Reklama

Rodičia autistov volajú o pomoc: Školy nechcú naše deti!

Aj autisti môžu v dospelosti viesť normálny život. Je však dôležité s nimi pracovať a venovať sa im.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Deti túžia po vzdelaní, no školy ich nechcú. Ich rodičia tušili, že s ich deťmi nie je niečo v poriadku, no na diagnostiku čakali roky. Rodičia detí s poruchou autistického spektra volajú o pomoc. Štát vôbec nemyslí na ich deti.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová zorganizovala konferenciu venovanú autistom a ich rodinám.  "Ľudia s autizmom a ich rodiny sú v tejto krajine desiatky rokov ignorovaní, prehliadaní a diskriminovaní. Pred dieťaťom s autizmom sa zatvárajú dvere materských, základných aj stredných škôl, dospelých autistov neprijímajú do domovov sociálnych služieb, ani do denných stacionárov. Nemáme odborníkov na autizmus v zdravotníctve, v školstve, ani v rezorte sociálnych vecí. Dieťa na Slovensku čaká na diagnostiku 9 kľúčových mesiacov," napísala Nicholsonová na sociálnej sieti.

Problémy začali v škole

So synom bývalej redaktorky TV JOJ Michely Saleh Suríniovej nebol doma žiadny problém. Všetko sa zmenilo, keď Nidal začal chodiť do škôlky. „Dieťa začalo trpieť úzkosťami, rodičia ostatných detí strácali trpezlivosť,“ opisuje Michela Saleh. So slzami v očiach hovorí, že najhorší moment bol, keď jej štvorročný synček povedal, že už nechce žiť. Časom jej synovi diagnostikovali Aspergerov syndróm. Zrazu ako rodičia narazili na problém. Nevedeli, na koho sa majú obrátiť a ako môžu s dieťaťom pracovať. Syn postupne vystriedal štyri školy a z jednej ho dokonca vylúčili. Nakoniec sa im podarilo natrafiť na správnych ľudí, no stále hľadajú piatu školu pre syna. „Učiteľom chýbajú informácie, nevedia, ako majú s týmito deťmi robiť,“ vysvetľuje Michaela.

Zdroj: archív M.S.

Na snímke je Nidal, synček Michaely Saleh.

Jej syn je „iný“

Negatívnu skúsenosť s diagnostikou má aj mamička Natália Šultysová. Jej synovi Maxovi ochorenie potvrdili až v jedenástich rokoch. „Autizmus je choroba, ktorá nie je vidieť,“ konštatuje Natália, ktorej syna od malička označovali za „iného“. O svojej skúsenosti začala blogovať. Narazila na obrovské medzery v diagnostike, terapii aj v školstve. Oporu a autistickú komunitu našla v treťom sektore. „Štát sa tvári, že autizmus v tejto spoločnosti neexistuje,“ hovorí Šultysová. Nehovoriac o tom, že poisťovne rodičom za liečbu nič nepreplatia. V školách chýbajú učitelia, ktorí by s týmito deťmi pracovali. Práve naopak, autistické deti sú nežiadúce.

Zdroj: Facebook

Na snímke z konferencie je Michela Saleh a Natália Šultysová.

 

Autizmus si diagnostikoval sám

Branislav Lacko (28) z Martina iba pred pár rokmi sám úplnou náhodou zistil, že je autista. Priznal, že mnoho ľudí s týmto ochorením trpí psychickými problémami, ktoré vedú k samovražde, alebo skončí na ulici, pretože majú problémy pri štúdiu a neskôr so zamestnaním.

Zdroj: SPOSA

Autista vníma množstvo rušivých podnetov, má problém sa sústrediť.

 

Aká mama, taká dcéra

Vladimíra Prokajová (35) má dcéru Ninku s Aspergerovým syndrómom. Jej správaniu však rozumie, lebo sama má to isté ochorenie. Najväčší problém vidí v školstve, kde chýbajú asistenti a špecializovaný pedagógovia. Navyše na Slovensku nie je povolená domáca výuka na druhom stupni.

Zdroj: Michal Šebeňa

Vladimíra a jej dcéra Ninka.

 

Dočkajú za zmeny?

Konferencie v Národnej rade sa okrem Nicholsonovej zúčastnili len dvaja ďalší poslanci. Ministerstvo práce a sociálnych vecí zodpovednosť za starostlivosť o týchto ľudí presúva na samosprávne kraje. Špecializovaných zariadení pre autistov je málo a majú malú kapacitu. Nicholsová v spolupráci s Nadáciou Filantropia pripravili petíciu za lepšie podmienky pre autistov a ich rodiny. "Spustili sme petíciu za konkrétne kroky, ktoré musia jednotlivé rezorty urobiť, aby sa situácia ľudí s PAS a ich rodín zlepšila," dodala Nicholsonová.

Zdroj: TASR

Lucia Ďuriš Nicholsonová