Reklama

VIDEO Hrozí na Slovensku rovnaká tragédia ako v Poľsku? Sú naše ESCAPE ROOM bezpečné?

Reklama

Krátko po tom, ako svetom otriasla tragédia z Poľska, kde pri adrenalínovej hre s názvom „Escape room“ zhorelo päť tínedžeriek, ostali v pozore aj Slováci. Keďže tento druh zábavy je u nás čoraz vyhľadávanejší, ľudia sa pýtajú: Nehrozí nám nebezpečenstvo?

Vzrušenie, napätie, strach..., toto všetko ponúka koncept zážitkovej hry Escape Room, ktorý sa za posledné roky rozmohol už aj na Slovensku. Zariadení, v ktorých vás aj s kamarátmi zatvoria do špeciálnej miestnosti plnej hlavolamov či inscenovaného nebezpečenstva iba za posledných päť rokov otvorili takmer v dvadsiatich slovenských mestách. Poľské nešťastie však zanechalo v pozore nielen účastníkov tejto zábavky, ale aj prevádzkarov. Aj keď tí garantujú maximálnu bezpečnosť.

Bratislavská spoločnosť, ktorá prevádzkuje tento druh adrenalínu udáva v ponuke dva druhy „únikov“. Z toho iba v jednej prípade sú hráči zamknutí. „V miestnostiach nie je žiadny predmet, ktorý by mohol spôsobiť požiar,“ upozorňuje majiteľ firmy Emil Haas. Tvrdí, že požiar hrozí asi tak, ako v každom inom byte, nakoľko používajú len drobnú elektroniku. Dokonca ešte aj sviečky majú elektronické, nehovoriac o zásuvke, v ktorej je uložený požiarny prístroj a kľúč od miestnosti, ktorý môžu návštevníci použiť v krajnom prípade. Hra návštevníkov nejako neobmedzuje v ich osobných potrebách. „Hráči môžu vyjsť von, ak sa potrebujú napiť, alebo ísť na toaletu,“ upresňuje Haas. Navyše, klienti pred vstupom do hry podpisujú tlačivo, že so zamknutím súhlasia. Na adrenalínovú hru, ktorá v zúčastnených vyvoláva pocit, že sú v skutočnom nebezpečenstve udeľuje povolenie Úrad verejného zdravotníctva. „Nemáme mimoriadne nároky pri spúšťaní takýchto prevádzok, základom sú parametre z hľadiska odvetrávania priestorov,“ dôvodí hovorkyňa úradu Katarína Nosálová.

„Pred vstupom do miestnosti všetkým upresňujeme naše pravidlá. Počas hry sú neustále monitorovaní kamerami,“ zdôrazňuje majiteľ žilinskej prevádzky escape roomu Peter Jančuška. Podľa jeho slov majú v miestnostiach nainštalované aj mikrofóny, aby počuli každé slovo hráčov. V Košiciach sa zase zameriavajú na pravidelné revízne kontroly hasiacich prístrojov. „Napriek tomu, čo sa v Poľsku stalo, našim klientom môžeme zaručiť stopercentnú bezpečnosť,“ uzatvára majiteľka košickej escape prevádzky Jana Kolesárová.

Čo je Escape Room?

Escape Room je zážitková aktivita pre tímy 2 až 5 ľudí (naraz môžu hrať až tri tímy - 15 ľudí). Skupina je zatvorená do tematického bytu s cieľom splniť tajnú misiu a dostať sa von za 70 minút. Riešia pri tom rozmanité úlohy zamerané na všímavosť, sedliacky rozum, či spoluprácu.

Podľa psychologičky poľský prípad odhalil skryté riziká

Adrenalínová hra escape room podľa psychologičky Gabriely Herényiovej láka čoraz viacej mladých aj preto, lebo majú šancu dostať sa do kritických a výnimočných situácií. „Prípad v Poľsku ukázal, že existujú mnohé riziká. Tie miestnosti by naozaj mali byť jednak monitorované, ako síce hlásili, že boli, ale asi veľmi slabo, keď tam uhorelo päť dievčat. Je to práve nebezpečný adrenalínový šport pre teenagerov, ktorí si chcú niečo dokázať a nie sú schopní domyslieť dôsledky toho, čo sa môže stať.“