VIDEO Naša redaktorka NA DETEKTORE LŽI: Na čom prístroj nachytala?
27. 8. 2018, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:43)

Detektor lži sa stáva na Slovensku doslova hitom. Svoju pravdu si išiel na ňom nedávno potvrdiť exminister vnútra Robert Kaliňák (47) a ešte pred ním napríklad šéf Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič (45). Chcete aj vy týmto spôsobom presvedčiť ostatných o svojej nevine či bezúhonnosti? Naša redaktorka Mária vyskúšala prístroj za vás. Čo ju zaskočilo najviac?
Zdroj: David Duducz
Zdroj: David Duducz
Zdroj: David Duducz
Galéria k článku
Hoci vyšetrenie na polygrafe, teda na detektore lži, naše súdy ako dôkaz neuznávajú, buďte si istí, že ho nevyužívajú iba politici! Tento prístroj dokáže totiž s viac ako 90-percentnou pravdepodobnosťou odhaliť aj klamstvo v rodine či v partnerských vzťahoch. Rozhodla som sa prostredníctvom detektora lži získať potvrdenie o tom, že som svojmu partnerovi verná. Detektor som sa pritom snažila oklamať pri rôznych iných otázkach, ktoré mi kládol polygrafológ.
Najskôr peniaze
Možností, kde test absolvujete, je viac. Ja som sa objednala k Michalovi Berezňákovi do Pezinka, ktorý vyšetruje v rodinnom dome: termín som mala vybavený do 3 pracovných dní. Pripravte si však peňaženku – mňa to vyšlo rovných 199 eur. Vyčleňte si aj dosť času, vyšetrenie trvá dve až tri hodiny.
Prvé klamstvo
Polygrafológ si najskôr vypýtal moje osobné údaje a dal mi podpísať tlačivo, že s vyšetrením súhlasím. Potom sa ma spýtal, čo bude preverovať. Vymyslela som si, že môj priateľ je extrémne žiarlivý a podozrieva ma z nevery. Študujem totiž v Prahe, kde ma nemá pod kontrolou. Pán sa na mňa pozeral s pochopením, s podobným problémom ho vraj páry vyhľadávajú často.
Zdroj: David Duducz
Pred vyšetrením na detektore sa robí skúšobný test.
V horúcom kresle
Po tomto úvode som si sadla do kresla. Polygrafológ mi pripol snímacie senzory na brucho, hrudník, ukazovák, prstenník aj na palec. Najprv urobil skúšobný test, aby som sa presvedčila, že prístroj skutočne zaznamenáva reakcie pri klamstve. Na papier som mala napísať číslo od 1 do 8, no napísala som iba číslo 5, zvyšné dopísal polygrafológ. Potom sa ma opýtal, ktoré z nich som napísala ja – dohodli sme sa vopred, že pri všetkých mám odpovedať NIE, teda že ani jedno číslo, čiže mám klamať. Prístroj fungoval: krivky na monitore ukázali, že pri klamstve som sa nadýchla menejkrát ako vtedy, keď som hovorila pravdu, a tiež sa mi vtedy zrýchlil tep.
Zrazu prišiel strach
Nielenže som na otázky musela odpovedať iba ÁNO alebo NIE, ale nesmela som sa vôbec hýbať, prehĺtať ani zhlboka dýchať. Srdce mi bilo, triasol sa mi hlas... Zrazu sa ma zmocnil strach, že detektor ukáže, že klamem aj vtedy, keď budem hovoriť len pravdu. Tiesnivý pocit som mala napriek vysvetleniu Michala Berezňáka, že detektor sa nepomýli – sníma údaje z autonómnej nervovej sústavy, ktorú človek vôľou neovplyvní.
Zdroj: David Duducz
S výsledkom testu som spokojná. Detektor potvrdil moju pravdu.
Otázky na telo
Pri vyšetrení som odpovedala na 11 otázok, ktoré mi odborník kládol po 20-sekundových prestávkach a celé sa to opakovalo až štyrikrát. Tri z otázok boli hlavné: polygrafológ sa ma pýtal nielen na meno priateľa, ale mala som tiež konkretizovať druh nevery, z ktorej ma podozrieva. Tu som všelijako kľučkovala, keďže partner nemá o mne nijaké pochybnosti, celú „kauzu“ som si vymyslela.
Musela som odpovedať napríklad na otázku, či som mala od začiatku vzťahu pohlavný styk aj s iným mužom ako s priateľom. Polygrafológ mi kládol tiež veľa kontrolných otázok: pýtal sa ma na meno a rok narodenia, či sa nachádzame v Pezinku a či mám v úmysle klamať v tomto teste – povedala som NIE, ale pravda bola ÁNO.
