Tajomstvá veží: Uhádnite príbehy historických stavieb v hlavnom meste
5. 3. 2015, 13:00

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Juraj Velička
Množstvo krásnych veží vyrástlo nielen v Prahe, ale aj v historickom centre Bratislavy.
Za každou z bratislavských veží je ukrytý zaujímavý príbeh, ktorý teraz môžete odhaliť spolu s nami. Ale aby ste to nemali až také jednoduché, legendy sme poprehadzovali. Uhádnete, ktorá patrí k akej veži?
A-Radnica
Plus JEDEN DEŇ/Juraj Velička
Hlavné námestie bolo v minulosti miestom, kde sa nachádzalo najviac veží na domoch. Zachovala sa však iba radničná. Dom kedysi patril richtárovi Jakubovi. Dnes sú na veži najstaršie hodiny v Starom Meste z roku 1440, pod ktorými je mesačný glóbus. Nájdete v nej aj gotické okno, ale aj napoleonskú guľu, ktorá sa tam zatúlala počas bombardovania.
Zaujímavá je tiež tabuľka, ktorá ukazuje, pokiaľ siahala hladina Dunaja v roku 1850 počas povodne. Na boku veže je socha Panny Márie, ktorá drží v náručí dieťa.
B-Klarinský kostol
Plus JEDEN DEŇ/Juraj Velička
Klarisky sú vlastne ženskou odnožou františkánov. Patrili tiež k rádom, ktoré nesmeli mať na kostoloch vežu. Vynašli sa však a postavili ju na bok. Päťbokú vežu postavili okolo roku 1400.
Je mimoriadne vzácna, keďže v Európe sa nachádzajú len tri päťboké veže. Je postavená v gotickom štýle a nájdete na nej niekoľko sôch - madonu s dieťatkom, dve svätice a postavu kráľa.
V roku 1700 zasiahlo Bratislavu zemetrasenie a dva roky na to museli rozobrať vrchnú časť veže. Nahradili ju inou v tvare cibule.
C-Michalská veža
Plus JEDEN DEŇ/Michal Velička
Najznámejšia veža v Bratislave meria 51 metrov. Meno má podľa Kostola svätého Michala, ktorý stál neďaleko. Na jednej strane má ružový náhrobný kameň, ktorým spevnili bok veže.
Pod ňou je turistami vyhľadávaná Michalská brána. V minulosti mala padací most, padaciu mrežu a drevené vráta. Viackrát prešla rekonštrukciou a pôvodne mala iba dve poschodia.
Na veži je tabuľa, na ktorej stojí, že ste v krajine, kde vládne rod Jagelovcov. Naľavo je erb trojvršia s dvojkrížom a napravo hlavného mesta. V strede je hlava divokého muža, ktorá mala odstrašovať nepriateľov.
D-Františkánsky kostol
Plus JEDEN DEŇ/Juraj Velička
Kostol patril medzi významné miesta bratislavských korunovačných slávností. Vnútri je vzácna relikvia - telo svätého Reparáta, mučeníka. Veža kostola je šesťboká a pochádza z 15. storočia.
Mali zakázané postaviť ju priamo na kostol, tak ju umiestnili vedľa neho ako ďalšiu stavbu. Zemetrasenie, ktoré bolo v Bratislave v roku 1897, však narušilo jej statiku. Hrozilo, že sa veža zrúti.
Opatrne ju zložili a preniesli do Sadu Janka Kráľa v Petržalke, kde je dodnes. Namiesto pôvodnej postavili neogotickú kópiu. V minulosti na veži v nedeľu a vo sviatočné dni vztyčovali zástavu.