Neuveríte, čo urobila Bratislavčanka S PENIAZMI, ktoré dostala za predaj firmy! Kto by bol tohto schopný?
26. 2. 2018, 19:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 12:59)

Zdroj: archív A. B.
Ostrov Madagaskar je zrejme Slovákom súdený! Známy dobrodruh Móric Beňovský sa tam stal pred vyše dvesto rokmi kráľom, teraz sa im zase Anežka Boriová (54) stará o vzdelávanie detí. Tamojší ľudia si ju za to vážia: škola, ktorú postavila, dostala jej meno.
Zdroj: archív A. B.
Zdroj: archív A. B.
Zdroj: archív A. B.
Galéria k článku
Bratislavčanka Anežka Boriová miluje cestovanie. Lákajú ju netradičné destinácie: navštívila niektoré rozvojové krajiny východnej Ázie aj Strednej Ameriky. Sprevádza ju syn Michal a práve on prišiel s návrhom zájsť na Madagaskar. „Vtedy som o tomto ostrove nič netušila. Presvedčil ma syn, pretože ho veľmi zaujímajú zvieratá a príroda,“ priznala sa bývalá podnikateľka a cestovateľka. Ostrov jej vyrazil dych.
Bol iný, jedinečný, a hoci tam panuje veľká chudoba, pre Anežku Boriovú to bola osudová krajina. „Navštívila som jednu rybársku dedinu a stretla sa s tamojšími deťmi. A to ma dostalo,“ rozpráva svoj príbeh. „Zblížila som sa s nimi a naučila som ich pár slov po slovensky. Všetko po mne krásne opakovali. Cítila som, že majú potenciál a sú vďačné za každú pozornosť. Rozhodla som sa, že sa sem musím vrátiť, ale už inak,“ vysvetľuje.
Zdroj: archív A. B.
Anežke pomohol so školou salezián Don Vladimír Stuchlý (vľavo) a syn Michal.
Dlho hľadala spôsob, ako deťom pomôcť. „Náš madagaskarský sprievodca Hery mi prehovoril do duše. Povedal, že turisti sú naučení dávať deťom cukríky a malé darčeky, ale im treba pomôcť inak. Potrebujú si osvojiť základné hygienické návyky, treba ich vychovávať a vzdelávať,“ spomína Anežka. To vraj bolo znamenie, na ktoré čakala. Rozhodla sa, že musí v dedine Antoby Est postaviť školu.
„Tie štátne sú tam často v hroznom stave, dochádzka učiteľov aj žiakov je veľmi nízka, ani sa nevyučuje každý deň. Deti sa učia vonku alebo v polorozpadnutých budovách s deravou strechou,“ vysvetľuje. Podarilo sa jej úspešne predať svoju firmu, ktorú viedla 20 rokov, a za časť peňazí postavila na Madagaskare spolu s niekoľkými dobrovoľníkmi základnú školu.
Zdroj: archív A. B.
Sympatická Slovenka pomohla vzdelávať viac ako 200 detí.
Výborného pomocníka našla v saleziánskom misionárovi Vladimírovi Stuchlom, ktorý žije na ostrove vyše 30 rokov. Neskôr sa s Anežkou skontaktovalo aj naše ministerstvo zahraničných vecí a pomohlo financovať zariadenie v škole, ktorá dostala meno Sekoly Anežka. Obec Antoby Est, kde ju postavili, sa nachádza v centrálnej časti Madagaskaru, asi 100 km západne od hlavného mesta Antananariva.
Je vysoko v horách, kde sa ľudia živia poľnohospodárstvom. Deti tam však nemali dobrý prístup k vzdelaniu. Ale do novej školy už teraz chodí 220 detí z okolitých dedín, ktoré sú vzdialené aj niekoľko kilometrov. „Už o piatej ráno, hneď ako vyjde slnko, vidíte deti s taškami, ako kráčajú do školy,“ hovorí Anežka. Na hodiny s učiteľmi sa vraj tešia a Slovenku, ktorá im to umožnila, majú veľmi radi.
Škola Sekoly Anežka
S realizáciou začali v novembri 2016.
Podobu priestrannej a svetlej budovy daroval chorvátsky architekt Zlatko Klarin zo Zadaru.
Stavebné práce sa začali v máji 2017.
V novembri 2017 školu otvorili.
V piatich triedach je miesto pre 250 detí, už ich je tam 220.
MEDZI ĽUĎMI VLÁDNE BEZRADNOSŤ
Chudobný, hoci krásny ostrov
Madagaskar je ostrov v Indickom oceáne pri juhovýchodnej Afrike. Rozlohou 4. najväčší ostrov na svete je 12-krát väčší ako Slovensko. Aj keď je tu krásna príroda a úžasná fauna, patrí medzi 5 najchudobnejších krajín sveta. Je pritom najväčším producentom a vývozcom vanilky. „Na Madagaskare vládne bezradnosť. Je izolovaný od zvyšku sveta. V dedinách nie sú asfaltové cesty ani elektrina, ľudia žijú bez pitnej vody. Aj južná časť Afriky je v porovnaní s Madagaskarom vyspelá krajina,“ hovorí Anežka Boriová.
Zdroj: archív A. B.
Poľnohospodársku krajinu trápi chudoba.
Škola umožní deťom študovať
Vďaka škole, ktorú Anežka financovala, budú môcť miestne deti navštevovať stredné školy či univerzitu v hlavnom meste. „V krajine je veľa chudobných pastierov aj ľudí, ktorí končia na ulici, bez práce, bez nádeje. Práve vzdelanie dokáže poraziť biedu. Vyučovanie je v triedach s domácimi učiteľmi. Pre nedostatok miesta sedia v lavici niekedy aj 3-4 žiaci, ale učia sa,“ vysvetľuje Anežka. Pri vnútornom zariadení školy pomohlo grantom naše ministerstvo zahraničných vecí.
Zdroj: archív A. B.
Bratislavčanka Anežka Boriová
Slovenka chystá ďalší projekt
Školou sa snaženie obetavej Bratislavčanky neskončilo. Už teraz rozbieha Anežka Boriová ďalší projekt. Chce priniesť pitnú vodu tam, kde najviac chýba, a to do obce Antoby Est, kde sa nachádza škola. Už iniciovala charitatívnu zbierku na pitnú vodu pre školu a miestnych.