Reklama

Bratislavský dom hrôzy opäť v plameňoch! Kedy už konečne začnú zúfalú situáciu riešiť aj úrady?

Reklama

Zdanlivo opustená bývalá poliklinika neďaleko hlavnej stanice v Bratislave, ktorá chátra už niekoľko rokov, opäť horela. Len počas tohto januára a februára to bolo sedemkrát! Kto stále zakladá požiare, ktoré ohrozujú miestnych obyvateľov? A kedy to už budú riešiť kompetentní?

V súčasnosti je trojpodlažná budova po niekoľkých požiaroch v katastrofálnom stave a miestni obyvatelia už majú vážne obavy o svoje zdravie. Naposledy dom hrôzy horel v utorok 26. marca v podvečerných hodinách. Zgrupujú sa tu bezdomovci, narkomani a iné sociálne živly. Vyskytujú sa tam potkany a hromadí nebezpečný odpad! Komu patrí dom hrôzy, z ktorého sú už Staromešťania zúfalí? Tento horúci zemiak si už niekoľko rokov prehadzujú hasiči, policajti i mestská časť Staré Mesto.

Miestni obyvatelia, ktorí musia v okolí tohto domu hrôzy žiť i pracovať sa spojili a ešte 15. januára poslali podpísanú sťažnosť i návrhy riešení miestnemu úradu Staré Mesto, Mestskej polícii a Hasičskému a záchrannému útvaru hlavného mesta Bratislava, keďže hasiči budú mať najlepší prehľad o počte požiarov. Staré Mesto síce pred pár dňami vykonalo štátny stavebný dohľad, ale to je asi tak všetko. Sťažovatelia vôbec nedostali odpovede na to, na čo sa pýtali!

Dotknutí obyvatelia navrhli riešenia

  • Zabezpečiť vstup do budovy na náklady mesta a vyzvať majiteľa nehnuteľnosti, aby konal, prípadne mu za úmyselné nekonanie udeliť pokutu
  • Zaradenie ulice do zoznamu kontrolných bodov polície, pravidelné obhliadky a kontrola stavu na mieste, nie iba vykonanie rýchlej jazdy okolo. V prípade potreby bezodkladne zasiahnuť, nie až po nahlásení miestnych.
  • Osadenie bezpečnostných kamier na Žabotovej ulici, keďže pri šetrení trestnej činnosti sú prioritne požadované záznamy.

Viete ako po týchto návrhoch miestnych obyvateľov konali kompetentní? Takmer nijako!

Od našej návštevy v januári sa toho veľa nezmenilo. Môžeme potvrdiť, že to je tikajúca ekologická i bezpečnostná hrozba.
Vlastník trojpodlažnej budovy nie je zastihnuteľný a absolútne ignoruje všetky výzvy polície. Zviazané ruky má bratislavský magistrát i Staré Mesto. Bratislavskí hasiči i policajti tam chodia ako na klavír a riešenie zúfalej situácie obyvateľov je v nedohľadne. Pozemok patrí slovenským železniciam, schátraný objekt majiteľovi, ktorý ju mal pôvodne zrevitalizovať.

Poškodený tenisový kurt

Problémy má aj miestny podnikateľ Juraj (34), ktorý v blízkosti "opustenej" budovy prevádzkuje reštauráciu. Veľké trápenie má aj majiteľ priľahlých tenisových kurtov Martin (32). Počas hasenia nedávnych požiarov mu na tenisové ihrisko dopadli trosky z horiacej strechy.

"Máme poškodený kurt, ale to samozrejme nie je chyba hasičov," zhodnotil Martin. S neprispôsobivými obyvateľmi rozpadnutého domu však má aj iné problémy. "V priebehu sezóny sme si na kurte našli pizzu, keď tu hrali tenisti, tak po nich hodili aj nožík," uviedol ako ďalšie príklady majiteľ kurtov.

Škoda na tenisovom kurte sa podľa jeho majiteľa stala mimo sezóny, takže až teraz tam bude dávať novú antuku. "Nie je to nejaká veľká škoda, iné by to však bolo počas sezóny, kedy by sme museli mať odstavené ihrisko," zhodnotil Martin.

Mestskí policajti majú totiž zviazané ruky a jediné, čo mohli urobiť bolo opáskovanie vstupu do domu hrôzy. Robia to takmer každý deň, keďže im to neprispôsobiví ľudia, ktorí sa tam chcú dostať pravidelne strhávajú, potvrdili nám to obaja miestni podnikatelia. "Približne tretinu dňa tu stojí policajná hliadka, a keď odíde, tak bezdomovci dovnútra veselo chodia hore-dolu," povedal nám majiteľ kurtov Martin. "Podľa mňa sem chodia bezdomovci asi z celého bratislavského kraja, pretože vedia, že tu majú pokoj," upozornil nás Juraj.

Od roku 2019 tu intenzívne prevádzkuje reštauráciu a vie, čo sa v okolí deje, pretože to má zaznamenané na kamerách. "Keby som len zrátal veľké sviečky, ktoré mi asociáli ukradli z terasy, tak to je už slušná suma," prezradil nám Juraj.

Kompetentní si dom hrôzy prehadzujú ako horúci zemiak a dávajú od toho ruky preč. "Ruku dám do ohňa, že minimálne každý mesiac v tej budove horí," zdôraznil majiteľ reštaurácie. Ten má oči pre plač, pretože mu asociáli, ktorí sa tu zgrupujú, odháňajú hostí.

