Tvárovú gymnastiku objavila skúsená trénerka pred 10 rokmi. „Nie som majiteľkou perfektnej pleti. Prvé vrásky sa u mňa objavili veľmi skoro, hlavne v okolí očí, problémovou zónou je tiež čelo,“ hovorí Mária Černáková. Vyskúšala botulotoxínové injekcie. „Výsledok bol úžasný, pleť okolo očí hladká, čelo tiež, no akosi som to nebola ja. Paradoxne svoj výraz som získavala späť až s odznievaním účinku injekcií,“ dodala.

VIDEO Ploché bruško do plaviek si môžete s nami vypracovať aj doma: Štíhly pás je sexi!

VIDEO Inšpirujte sa školou tanca, ako cvičiť doma: Vytvarujte si s nami paže do plesových šiat

Fitness šialenstvo: INSANITY vás dostane do životnej formy za 60 dní!

Vtedy začala rozmýšlať o inom spôsobe, ako sa zbaviť vrások. Na internete si našla kurz tvárovej gymnastiky. Výsledok ju nadchol a dnes už má lektorské osvedčenie, ktoré je akreditované Ministerstvom školstva. Pred 10 rokmi na Slovensku tvárovú gymnastiku takmer nikto nepoznal. Dnes je situácia iná. Internet je plný videí. Tvárová gymnastika je vlastne súbor cvikov na omladenie.

Pri pokročilejších fázach cvičenia sa jednotlivé cviky spájajú do väčších celkov, tak ako to poznáme z hodín jogy. Ako sa cvičí? Každý lektor má svoje know-how. „Ja začínam s tzv. základnou zostavou variácií na precvičenie všetkých svalových skupín. Po určitom čase, keď je už svalstvo tváre vybudované, venujem sa aj problémovejším partiám,“ vysvetľuje trénerka Mária Černáková. Dnes pre vás pripravila niekoľko cvikov, ktoré zvládnete aj doma.

Takto si vyhladíte čelo

Ukazováky priložte tesne nad obočie a čelo dvíhajte hore. Prstami tlačte naopak dole. Vznikne tak napätie v strede čela. Opakujte 20 až 30-krát.

Takto si vyhladíte čelo
Takto si vyhladíte čelo
Zdroj: Michal Smrčok

Precvičte si krk a druhú bradu

Tento cvik sa volá lev. Vyplazujeme jazyk dopredu, ak vieme, tak do ruličky. Môžeme aj zakloniť hlavu a špičkou jazyka akoby sme sa chceli dotknúť stropu. Jazykom hýbeme aj do strán.

Precvičte si krk a druhú bradu
Precvičte si krk a druhú bradu
Zdroj: Michal Smrčok

Pre pevné okolie očí

Pozerajte sa hore a vytiahnite spodné viečko hore! Keď sú oči privreté na štrbinku, prsty priložte na kútiky a potiahnite k spánkom. Dbajte, aby spodné viečko bolo pri cvičení spevnené. Opakujte 20-krát.

Pre pevné okolie očí
Pre pevné okolie očí
Zdroj: Michal Smrčok

Lifting líc a okolia pier

Nafúkneme líca a prelievame v nich vzduch. Rukou robíme nafúknutej strane protitlak. Opakujeme 20-krát.

Lifting líc a okolia pier
Lifting líc a okolia pier
Zdroj: Michal Smrčok

Pre krásne a plné pery

Našpúľte pery a pevne ich zovrite, akoby ste chceli poslať bozk! Potom hlasno cmuknite. Opakujte tak často, ako sa len dá, môžete aj v aute.

Pošlite všetkým hlasný bozk a hneď budete krajšie!
Pošlite všetkým hlasný bozk a hneď budete krajšie!
Zdroj: Michal Smrčok