Chcete si vybaviť pas? POZOR! Neuveríte, koľko vám to teraz potrvá!
18. 6. 2022, 15:12 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:23)
Potrebujete si pred odchodom na dovolenku vybaviť pas? Neodkladajte to na poslednú chvíľu! Oddelenia dokladov v Bratislavskom kraji sú totiž preťažené. Polícia radí, v ktorý deň chodí najmenej ľudí.
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: TASR
Zdroj: Pavol Zachar
Galéria k článku
Polícia odporúča občanom vybavovať doklady s dostatočným časovým predstihom, aby získali rezerváciu termínu. Predĺženie stránkových hodín nebolo umožnené pre naplnené kapacity zhotoviteľa dokladov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa krajského policajného riaditeľstva Jana Šimunková.
"Čakacie doby sú dlhé z dôvodu náporu objednaných aj prítomných klientov," skonštatovala hovorkyňa s tým, že tento stav pretrváva približne od februára 2022. Najvyťaženejšie sú oddelenia dokladov sídliace v Klientskom centre Bratislava. Dĺžka čakacích dôb tam závisí odo dňa v týždni. "Čakanie sa pohybuje v intervale od jednej do troch hodín. Na ostatných oddeleniach dokladov sú čakacie doby kratšie, spravidla do 1,5 hodiny," priblížila Šimunková.
Predĺženie stránkových hodín podľa hovorkyne nie je možné z dôvodu nedostatočnej kapacity tlače dokladov Národného personalizačného centra. V prípade väčšieho náporu žiadostí by nebolo možné dodržať zákonom stanovené lehoty.
Ako pripomenula hovorkyňa, žiadosti o doklady možno podať na ktoromkoľvek pracovisku oddelenia dokladov v rámci Slovenskej republiky. Na vybraných pracoviskách je možné rezervovať si termín na tejto stránke . Objednávanie však býva s veľkým časovým odstupom. Oddelenia dokladov Okresných riaditeľstiev v Bratislave IV. a V. v tomto systéme doposiaľ zaradené nie sú.
Veľký záujem o cestovné doklady eviduje polícia na celom Slovensku.
Čo robiť v prípade, ak v zahraničí stratíte doklady? Viac k téme, sa dočítate na ďalšej strane.
Straty dokladov v zahraničí sú jedným z najčastejších konzulárnych úkonov. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus pred letnou turistickou sezónou 2022.
Riaditeľ konzulárneho odboru rezortu slovenskej diplomacie Igor Pokojný povedal, že v prípade problémov, medzi ktoré patrí napríklad aj strata dokladov, je potrebné kontaktovať políciu, prípadne turistického delegáta. "Doklady môžu byť zneužité na pôžičku alebo na krádež identity," povedal. V druhom prípade, keď si občan vybavuje doklady na zastupiteľskom úrade, tak bude podľa slov Pokojného potrebné doložiť stratu dokladu.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje, že veľvyslanectvo môže pri strate, odcudzení alebo ukončení platnosti dokladu vydať náhradný doklad potrebný pre návrat domov.
Klus upozornil, že nie všetky krajiny sú také bezpečné ako Slovenská republika. Poukázal na to, že mnoho Slovákov situáciu podceňuje a aj preto dochádza ku krádežiam dokladov. "My odporúčame si vždy urobiť kópiu cestovných dokladov. Má to dva významy. Prvý, ak vám ukradnú doklady, tak môžete ľahšie preukázať svoju totožnosť. Druhá vec, keď ste na pláži, tak vám stačí kópia cestovného dokladu," povedal Pokojný. Ako doplnil, v prípade, že polícia turistov vyzve, aby sa preukázali iným dokladom, tak sa dá prejsť k ubytovaniu a preukázať sa originálom. "Je to omnoho menšia komplikácia, ako riešiť krádež," dodal.