Hrozí, že prídeme o úrodu ovocia? Zatiaľ je teplo a slnečno, ale po víkende sa má výraznejšie ochladiť a môže aj snežiť. Pozrite sa, ktorý deň bude najhorší a najstudenejší! Akú škodu dokážu narobiť mrazy a sneh v ovocných sadoch, nám vysvetlil predseda Slovenského zväzu záhradkárov Eduard Jakubek.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Profimedia.sk

Zdroj: TASR/Dano Veselský
Galéria k článku
Jar sa začala parádne: bolo slnečno, iba slabý vetrík a teploty na juhozápadnom Slovensku sa dokonca prehupli cez dvadsiatku. Vo štvrtok namerali v Hurbanove 22,8 °C a v Gabčíkove 21,8 °C. Lenže už cez víkend sa počasie zhoršilo, mierne sa ochladilo a fúkalo.
A od zajtra sa to ešte zhorší, čaká nás výrazné ochladenie. Spôsobí to vpád arktického vzduchu do strednej Európy, ktorý môže priniesť aj mráz a sneh.

Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Tešili sme sa z jari, tepla a kvitnúcich kvetov. teraz prichádza teplotný šok!
V pondelok teploty prudko klesnú, bude iba od 0 do +7 °C. V prvých dňoch budúceho týždňa hrozia sneženie a nočné mrazy aj v nížinách, na severe môže mrznúť dokonca celý deň.
Aké bude počasie najbližší týždeň? Pozrite sa TU!
Vyhliadky príliš optimistické nie sú. Podľa portálu imeteo.sk by koncom budúceho týždňa mal sneh vystriedať dážď a teploty nepôjdu nahor tak, ako by sme chceli. Veľká noc by mohla byť síce bez zrážok, ale s mrazivými nočnými teplotami – aj keď na presnú predpoveď je ešte skoro.
Zdroj: Jean-Christophe Bott
Začiatkom budúceho týždňa sa vráti sneh a mráz.
Meteorologička a klimatologička Miriam Jarošová hovorí, že ani nejde o extrémne výkyvy počasia. „Jar je najpremenlivejšie ročné obdobie. Takže popri vysokých teplotách sa môžu vrátiť aj mrazy a sneh. Studený môže byť ešte aj máj, keď sú od 12. do 14. traja zmrznutí,“ upozorňuje.
Ovocné stromy sú rozkvitnuté, čo s nimi urobia sneh a mráz? Čítajte ďalej!
Najhoršie je, že najmä na západnom a južnom Slovensku už viaceré ovocné stromy a kríky pučia alebo dokonca kvitnú. Môžu teda ohlásené mrazy a sneženie ohroziť úrodu ovocia? „Bežné jarné výkyvy teplôt stromy zvládnu. Ani mrazy do mínus päť stupňov by nemali rozkvitnuté dreviny ohroziť. Sneh im neprekáža, to je v podstate voda a tú potrebujú,“ vysvetľuje nám predseda Slovenského zväzu záhradkárov Eduard Jakubek.
Zdroj: archív
Podľa Eduarda Jakubeka mrazy škodia, ale len za určitých podmienok.
Je však dobré myslieť na ochranu drevín. „Osvedčilo sa postriekať stromy a kvety vodou, vytvorí sa tak ľadový obal, ktorý ich chráni,“ radí odborník.
A čo ak prídu mrazy ešte aj v polovici mája? „Tie sú trošku nebezpečnejšie v tom, že vtedy už majú stromy aj plodíky, ktoré sú menej odolné ako kvety. Poškodia ich už mrazy pod mínus tri stupne,“ upozorňuje Jakubek.
Zdroj: Shutterstock Budimir Jevtic
Puky a kvety ochárni pred mrazom voda. treba ju nastriekať na strom a vytvorí ľadový ochranný obal.
Viac škody ako mráz však môže podľa neho narobiť sucho. To ohrozuje dreviny už teraz na jar. „Preto treba korene stromov v máji obložiť pokosenou trávou, tá najlepšie udrží vlahu,“ nabáda Eduard Jakubek.
Ako sa správne postarať o stromy? Čítajte TU!
Ak však vyjdú dlhodobé prognózy, sucho by nám hroziť nemalo. Jar by totiž podľa prvých odhadov mala byť mierne nadpriemerne teplá, ale aj viac daždivá.