Bývate v blízkosti 3G a 4G vysielačov? Vedci z Biomedicínskeho centra odhalili ich VPLYV na DNA
10. 2. 2025, 15:50 (aktualizované: 11. 2. 2025, 17:50)

Zdroj: Slovenské rekordy
Žijete v blízkosti vysielačov určených na mobilnú komunikáciu? Ak áno, zbystrite pozornosť. Vedci z Biomedicínskeho centra SAV totiž zistili, že žiarenie z GSM a LTE vysielačov má vplyv na poškodenie DNA.
Zdroj: tasr
Zdroj: Ivan Kováč
Zdroj: SAV
Galéria k článku
Tieto závery v článku Rádiofrekvenčné žiarenie z 3G a 4G vysielačov má vplyv na poškodenia DNA
zverejnila SAV na svojej stránke pri príležitosti Svetového dňa rakoviny (4.2.).
O zaujímavých výsledkoch výskumu oddelenia rádiobiológie pod vedením vedca Igora Beliaeva, ktorý sa zaoberal vplyvu rádiofrekvenčného žiarenia z 3G a 4G vysielačov na zvyšovanie poškodení DNA u ľudí žijúcich v ich bezprostrednej blízkosti, informovalo Biomedicínske centrum (BMC) Slovenskej akadémie vied.
Tím doktora Igora Beliaeva v rámci medzinárodného projektu ATHEM-03-GEN porovnával dve skupiny ľudí v južnom Nemecku, informuje SAV. Jedna bývala do 160 metrov od vysielačov určených na mobilnú komunikáciu, druhá skupina ľudí vo vzdialenosti viac ako 490 metrov.
Závery prekvapili
Výsledok bol prekvapivý! Ukázalo sa, že čím väčšej dávke rádiofrekvenčného žiarenia z GSM a LTE vysielačov boli ľudia vystavení, teda čím bližšie bývali, tým viac mali chromozomálnych aberácií – teda chýb v genetickom materiáli.
Zdroj: Andrea Nozdrovická/ SAV
Metafázne chromozómy, na ktorých vedci pozorovali úroveň genetickej nestability u ľudí žijúcich v blízkosti bázových staníc:
„Naše výsledky ukázali zvýšenú úroveň štrukturálnych chromozomálnych aberácií, napríklad dicentrické chromozómy, zlomy a medzery chromatíd, ako aj výskyt chromatídových fragmentov u ľudí žijúcich v blízkosti bázových staníc, teda vysielačov,“ cituje sav.sk Dr. Igora Beliaeva. Tieto chyby môžu, ale nemusia viesť k onkologickým ochoreniam. Na potvrdenie tejto hypotézy je nutný ďalší dlhodobý výskum.
Zdroj: tasr
Vysielače pre piatu generáciu bezdrôtových systémov.
Tieto zaujímavé výsledky publikoval časopis Ecotoxicology and Environmental Safety. Ide o najlepšiu publikáciu Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV, v. v. i., v rámci medzinárodnej spolupráce za minulý rok, informuje sav.sk. Na samotnom výskume sa podieľali aj partneri z Nemecka a Rakúska.
Zdroj: SAV
Tím oddelenia rádiobiológie BMC SAV, Dr. Igor Beliaev v strede, zdroj: SAV
Napriek tomu, že "hoci podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) je elektromagnetické žiarenie zaradené do skupiny potenciálnych karcinogénov (2B), vplyv tohto žiarenia, ktoré emitujú mobilné telefóny aj vysielače používané v mobilnej komunikácii, stále nie je uspokojivo preskúmaný a publikované výsledky sa v záveroch často rozchádzajú," informujú vedci.
Vedci však v štúdii analyzovali oxidačný stres a genetickú nestabilitu vo forme chromozomálnych zmien. Práve oxidačný stres môže viesť k poškodeniu DNA.