Reklama

Neuveriteľné ako Petra z Petržalky žije. Dali by ste to?

Odpad za tri mesiace: Len tak málo odpadu Petržalčanka necháva za sebou.

Zdroj: Pavol Bartonek

Reklama

Koľkokrát do týždňa vynášate smeti? Petra Slezáková (39) z Bratislavy raz za tri mesiace! A aj to iba z malej zaváraninovej fľaše! S manželom žijú už štvrtý rok v domácnosti bez odpadu. Filozofia zero waste ju zaujala natoľko, že o nej bloguje a vzdeláva ľudí.

Petra sa začala zaujímať o environmentálne témy popri práci v bankovníctve. Dnes sa im venuje na plný úväzok. Keď zistila, že o zero waste filozofii sa u nás tak veľa nehovorí, začala o nej písať blog. Okrem toho prednáša na školách, pre firmy a pre verejnosť. Radí ľuďom, ako produkovať menej odpadu a tak šetriť našu planétu.

„Ideálne je pozrieť sa, čo máme v smetnom koši, a potom zredukovať to, čoho tam máme najviac,“ vysvetľuje. Petra dokonca sama kompostuje zvyšky z kuchyne, hoci býva v byte v Petržalke. Je dôkazom toho, že keď niekto naozaj chce, tak sa to dá. Tvrdí, že treba začať rozmýšľať, čo a ako nakupujeme.

Zdroj: Pavol Bartonek

Tieto veci potrebuje Petra k životu.

„Treba sa zamyslieť nad tým, či ten produkt neviem kúpiť bez obalu, či tú zeleninu a pečivo si nemôžem dať radšej do látkovej sieťky a jednorázové veci nahradiť tými trvácnymi,“ doplnila. Odporúča nahradiť jednorazové vreckovky a kuchynské utierky trvácnymi alternatívami.

Posledným krokom v prechode na život bez odpadu je drogéria a kozmetika. Tuhé mydlo je pre Petru zázračným výrobkom. Umýva si ním vlasy, používa ho namiesto odličovača a aj ako penu na holenie. „Deväť výrobkov, ktoré som predtým kupovala v plastovej fľaši, viem teraz nahradiť jedným mydlom,“ pochvaľuje si.

Netreba to však preháňať. „Treba si nájsť rovnováhu, ak by sme to úplne hrotili, nevydržali by sme to dlhodobo,“ hovorí Petra. Podľa jej osobnej skúsenosti život bez odpadu šetrí aj peniaze! „Odmietni, čo nepotrebuješ, zredukuj, čo skutočne potrebuješ,“ opísala pravidlá, akými sa riadi.

Zdroj: archív P.S.

Petra Slezáková (39) šíri filozofiu zero waste a tak prispieva k och rane našej planéty.

Krajina smetí

  • 393 kilogramov odpadu vyprodukuje jeden Slovák za rok 2017
  • 2 140 000 ton bola celková produkcia odpadov na Slovensku za rok 2017
  • 14,28 mil. ton bol celkový objem odpadkov vyprodukovaných na Slovensku za rok 2017
  • 66 % odpadu na Slovensku sa skládkuje