Slávny slovenský architekt navrhol úžasné stavby: Najkrajšiu vilu však postavil pre seba
29. 8. 2018, 20:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:44)

Zdroj: archív
Miloval ľudové umenie a vďaka nemu sú jeho stavby jedinečné! Slovenský rodák, architekt Dušan Samuel Jurkovič († 79), mal svojský štýl, ktorý dodnes obdivujú turisti i odborníci. Ak sa k nim chcete pridať, stačí zájsť do Tatier alebo na Moravu. A určite nevynechajte Jurkovičovo najznámejšie dielo, mohylu na Bradle.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Rodák z myjavskej Turej Lúky študoval, žil a tvoril na moravsko-slovenskom pomedzí. Zostal mu verný celý život. Preto jeho najvýznamnejšie stavby stoja práve v týchto končinách. Po štúdiách pôsobil Jurkovič 20 rokov na Morave. V Brne mal vlastnú projekčnú kanceláriu, navrhoval aj nábytok. V časti Žabovřesky postavil pre svoju rodinu v roku 1906 vilu, ktorá sa dnes považuje za jednu z jeho najlepších vilových stavieb.
Využil anglický štýl, ktorý sa vyznačuje veľkou halou so schodiskom. Bola to netradičná stavba: na kamenných základoch postavil drevenú konštrukciu, na ktorú dal plášť z korku. Nedávno vilu zrekonštruovali v pôvodnej podobe a kráse. Najvýznamnejšie diela pred rokom 1914 venoval moravským kúpeľom Luhačovice. Tamojšie stavby patria ku klenotom našej architektúry. Predstavujú jednu z najkrajších ukážok česko-slovenskej vetvy európskej secesie.
Zdroj: archív
Rodina architekta bývala vo vile v brnianskych Žabovřeskoch.
Po vzniku prvej Československej republiky sa Jurkovič vrátil späť na Slovensko. Vraj aj preto, aby pomohol našu krajinu presadiť do svetového povedomia. Aj tým, že staval desiatky budov vo viacerých krajinách strednej Európy. Začal preberať podnety z nových architektonických smerov, napríklad z funkcionalizmu. Navrhol systém montovaných domov, zároveň však upravoval historické objekty.
Tak vypracoval projekt prestavby zámku vo Zvolene či návrh rekonštrukcie Bratislavského hradu ako univerzitného centra. V roku 1928 vytvoril svoje najznámejšie dielo - Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Medzi uznávané stavby podľa Jurkovičových návrhov patria aj stanice lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít.
Počas druhej svetovej vojny, keď u nás nastolili slovenský štát, sa Jurkovič ako človek verný česko-slovenskej vzájomnosti odmlčal.
Zdroj: archív
Rodinná vila, Brno: Vilu si dnes môžu pozrieť aj turisti.
Aspoň navonok a verejne. Doma v pracovni však vytváral veľké pomníkové projekty. Navrhol napríklad pomníky botanika Ľudovíta Holubyho na cintoríne v Pezinku a doktora Pavla Blaha v Skalici, náhrobok Svetozára Hurbana Vajanského v Martine, hrobku rodiny Makovických v Ružomberku. Jeho posledným realizovaným dielom tohto druhu bol pomník obetiam vojny v Kremničke. Dokončil ho v roku svojej náhlej smrti.
Aj tieto stavby projektoval
- ubytovne Pustevny Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy (1900)
- Luhačovice, Jurkovičov dom (1902)
- Spolkový dom, Skalica (1905)
- rodinná vila v Brne (1906)
- vila Jana a Luisy Náhlovských, Praha (1907)
- oprava zámku v Novom Meste nad Metují (1909)
- Kolónia robotníckych domov Dynamitka pri Bratislave (1920)
- rodinné domy a vlastná vila, Lermontovova ulica, Bratislava (1923)
- Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle (1928)
- činžovné domy Ursínyho ulica, Bratislava (1928)
- Kochovo sanatórium v Bratislave (1929)
- pavlačový bytový dom, Považská Bystrica (1936)
- 4 stanice lanovky z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít (1936-1937)
- pomník Ľudovíta Štúra v Modre (1939)
- adaptácia Slovenskej banky, Banská Bystrica (1942)
Architektúra v ľudovom štýle
Jurkoviča očarila nielen slovenská, ale i valašská a moravská ľudová architektúra. Ako vysvetľujú odborníci, tvoril v geometrickom viedenskom secesnom štýle, ktorý spojil s ľudovými motívmi. Inšpiroval sa aj štýlom z britského Glasgowa. S ľudovým umením zoznámila Jurkoviča jeho matka, ktorá zbierala ľudové piesne a výšivky. Vďaka všetkým týmto inšpiráciám dokázal Jurkovič úžasne prepojiť eleganciu starých čias s víziou budúcnosti.