Niektoré otázky boli viac na telo: napríklad, či som niekedy niekoho okradla, podviedla alebo oklamala – klamala som vlastne aj v tej chvíli. Bola som z toho nervózna, no snažila som sa sústrediť na odpovede a úplne sa uvoľniť. Nebolo to vôbec ľahké.
A tu je verdikt!
Vyšetrenie bolo pre mňa veľmi náročné. Dnes som však už pokojná ja aj môj priateľ. Prístroj potvrdil to, čo je naozaj pravda. Priateľovi nie som neverná. Keď som vyšla s pravdou von a priznala sa, že som novinárka, pán Berezňák vtipne zareagoval: „Mal by som teraz otestovať, či váš priateľ naozaj existuje!“
11 otázok a moje odpovede
Pri každej odpovedi, kde som klamala, prístroj zaznamenal zrýchlený dych a tep.
1. Je vaše meno ....?
- ÁNO (hovorím pravdu)
2. Je vaše priezvisko...?
- ÁNO (hovorím pravdu)
3. Máte v úmysle klamať na niektorú z otázok v tomto teste?
- NIE (klamem)
4. Ste teraz v Pezinku?
- ÁNO (hovorím pravdu)
5. Mali ste od začiatku vášho vzťahu pohlavný styk aj s iným mužom ako so svojím priateľom?
- NIE (hovorím pravdu)
6. Klamali ste niekedy v živote niekomu?
- NIE (klamem od začiatku, keď tvrdím, že ma na detektor posiela žiarlivý priateľ, že som na vyšetrenie prišla taxíkom a že pracujem v administratíve)
7. Narodili ste sa v roku ...?
- ÁNO (hovorím pravdu)
8. Mali ste od začiatku vášho vzťahu akýkoľvek sexuálny styk aj s iným mužom ako so svojím priateľom?
- NIE (hovorím pravdu)
9. Podviedli ste niekedy v živote niekoho?
- NIE (ak je podvodom aj zavádzanie na detektore lži, tak klamem)
10. Počas pobytu v Prahe ste si dohadovali stretnutie s nejakým mužom s cieľom mať s ním akýkoľvek sexuálny styk?
- NIE (hovorím pravdu)
11. Ukradli ste niekedy niekomu nejaké veci?
- NIE (hovorím pravdu)
ZAUJÍMAVOSTI O DETEKTORE
Ako odhalí lož
Polygraf, teda detektor lži, sníma vaše fyziologické funkcie pri odpovedaní na otázky. Keď klamete, zaznamená zmeny v krvnom tlaku, pulze, vo frekvencii dýchania aj v odpore kože. Spoľahlivosť výsledkov je 95 až 97 %.
Kto ho oklame
Oklamať detektor lži je takmer nemožné. Neviete totiž ovládať tep srdca či potenie. Dokáže to len človek vycvičený na tieto situácie, napríklad agent, a tiež človek, ktorého vyšetruje neskúsený polygrafológ.
Koho testujú
Detektor lži najčastejšie využívajú štátne inštitúcie, ktoré potrebujú spoľahlivých zamestnancov. Súkromné firmy si zase potrebujú preklepnúť zamestnancov, či sú k firme lojálni, alebo či v ich firme nekradnú.
Zdroj: shutterstock
Krivky opisujú nádychy aj tepovú frekvenciu.
Láka aj žiarlivcov
Súkromné osoby detektor lži najčastejšie využívajú na odhalenie nevery v partnerstve, krádeže, závislosti od drog, ale aj pri najímaní opatrovateľky k deťom či nevládnym dôchodcom, aby si overili ich spoľahlivosť.
Na súde nepomôže
Kým v Spojených štátoch amerických sa verdikt detektora lži používa ako dôkaz na súde, u nás by vám to neprešlo. EÚ takéto výsledky zo zákona neuznáva. Na súde väčšinou slúžia len ako podporný, nepriamy dôkaz.
Aby sa nezmýlil
Prístroj sa najskôr musí nastaviť. Človek obvinený z klamstva je zvyčajne v strese, aj keď neklame, už len preto, že je obvinený. Aktuálny stres musí polygraf vyhodnotiť ako štandard, len potom správne ukáže odchýlky.
Koľko je otázok?
Počet otázok závisí od témy. Objednávateľ vyšetrenia zadá jednu základnú otázku, napríklad: „Mala moja manželka pohlavný styk s týmto mužom?“ K nej sa vytvoria ďalšie otázky, ktoré ju upresňujú.
Prečítajte si tiež:
- FOTO Len pre SILNÉ POVAHY: Ako mohol TAKTO niekto ublížiť bezbrannej Julinke?!
- 16 SUPER TIPOV na posledný prázdninový týždeň: Tieto miesta musíte vidieť!
- Paroubkova blondínka Petra otvára 13. komnatu: Bývalý premiér dotoval svoju exmanželku aj po rozvode!