Reklama

Zomrel významný slovenský architekt: Jeho meno sa spája s bratislavským Istropolisom

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Takto vyzeralo búranie pred Istropolisom v roku 2019
    Reklama

    Smutná správa zasiahla rodinu architektov. Ich rady opustil uznávaný kolega, architekt Iľja Skoček st. 

    Významný architekt Iľja Skoček st., jeden z troch autorov Istropolisu, odišiel navždy vo štvrtok 3. februára vo veku 91 rokov.

    Rodák z Bratislavy  (12. 6. 1930), bol viacnásobným laureátom Ceny Dušana Jurkoviča a laureátom Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo spolu s kolegami  Ferdinandom Končekom a Ľubomírom Titlom.

    Medzi architektmi bola táto trojica známa ako Lordi. Ich rukopis nesie Dom odborov Istropolis (ktorý aktuálne developer rozoberá) a Internát Juraja Hronca.

    Iľja Skoček st. sa podpísal aj pod veľké urbanistické projekty v rodnej Bratislave a stopu zanechal aj v Alžírsku.

    Slovenská národná galéria uverejnila na sociálnej sieti odkaz: "Spolu so svojimi domami odchádza generácia architektov, ktorá budovala moderné Slovensko. Iľja Skoček patril medzi nich – vzdelaných a tvorivých ľudí, ktorí formovali náš životný priestor, aktérov heroickej generácie 60. a 70. rokov 20. storočia. Tak ako oni, aj on vždy stál na strane architektúry, na strane tvorivej práce bez ohľadu na aktuálnu politickú situáciu.
    Česť jeho pamiatke a pokoj jeho stavbám!"

     

    Profil Iľju Skočeka st.

    V rokoch 1948 – 1952 absolvoval štúdium na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva na Slovenskej vysokej škole technickej. Po roku praxe v Stavoprojekte (1952 - 1953) študoval v rokoch 1953 – 1956 na Špeciálnej škole architektúry Akadémie výtvarných umení v Prahe. Po skončení tohto štúdia pracoval naďalej v Stavoprojekte – od roku 1956 až do roku 1968. Ďalšie roky (1968 – 1970) pôsobil ako vedúci ateliéru v Združení projektových ateliérov pri Zväze slovenských architektov, a tiež v Projektovom ústave spoločenských stavieb (1970 – 1973). Potom pracoval v Štátnom projektovom a typizačnom ústave (1973 – 1989). V rokoch 1977 – 1982 bol členom predsedníctva Zväzu slovenských architektov (ZSA). Niekoľko rokov (1981 – 1984) strávil v Alžíri, hlavnom meste Alžírska. V neskoršom období, v rokoch 1989 – 1992, pôsobil v Ateliéri A70 a v Ateliéri S&S (1992 – 2006). Na viacerých projektoch spolupracoval so svojimi rovesníkmi Ferdinandom Končekom a Ľubomírom Titlom. Je autorom známych stavieb ako napríklad Hotel Sorea (predtým Dom kultúrnej rekreácie) v Bratislave – projekt vznikol v roku 1960, hotel bol dokončený o šesť rokov neskôr. Vytvoril Študentský domov Jura Hronca, takisto v hlavnom meste (1960, výstavba 1961 – 1967). V širšom kolektíve (vrátane Ľubomíra Titla, Ferdinanda Končeka, Ferdinanda Milučkého a ďalších) projektoval Urbanistický koncept mesta pre 60.000 obyvateľov – na jeho základe vznikli v 60. rokoch 20. storočia bratislavské sídliská Štrkovec a Ružová dolina, projekt získal cenu Dušana Jurkoviča. Podobne sa Iľja Skoček st. podieľal koncom 60. rokov aj na návrhu sídliska Dúbravka. V tatranskom prostredí je jeho dielom zotavovňa (dnes hotel) Máj v Liptovskom Jáne a hotel Baník na Štrbskom Plese (dnes Hotel Sorea Trigan). Spolu s Končekom a Titlom projektoval aj Dom odborov Istropolis (v minulosti Dom Revolučného odborového hnutia) v Bratislave na Trnavskom mýte, ktorý developer v súčasnosti rozoberá. "Spolu so svojimi domami odchádza generácia architektov, ktorá budovala moderné Slovensko. Iľja Skoček patril medzi nich, vzdelaných a tvorivých ľudí, ktorí formovali náš životný priestor, aktérov heroickej generácie 60. a 70. rokov 20. storočia," uviedla vo svojom vyhlásení Slovenská národná galéria (SNG), ktorá TASR informovala o úmrtí architekta. SNG tiež pripomenula, že Iľja Skoček vždy stál na strane architektúry a tvorivej práce, bez ohľadu na aktuálnu politickú situáciu. Iľja Skoček starší bol viacnásobným laureátom Ceny Dušana Jurkoviča, dva razy získal Cenu Cypriána Majerníka a bol tiež laureátom Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo (spolu s kolegami Končekom a Titlom). Mal šesť detí, tri kráčajú v jeho stopách a venujú sa architektúre. Iľja Skoček mladší je predsedom Slovenskej komory architektov.

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

    Anketa

    Zaujíma vás dianie ostatných dní okolo Istropolisu?