Hrozia rozsiahle POVODNE! Ak sa naplnia predpovede, pripravme sa na TISÍCROČNÚ VODU!
11. 9. 2024, 8:55 (aktualizované: 11. 9. 2024, 12:44)

Našu oblasť čakajú extrémne zrážky. Už sa na to pripravujú aj vodohospodári, ktorí začali vypúšťať priehrady. Kde všade môžu povodne udrieť?
Zdroj: Michal Svítok
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Pred veľmi nebezpečnou situáciou varujú nemeckí aj českí meteorológovia, ktorí však oficiálny brífing k nebezpečnej situácii vydajú až v najbližších hodinách. Na vlnu výdatných dažďov sa pripravujú aj vodohospodári, ktorí začali u našich susedov vypúšťať priehrady, informuje iMeteo.sk.
Čakajú nás povodne?
Paradoxne sucho, ktoré sme mali v uplynulých dňoch situáciu ešte zhorší. Pôdna vlhkosť je veľmi nízka a povrchová vrstva pôdy je veľmi tvrdá. Výdatné zrážky tak pomerne rýchlo stečú do povodia. Pôda samozrejme postupne veľa zrážok absorbuje, no množstvo zrážok, ktoré sa očakáva bude také extrémne, že to pôda neudrží. Od soboty budeme zaznamenávať prudké vzostupy vodných hladín v mnohých krajinách.
Výdatne začne pršať už dnes večer a to najskôr v Alpách. Do zajtrajšieho rána sa postupne zrážky rozšíria nad Česko, Rakúsko a zajtra predpoludním začne pršať aj na krajnom západe.
Zrážky sa budú postupne rozširovať a v piatok by mal priniesť výdatný lejak od juhovýchodného Poľska, naprieč Slovenskom, Moravou, Rakúskom až po Alpy. Podľa aktuálnych predpovedí by do nedeľňajšieho poludnia mohlo spadnúť plošne až do 150 mm zrážok.
Meteorológovia však varujú pred lokálne výdatnejšími zrážkami. Tie sa očakávajú predovšetkým na severovýchode Česka, v oblasti Beskýd, Javorníkov, Malých Karpát a na severných stranách Álp. Prejaví sa silný, náveterný efekt a na severných a severovýchodných stranách týchto hôr môže spadnúť lokálne až okolo 300-400 mm zrážok.
Vodohospodári už vypúšťajú priehrady
Nemeckí a českí meteorológovia už informovali vodohospodárov o blížiacej sa nebezpečnej situácii. Ti začali vypúšťať vodné priehrady, aby mohli zachytiť extrémne množstvo zrážok. Ak by sa potvrdili aktuálne predpovede, tak spadnúť by mohlo viac zrážok ako v roku 2013, ktorý priniesol historickú až tisícročnú povodeň.
Najohrozenejšie sú aktuálne povodia riek Odra a Dunaj. Nad Slovensko sa môže jedna povodňová vlna dohnať z Moravy a druhá z Álp. V situácii však stále panuje priestorová neistota, ktorá sa ešte bude upresňovať.
Taraba kvôli počasiu zvolá krízový štáb
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) zvolá krízový štáb pre zrážky, ktoré sa majú vyskytnúť najbližšie dni na Slovensku. Uviedol to po rokovaní vlády s tým, že chcú byť pripravení, informuje TASR.
"Protipovodňové opatrenia na Devíne sa budú zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku pripravovať v najbližších chvíľach," povedal Taraba. Dodal, že prietok na Dunaji odhaduje Slovenský hydrometeorologický ústav na 8000 metrov kubických. Preto bude vo vodnej elektrárni Gabčíkovo v prevádzke sedem turbín z ôsmich.
"Verím, že to zvládneme niekde na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity," podotkol minister. Zároveň verí, že túto situáciu zvládnu tak, ako v prvom polroku tohto roka, kedy manažovali vysoké prietoky vody na Dunaji a Slovensko na tom zarobilo.