Róbert mal s obličkami problémy od narodenia. „Ako trojročnému mi jedna zlyhala, ale s druhou som fungoval do osemnástich rokov. Lekári ma však upozorňovali, že funkčnosť obličky nebude doživotná a bude potrebná transplantácia. Prvým darcom bol môj otec,“ rozpráva mladík. Niekedy po operácii vzniknú komplikácie, pacientovo telo nechce prijať darovaný orgán.
Ďalší spor o dieťa (6): Čaká Zojku znova bolesť a trápenie?
Imunitný systém tvorí protilátky na zneškodnenie novej obličky. Stalo sa to aj Róbertovi a opäť sa dostal na čakaciu listinu na obličku. Už to nebolo jednoduché. „Pre pacientov, ktorí majú transplantáciu za sebou, je ťažšie nájsť vhodnú obličku. Imunitný systém si pamätá stimuly z predchádzajúceho obdobia, môže sa začať správať agresívnejšie a vtedy bežná liečba nestačí. Potrebujeme zakročiť intenzívnejšie a na to slúži imunoadbsorpcia,“ vysvetľuje primárka bratislavskej Urologickej kliniky pre transplantácie obličiek Zuzana Žilinská.
Mladík verí, že tretia transplantácia bude úspešná.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/ Matej Jankovič
Touto metódou sa krv prečistí od protilátok a chráni orgán pred napadnutím. Aj po druhej transplantácii nastali problémy. „Asi to tak malo byť, že komplikácie nebolo možné ovplyvniť,“ pokorne prijal svoj osud Róbert. „Dalo mi to veľa. Aj ochorenie, človek sa naučil vážiť si iné veci,“ dodáva statočný bojovník. Po tretej transplantácii sa v krvi opäť objavili protilátky.
„Keďže ide o mladého muža s perspektívou, potrebujeme, aby oblička fungovala čo najdlhšie a dúfame, že sa nám podarí zastaviť tvorbu protilátok, chrániť obličku a vytvoriť také podmienky, aby mohla fungovať dlhodobo. To znamená roky päť až desať rokov,“ vysvetľuje Zuzana Žilinská. Táto moderná metóda je na Slovensku od vlani. Používajú ju v univerzitných nemocniciach v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave. Je plne hradená Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, Dôverou a v budúcnosti aj poisťovňou Union.
Transplantácie na Slovensku
V rámci Európy je aktuálne viac ako 70-tisíc pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu niektorého zo životne dôležitých orgánov. Na Slovensku je na čakacej listine viac ako 400 pacientov, pre záchranu ktorých je nevyhnutne dôležitá práve transplantácia. Stále však patríme medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. Tu sú čísla z posledných dvoch rokov.