V bratislavskej Zoo sa narodilo vzácne bábätko dikdika Kirkovho. Malá slečna je všetečná
16. 12. 2023, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:38)

V bratislavskej zoo sa v pondelok 27. novembra narodilo mláďatko antilopy dikdika Kirkovho. Krásne antilopie bábätko malo pri narodení len približne 15 centimetrov. Radosť z neho majú všetci návštevníci, malí aj veľkí.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Ako nám povedala hovorkyňa ZOO Bratislava Alexandra Ritterová, malá samička bola už od narodenia veľmi životaschopná a aktívna. A to je aj dôvod, prečo sú fotografie malého mláďatká zatiaľ vzácne, je jednoducho neposedné a behá po boxe hore-dole.
Od Simony, ošetrovateľky dikdikov v ZOO Bratislava sme sa dozvedeli, že jej matkou je 7-ročná samica, ktorá k nám prišla z Francúzska. „Je jednou z chovných samíc, ktorá už v našej zoo úspešne odchovala niekoľko mláďat,” prezradila. Mláďatko bude nasledujúce 2 až 3 mesiace cuckať materské mlieko.
Ide o vzácny prírastok, keďže vo všetkých zoo v Európe ich nie je ani 50. Dikdik Kirkov patrí medzi najmenšie antilopy na svete. Pochádza z polopúštnych a suchých saván východnej Afriky. Vydáva poplašný zvuk “zik- zik”, od ktorého je odvodené aj jej meno. V prípade ohrozenia sa zvykne ukryť v kroví.
Malé, ale teritoriálne zvieratá
Samica je gravidná približne 6 mesiacov. Dospelé jedince dosahujú výšku v kohútiku len 35 cm a vážia 3-6 kg. Sú to teritoriálne zvieratá. Najprv svoje teritórium označí svojimi výkalmi a močom samica, po nej miesto preznačkuje samec. Označí ho výlučkom zo svojej žľazy pod okom.
Počas zimy sa antilopy v bratislavskej zoo nachádzajú vo vykurovaných vnútorných priestoroch. V prípade priaznivejšieho počasia a miernejších teplôt ich môžete vidieť aj vo vonkajšom výbehu. A ako nám Alexandra Ritterová povedala, návštevníci zoo budú môcť malú samičku dikdika Kirkovho vidieť hneď po tom, ako vonkajšie teploty stúpnu nad 5°C. Vtedy sa do výbehu vypustia všetky dikdiky vrátane mláďatka.
Zdroj: Zoo Bojnice
Drobná africká antilopa
- dospelé jedince dosahujú výšku v kohútiku len 35 cm
- hmotnosť 3-6 kg
- samec svoje teritórium označí výlučkom zo žlazy pod okom
- na Slovensku dikdiky chová len ZOO Bratislava a ZOO Bojnice
- vo všetkých zoo v Európe ich nie je ani 50 kusov
- samica rodí po 5-6 mesiacoch gravidity jedno mláďa
- dožíva sa 10 rokov
- živia sa listami, kvetmi, plodmi kríkov a stromov
Keďže je malá samička veľmi aktívna, určite sa budú môcť návštevníci zoo pozerať na to, ako sa antilopka teší zo života a dáva o tom vedieť aj svojej najbližšej rodine vo výbehu.
Mimochodom, ak by ste chceli malú antilopu podporiť, môžete sa stať jej adoptívnym rodičom. Stačí, ak zoo finančne podporíte. Meno malá slečna zatiaľ nedostala, ako sme sa dozvedeli, vyberie jej ho ošetrovateľka.