Bratislavčan Jozef a Kubánec Jesus založili fabriku v exotike: Neuveríte, čo tam vyrábajú
11. 11. 2023, 9:05 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:34)

Vyštudoval síce elektrotechniku, ale roky sa venoval niečomu inému, organizovaniu eventov a konferencií pre ministerstvá aj pre EÚ. A potom začal naháňať vietor...
Zdroj: Crescendo Paraiso
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: Crescendo Paraiso
Galéria k článku
Bratislavčan Jozef Kalafus (41) je nadšenec kitesurfingu a surfingu. Kvôli naháňaniu vetra precestoval kus sveta. V roku 2014 sa tak dostal do Dominikánskej republiky a tá mu zmenila život.
„Severná časť ostrova, kde je letovisko Puerto Plata, sa mi zdala doslova magická. Na severe nájdete veľké hory, sladkovodné jazerá, prekrásne pláže, ideálne pre kitesurfing, surfing, rybárčenie a mnoho iného,“ rozplýva sa Jozef a dodáva, že to ani nie je typická turistická oblasť, je to autentická Dominikánska republika, ktorá je podľa neho úplne bezpečná.
Nečudo, že sem začali chodiť nadšenci vodných športov z celého sveta. Ráno 7:00-8:00 na surf do vĺn a po obede keď začne fúkať vietor zase kitesurfing. Jozef však v Dominikánskej republike objavil ešte niečo iné.
Covid mu zničil podnikanie na Slovensku, začal hľadať inde
Napriek tomu, že nikdy nefajčil, na dovolenke si zapálil cigaru. V Dominikánskej republike mal možnosť vyskúšať rôzne zaujímavé značky a zaujalo ho to natoľko, že začal testovať cigary z rôznych častí sveta.
„Prišiel som na to, že mám ten dar, že rozoznám kvalitu a potenciál cigár. Veľa ľudí si myslí že cigara = Kuba, no dnes už viete kúpiť zaujímavý tabak do cigár a pre mňa osobne aj lepšie napríklad v Nikarague, Dominikánskej republike, Mexiku, Ekvádore, Indonézii aj inde. Do Dominikánskej som začal cestovať častejšie, už nielen za športom, ale aj za svojou novou záľubou, testovaním cigár,“ spomína Jozef.
Po príchode covidu sa jeho biznisu s konferenciami prestalo dariť a z pravidelného príjmu zrazu nebolo nič. Žiadne podujatia, konferencie… nulový zisk.
„Bolo to náročné obdobie. Premýšľal som, čo budem robiť a jedna z možností bola - vycestovať do Dominikánskej republiky a skúsiť podnikať tam. Krajinu som dobre poznal, mám tam priateľov a známych ktorí vlastnia rôzne firmy, vybral som sa teda tam,“ vysvetľuje začiatky svojho nového biznisu.
Všetko zlé je na niečo dobré
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Na snímke je výrobca cigár v Dominikánskej republike Jozef Kalafus.
Podnikavý Slovák dostal nápad, že si spraví vlastnú značku cigár. „Už dlhšie som o tom sníval, ale pripadalo mi to nereálne, lebo som mal na Slovensku pracovné povinnosti. No tie zrazu neboli, a tak som mohol vycestovať na dlhšie,“ hovorí Jozef s tým, že tam chodieval na mesiac, na dva viac krát do roka. Cestoval po celom ostrove a hľadal partnera, s ktorým by mohol začať vyrábať vlastné cigary.
„V oblastiach Santiago de los Caballeros a Tamboril, ktoré sú najznámejšie a je tu najviac fabrík na výrobu cigár, som navštívil viacero výrobcov. Začal som tak, že som si zobral vzorky od každého pre mňa zaujímavého výrobcu a testoval som ich. Boli ich stovky. Natrafil som aj na veľa dobrých, ale stále to nebolo ono. Potom som od kamaráta, ktorý tam žije 28 rokov, dostal odporúčanie na jedného Kubánca ktorý žije v Dominikánskej republike. Stretli sme sa a ľudsky sme si okamžite sadli,“ popisuje Jozef vznik svojho neobvyklého podnikania.
Pokračovanie príbehu čítajte na ďalšej strane
Kubánec Jesus Castaňon pracoval 10 rokov ako roller v jednej z najzvučnejších fabrík na cigary na svete COHIBA. Potom emigroval do USA, kde pracoval v najstaršom tabakovom obchode v USA - Demunths Tobacco shop a spolu s manželkou popri predaji predvádzali na ulici ako sa robia cigary. Majiteľ obchodu pred smrťou ukázal Jesusovi veľké balenia kvalitne uskladneného kubánskeho tabaku z roku 1942, čiže z čias pred embargom. Jesus ho neskôr od jeho vdovy odkúpil.
Zdroj: Crescendo Paraiso
Jozef sa rád pohybuje vo svojej fabrike na výrobu cigár.
„Ten tabak je prémiový a unikátny. Pripravujeme cigaru, ktorá bude celá z tohto tabaku, len krycí list bude iný. Tak sa začala naša spolupráca. Na tejto aj ďalších cigarách pracujeme v prenajatých priestoroch v Santiagu v oblasti Taboril. Jednu z nich sme vytvorili, keď sa mi narodil syn Theo (15 mesiacov) a má názov Li‘l Theo. Naše cigary sú zložené z tabakov z Nikaraguy, Dominikánskej republiky, Indonézie, Pennsylvánie a Kuby. V budúcnosti chcem mať vlastné tabakové polia, kde budem dávať prácu ľudom z okolia,“ osvetľuje Jozef svoje podnikanie.
Jozef a Jesus sa rozhodli posunúť svoje výrobky aj na trh EU. „To vyžadovalo spraviť ďalšie typy a potreboval som silnejšieho partnera, ktorým sa stal môj známy Juraj Pažitka z Tabak Invest Slovakia,“ dodáva.
Nový biznis: Z plastu budú robiť palivá
„Posledné dva roky som v Dominikánskej republike často, veľa cestujem po ostrove, hodiny trávim v aute, lebo tam zatiaľ nie sú dobré cesty,“ približuje Jozef s tým, že časom by sa s priateľkou a synčekom chceli presťahovať do Dominikánskej republiky, kde Jozef rozbieha už aj ďalší biznis, zameraný na likvidáciu plastov. „Môj kamarát má zariadenie na termochemickú recykláciu, ktoré dokáže z plastu vyrobiť palivá, plyn a uhlík. Na ostrove je s plastom veľký problém, tak sa snažím pomôcť tomuto enviromentálnemu projektu. Máme už vybavený prísun plastu aj pozemok, kde by zariadenie stálo,“ hovorí Jozef nadšene.