Zo životopisu slávneho slovenského architekta
Dušan Samuel Jurkovič sa narodil v monarchistickom Rakúsko-Uhorsku. Neskôr bol horlivým zástancom československého spolužitia.
- Narodil sa 23. 8. 1868 v obci Turá Lúka, čo je dnes súčasť Myjavy.
- Po štúdiách robil 6 rokov u architekta Urbánka vo Vsetíne.
- V roku 1899 sa presťahoval do Brna.
- Po vzniku Československej republiky v roku 1918 sa usadil v Skalici a nakoniec v Bratislave.
- Zomrel 21. 12. 1947 v Bratislave. Po roku ho previezli na cintorín v Brezovej pod Bradlom.
Pochádzal z rodiny vlastencov a podnikavcov
Rodina Dušana Jurkoviča sa nestala slávnou a známou iba vďaka jeho stavbám. Už jeho predkovia boli vlastenci a podnikaví ľudia. Jeho dedko Samuel Jurkovič založil Spolok gazdovský v Sobotišti, prvé úverové družstvo v Európe. Bol i spoluzakladateľom Matice slovenskej. Jurkovičov otec patril k známym vlastencom, matka bola znalkyňou ľudového umenia.
Zdroj: archív
Jurkovičov dom, Luhačovice
Architektúra nebola jeho jediným veľkým talentom
Dušan Jurkovič bol vynikajúci ako architekt a projektant. Mal však aj veľký talent na cudzie reči, bol výborným spoločníkom a športovcom. Hovoril i písal po česky, vedel po maďarsky a nemecky. Bol spoločenský, ľudia ho mali radi. Vo voľnom čase sa venoval zjazdovému lyžovaniu.
Manželka bola z dobrej rodiny
Jurkovič si zobral rodáčku z Brna. Bola z úspešnej podnikateľskej rodiny. V roku 1903 si Jurkovič zobral vtedy 20-ročnú Boženu Bartelmusovú. Bola od neho o 15 rokov mladšia. Zoznámil sa s ňou počas svojho pôsobenia v moravskej metropole, keď jej rodine projektoval a zariaďoval vidiecku vilu. Božena pochádzala z dvojčiat. Manžela prežila o 18 rokov, zomrela až v roku 1965 ako 82-ročná.
Zdroj: archív
stanica lanovky, Tatry
So synmi sa pridal k odboju
Architekt mal s Boženou troch synov, všetci už zomreli. Boli to Juraj (+ 59), Ján (+ 81) a Pavol (+ 102). Otca so synmi spojila najmä druhá svetová vojna. Na jej konci sa Jurkovič práve prostredníctvom synov zapojil do aktívneho odboja.
Všetkým ukázal ľudové umenie
Jurkovič miloval ľudové prvky a všetkým ich predstavil. Štúdium ľudových architektúr využil v 14-zväzkovej encyklopédii Die slowakische Volksarbeit. Kniha vyšla trojjazyčne vo Viedni. Takto zoznámil verejnosť s ľudovým umením.
Zdroj: archív
mohyla na Bradle
Po smrti dostal vyznamenanie
Dušan Jurkovič dostal aj najvyššie štátne vyznamenanie. V roku 1946, rok pred smrťou, Jurkovičovi ako prvému architektovi udelili titul národný umelec. Prezident Ivan Gašparovič mu zase 1. januára 2007 udelil Pribinov kríž I. triedy in memoriam.
Cena na počesť architekta
Meno Dušana Jurkoviča je u nás stále dobre známe. Na jeho počesť sa od roku 1964 udeľuje u nás Cena Dušana Jurkoviča. Začiatkom tohtoročného júla pripravila mincovňa v Kremnici striebornú mincu k 150. výročiu narodenia architekta.
Zdroj: archív
chata Libušín, Pustevny