Reklama

Svetový FENOMÉN dorazil aj na Slovensko: POZOR, môže spôsobiť závislosť, varuje psychologička!

Sústredení účastníci turnaja Fortnite CUP.

Zdroj: Mária Dvořáčková

Reklama

Ošiaľ videohry Fortnite dorazil aj na Slovensko! Hoci má rozvíjať schopnosti tímovej práce, ide o bojovú hru plnú zbraní a násilia. Hrajú ju však už aj žiaci na základnej škole. Cez víkend si na Tyršovom nábreží v Bratislave zmerali sily mladí nadšenci tejto hry.

Okrem toho, že je hra populárna po celom svete, je aj prudko návyková. Odporúča sa hrať od dvanástich rokov, no mnoho času jej venujú už aj sedemročný. Cez víkend sa v Bratislave vrámci technologického festivalu IXPO konal turnaj Fortnite CUP. "Za dva dni sa zúčastnilo 40 ľudí a predpokladám, že spolu ich bude 60 až 70," prezradil organizátor turnaja Erich Longauer. Doplnil, že hráči majú od 7 do 15 rokov. Súťažia o lístky na XGames, myšky, klávesnice a tašky.

Účasník turnaja Filip (12) povedal, že Fortnite hráva asi dve hodiny týždenne. "Je to dobrá hra, nie je veľmi násilnícka a je zábavná, stále sa aktualizuje a pridávajú nové veci," povedal a doplnil, že hoci v turnaji zažil aj zákerné chvíle, celkom sa mu darilo.

Zdroj: Mária Dvořáčková

Filip hrávahru Fortnite asi dve hodiny týždenne.

Vďaka hre si našli nových kamošov

Samuel (10) a Leo (10) sa tejto hre venujú okolo jedného roka. Na turnaji dokonca aj vyhrali. "Vždy hrávam dve hodiny, ale nie každý deň. Nie je tam veľa násilia, aj keď sa tam bojuje, nie je tam krv," opísal. Chlapcov na hre baví aj to, že ju hrajú s kamarátmi a spolužiakmi. Vďaka nej spoznali aj nových ľudí. "Náhodou som počas hrania stretol Slováka a teraz s ním hrávam," povedal Samuel nadšene. "Hrávam len cez niektoré víkendy. Každý deň nemôžem," prezradil Leo.

Zdroj: Mária Dvořáčková

Samuel a Leo sa zúčastnili na turnaji Fortnite CUP.

Na ďalšej strane si prečítate, čo radí psychologička.

Treba stanoviť hranice

Účastníci turnaja, ktorých sme oslovili, priznali, že majú stanovený čas, koľko sa môžu hrať na počítači. V zahraničí sa totiž objavilo množstvo prípadov závislosti mladistvých práve na hre Fortnite. Deti prestávajú chodiť von, postupne aj jesť a končia na odvykačke. Hra sa dokonca podpísala aj pod rozpad niekoľkých rodín. Podľa psychologičky môžu byť  počítačové hry pre deti veľmi motivujúce, no rodičia by mali stanoviť isté hranice. Za vznik závislosti na počítačových hrách môže vraj celý systém. "Deťom zobrali veľa športovísk, nemajú možnosť kde vyžiť a tie počítače sú moderná doba," konštatuje psychologička Gabriela Herényiová.

Zdroj: Mária Dvořáčková

U chlapcov je hra Fortnite veľmi obľúbená.

"Ak videohry hrajú deti veľmi dlho, vytvorí sa závislosť a tá závislosť môže byť nesmierne silná," vysvetľuje Herényiová. Podľa jej slov by mali mať deti vyhradený čas od kedy do kedy môžu používať počítač, no v tom by nemalo byť započítane, keď si robia domáce úlohy, alebo projekty do školy. "To neznamená dať mu päť minút, ale nejakú rozumnú hranicu, napríklad hodinu denne, alebo medzi učením. Naozaj to treba sledovať aj v noci, keď je dieťa samé v izbe a nevieme, čo robí. Výskumy ukazujú, že mnohé deti do tretej, štvrtej ráno hrajú tieto hry. Rodič by to mal ustrážiť," upozorňuje psychologička.

Úplny zákaz sa neodporúča

Podľa slov psychologičky ani úplný zákaz videohier nie je šťastným riešením. Dieťa sa totiž môže cítiť vylúčené z kolektívu. "Treba sa s dieťaťom rozumne dohodnúť. Reštrikcie nie sú veľmi dobré, lebo potom sa dieťa obráti na druhú stranu. Treba si dohodnúť pravidlá, ktoré budú dodržovať obe strany. Dieťa sa musí cítiť, že je v kolektíve, ale zároveň, že má nejaké hranice," objasňuje Herényiová. Podľa nej je to najkomplikovanejšie s tínedžermi, pretože sa u nich závislosť vybuduje najrýchlejšie. "S malými deťmi si vieme poradiť, ale s 15-16 ročnými je to väčší problém a treba určiť hranice dopredu. Keď sa kúpi počítač a dovolia sa tie hry, bude sa hrať len obmedzenú dobu," uviedla psychologička a doplnila, že je na rodičovi, aby vymyslel aj iný program pre dieťa, ktorý ho bude baviť.