bojovník
Zdroj: FB Sebastian - náš najväčší bojovník
Galéria k článku
Od príletu do USA však akoby na rodinu padala len jedna prekážka za druhou. Ťažkých päť mesiacov takmer každodenných bojov.
Anketa
Prispievate na charitu?
„Sebimu sa nedarí vôbec dobre, napriek tomu, že je 24 hodín na ventilácii jeho maximálna saturácia je 92 aj po navýšení tlakov a úprave ventilácie, pulzy vysoké, teplotu držia na uzde takže nie je dôvod aby pri 38 stupňoch mal 140-160 pulzov...Na kultiváciách začína niečo rasť, plus hemokultúra, takže sa začína s kombináciou antibiotík doteraz sme mysleli/dúfali že len RSVirus,“ napísala pred niekoľkým hodinami jeho mamina.
„Kedy už toto skončí. Najradšej by som to prebrala na seba za neho... Kedy to už skončí?“ zúfalo sa pýta jeho mama.

„Sebastiánko je naším druhým dieťatkom. Na svet prišiel skôr, ako mal, a aby nám naznačil svoju lásku, narodil sa v deň svätého Valentína,“ povedala jeho mama Miroslava Janitorová. Vyštudovaná veterinárn a lekárka, ktorá pôsobila na univerzite v Košiciach, dnes s manželom žije v Lučenci.
O vlastnej ambulancii už nesníva. Jej život sa krúti okolo ťažko chorého Sebastiánka. Po narodení vážil menej ako dva kilogramy a nemal úplne vyvinuté pľúca. Lekári ho oživovali a museli ho napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu.
Tu odprevádza Janitorovcov na letisku vicepremiér Igor Matovič.
Keď ho z nemocnice priniesli domov, staršia sestra Abigail (7) sa na brata nemohla vynadívať. Radosť rodiny však trvala iba tri týždne. Sebastián z ničoho nič prestal dýchať. Zachránila ho duchaprítomnosť jeho mamy. V martinskej nemocnici zistili, že Sebastiánov mozog nevysiela signál dýchacím svalom - a aj skúsení lekári pri jeho trápení tápali. Chlapček totiž počas prvého roka života hocikedy prestal dýchať v spánku.
„Aby neumrel, pomáhala mu umelá pľúcna ventilácia s maskou,“ vysvetľuje Miroslava. Jej drobček mal vtedy sotva štyri mesiace. Nevzdával sa, ale diagnózy a operácie pribúdali jedna za druhou.
V nemocnici trávili celé mesiace K starým problémom sa neustále pridružovali nové. V máji roku 2018 chlapčaťu v Detskom kardiocentre v Bratislave po dvoch akútnych zastaveniach srdca voperovali kardiostimulátor. Prežil, no ako jedenapolročný sa pre zdravotné komplikácie vrátil na úroveň trojmesačného bábätka.
Čítajte na ďalšej strane. Prečo je Sebastián v Bostone?
Keďže malého Lučenčana trápia aj ďalšie zdravotné komplikácie, jeho diagnózu nazvali celková autonómna dysfunkcia. „Je v nej všetko, čo človek nevie v tele ovládať vôľou a čo vám následne môže zlyhávať: či už je to dýchanie, alebo srdce, trávenie, tlak krvi, vylučovanie...“ vysvetlila Miroslava Janitorová. Synček je jediný na svete, u ktorého sa postupne rozvinuli všetky príznaky tejto vzácnej dysfunkcie. Ani to však nie je všetko.

Osud Sebastiánovi nedávno pridal maláciu, zmäknuté a zdeformované chrupky v priedušnici. „Deti, ktoré sa s maláciou narodia, by z nej mali vyrásť, pretože táto chrupavka do dvoch-troch rokov spevnie. Sebastián napriek tomu, že už je starší, má chrupky v priedušnici stále mäkšie,“ pokračovala Miroslava vo vypočítavaní synových problémov.
Aj preto sa rodina upäla k Bostonu, kde majú veľkú nádej, že ich Sebastiánovi pomôžu. Napriek všetkým ťažkostiam to stále nevzdávajú. Pomáhajú im aj srdečné priania, modlitby ako aj pomoc ľudí zo Slovenska či našich rodákov žijúcich v USA.