Čo zistil štátny stavebný dohľad, si prečítate na ďalšej strane >>>

Štátny stavebný dohľad

"Stavebný úrad Mestská časť Bratislava-Staré Mesto na mieste vykoná štátny stavebný dohľad. Pri výkone dohľadu bude v danom prípade stavebný úrad posudzovať, či sa stavba užíva v súlade s kolaudačným rozhodnutím, či sa udržiava v dobrom stavebnom stave a podobne. Oznámenie o vykonaní štátneho stavebného dohľadu bolo odoslané vlastníkom minulý týždeň," informovala nás ešte 26. februára hovorkyňa starostu Veronika Gubková.

"Opustená budova na Žabotovej ulici pod železničnou stanicou je aj s pozemkom evidovaná na liste vlastníctva v prospech spoločnosti TRANSPROJEKT, s.r.o.. Vzhľadom k uvedeným skutočnostiam nie je možné, aby pracovníci mestského terénneho tímu vstúpili do budovy a vykonávali priamo tam terénnu sociálnu prácu," vysvetlil nám hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.

Ako nám však spresnil, majú informácie o tom, že kroky v tejto veci už podniká mestská časť Staré Mesto. Magistrát tiež vie o tom, že v tejto časti sa zdržiavajú narkomani, a preto tam koncom minulého roka bola umiestnená zberná nádoba na použité injekčné striekačky. "K jej umiestneniu v tejto lokalite sme pristúpili s cieľom zvýšiť ochranu verejného zdravia, pričom sme vychádzali z podnetov a z informácií od sociálnych pracovníkov, ktorí v lokalite vykonávajú terénnu službu," dodal hovorca.

Staré Mesto to "odbilo" len štátnym stavebným dohľadom

Ako sme sa dozvedeli od obyvateľov, ktorí posielali sťažnosť, stavebný dohľad tam len prišiel, zhodnotil situáciu tak, že do domu hrôzy ani nevošiel, a odišiel bez zodpovedania konkrétnych otázok iniciátorky sťažnosti.

"Zišla sa skupinka ľudí pred touto budovou, ktorí boli prizvaní. Keďže majiteľ nijako nereagoval na výzvu stavebného úradu, tak dnu ani nevošli. Doslova nemali odvahu," prezradila nám Vlasta (42), ktorá bola zástupkyňou občanov.

"Na mieste boli hygieničky, zástupca Starého Mesta, zástupkyne zo stavebného úradu, ktorí vykonávali štátny stavebný dohľad a boli tam dvaja zástupcovia železníc, ktorým patrí pozemok, a ja som tam bola za miestnych občanov," vysvetlila.

Ako nám pani Vlasta povedala, štátny stavebný dohľad si urobil len zopár záberov domu, no žiadne konkrétne riešenia sa priamo na mieste od nich nedozvedela. Pýtala sa ich aj na sťažnosť, ktorú posielala za dotknutých občanov i na riešenia, ktoré ako obyvatelia navrhovali. "K tomuto sa mi nikto nevyjadril. A pani zo stavebného úradu mi povedala, že k tomu sa nebudú vyjadrovať a oznámenie o vykonaní štátneho stavebného dohľadu je vlastne odpoveďou na našu sťažnosť," povedala nám rozčarovane.

"Podpísali sme prezenčku, kde som sa za obyvateľov podpísala, takže predpokladám, že od nich nejakú odpoveď dostaneme, no odpoveď na sťažnosť sme od Starého Mesta nedostali," potvrdila nám Vlasta. Na záver štátneho dohľadu sa všetkých nahlas opýtala: "Prepáčte, je tu niekto, kto mi vie dať odpoveď na naše návrhy? Ostalo len ticho a zástupca mesta tam len začal habkať," skonštatovala na záver.

Ako reagoval stavebný úrad Staré Mesto?

"Štátny stavebný dohľad bol vykonaný a zisteniami sa stavebný úrad zaoberá. Stavebný úrad žiadal dotknuté orgány o písomné stanoviska k predmetnej stavbe. Ako je známe a viditeľne z verejne dostupného miesta, stavba nie je užívania schopná," potvrdila nám Martina Karmanová z Oddelenie komunikácie Starého Mesta.

Stavebný úrad nemá kompetencie k vyriešeniu požiadaviek obyvateľov, ktoré Starému Mestu zaslali. "Na štátnom stavebnom dohľade sa zástupca obyvateľov zúčastnil a požiadavky, ktoré žiadala verejnosť respektíve obyvatelia nie sú v kompetencii stavebného úradu," objasnila nám Karmanová.

A aký bude ďalší postup stavebného úradu? "Stavba je v súkromnom vlastníctve, vzhľadom na uvedené je konanie neverejné a nie je možné poskytnúť ďalšie/bližšie informácie z dôvodu prebiehajúceho konania/úkonu. Stavebný úrad bude listom po vyhodnotení zistení zasielať odpoveď podávajúcemu podnetu," dodala na záver hovorkyňa.

Mestská polícia má tiež zviazané ruky

Mestská polícia v tejto naliehavej situácii nevie veľmi pomôcť a na zabezpečenie objektu nemá vôbec právomoc. "Nemôžeme prísť a vyzvárať niekde dvojmetrový plot, aby sa tam nikto nedostal, je to zodpovednosť majiteľa objektu. Samozrejme, o všetkých situáciách, ktoré v objekte a v jeho okolí riešime, podávame správu," objasnil nám hovorca mestskej polície Peter Borko.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dom hrôzy na Žabotovej ulici v Bratislave: Bezdomovci, feťáci, drogy a neustále požiare!
    Zdroj: Youtube: Marcelito Rečinský

    "Za posledných 12 mesiacov sme v súvislosti s týmto objektom riešili a preverovali 22 udalostí, z nášho pohľadu by bolo ideálne, keby sa situácia zmenila a buď by bol pozemok s budovou dôsledne zabezpečený alebo by sa tieto priestory riešili iným spôsobom," dodal s poďakovaním, že sme túto tému začali riešiť.

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."