Ceny vo väzenských predajniach sú extrémne: Šokujúce slová väzňov, niektorých to môže položiť!
7. 4. 2025, 7:45 (aktualizované: 7. 4. 2025, 14:00)
Viacerí odsúdení nás upozornili na vysoké ceny vo väzenských predajniach, ktoré sú v mnohých prípadoch až dvojnásobné v porovnaní s bežnými obchodnými reťazcami. Bufety prevádzkujú súkromníci, ktorí podľa nájomných zmlúv musia zabezpečiť primerané ceny. Je tomu ale naozaj tak?
Zdroj: min
Zdroj: ZVJS
Zdroj: Facebook/RK Magazín
Galéria k článku
Vysoké ceny vo väzenských predajniach sú celoslovenským problémom. Hovorca verejného ochrancu práv tvrdí, že aj keď ich prevádzkujú súkromní podnikatelia, ústavy by mali kontrolovať cenovú politiku. Touto otázkou sa už zaoberá aj ministerstvo spravodlivosti.
Odsúdený Marián V. si odpykáva trest v ružomberskej väznici, odkiaľ nám poslal aj bločky z nákupov, ktoré premrštené ceny skutočne potvrdzujú. Podľa jeho slov ide o výdavky, ktoré si nemôže dovoliť každý. „Každá väznica má predajňu potravín a drogérie, kde si môžeme nakúpiť raz do týždňa. Využíva ju však asi len štvrtina odsúdených,“ vysvetľuje.
Väzni si financie zabezpečujú prácou, ďalšou možnosťou sú príspevky od rodiny alebo dôchodky. Strava je tu zabezpečená trikrát denne, no tí, ktorí si to môžu dovoliť, využívajú aj bufet na nákup najmä tabaku, kávy, cukroviniek, zubných pást, šampónov či známok a obálok.
“Draho ako v base”
Samotné ceny sú však podľa Mariána neprimerane vysoké. Z vlastnej skúsenosti vie, že dokonca aj v Ríme, v známej väznici Regina Coeli, boli potraviny lacnejšie. Po príchode do Banskej Bystrice rýchlo pochopil, že väzenské obchody majú vlastné pravidlá.
Zdroj: Facebook/GZA
Potraviny boli dokonca lacnejšie aj vo väznici Regina Coeli v Ríme.
„Spoluväzni mi hneď povedali, že basa na Slovensku je drahá a musel som im dať za pravdu. Sám som podnikal a viem, ako funguje tvorba cien – kde nie je konkurencia, je voľná tvorba cien. No keď si niekto dá na tovar 100 a viac % prirážku na maloobchodné ceny, to už je cez čiaru,“ pokračuje.
Po premiestnení do Ružomberka mal rovnakú skúsenosť. „Ceny sú absurdne vysoké. Kedysi sa hovorilo 'draho ako v Tatrách', ja by som to preformuloval na 'draho ako v base',“ dodáva ironicky.
Hoci nevidí do nájomných zmlúv, myslí si, že by sa týmto problémom malo zaoberať vedenie ústavov. Jeho tvrdenia sme sa rozhodli preveriť a porovnali sme ceny rovnakého nákupu v bežnom supermarkete. Kým on za svoj nákup v ústave zaplatil 108,30 eur, v supermarkete by nás rovnaké položky vyšli na 76,92 eur. Pri tomto konkrétnom nákupe tak ide o rozdiel presne 31,38 eur!
„Mnohí väzni tvrdo spadli a snažia sa postaviť na nohy. Namiesto pomoci však narážajú na vysoké ceny. V športe, keď niekto odklepe, súper prestane. Tu však mnohí svoj boj už vzdali... A ak si myslíte, že sa vás to netýka, mýlite sa. Stačí sekunda nepozornosti za volantom a zrazu riešite ceny potravín vo väzení aj vy,“ odkazuje.
Viackrát sme sa snažili skontaktovať aj so spoločnosťou JM MONT s.r.o., ktorá obchod v ružomberskej väznici prevádzkuje, avšak neúspešne.