Bratislavčanka Anežka Boriová miluje cestovanie. Lákajú ju netradičné destinácie: navštívila niektoré rozvojové krajiny východnej Ázie aj Strednej Ameriky. Sprevádza ju syn Michal a práve on prišiel s návrhom zájsť na Madagaskar. „Vtedy som o tomto ostrove nič netušila. Presvedčil ma syn, pretože ho veľmi zaujímajú zvieratá a príroda,“ priznala sa bývalá podnikateľka a cestovateľka. Ostrov jej vyrazil dych.

Bol iný, jedinečný, a hoci tam panuje veľká chudoba, pre Anežku Boriovú to bola osudová krajina. „Navštívila som jednu rybársku dedinu a stretla sa s tamojšími deťmi. A to ma dostalo,“ rozpráva svoj príbeh. „Zblížila som sa s nimi a naučila som ich pár slov po slovensky. Všetko po mne krásne opakovali. Cítila som, že majú potenciál a sú vďačné za každú pozornosť. Rozhodla som sa, že sa sem musím vrátiť, ale už inak,“ vysvetľuje.

Anežke pomohol so školou salezián Don Vladimír Stuchlý (vľavo) a syn Michal.
Zdroj: archív A. B.

Dlho hľadala spôsob, ako deťom pomôcť. „Náš madagaskarský sprievodca Hery mi prehovoril do duše. Povedal, že turisti sú naučení dávať deťom cukríky a malé darčeky, ale im treba pomôcť inak. Potrebujú si osvojiť základné hygienické návyky, treba ich vychovávať a vzdelávať,“ spomína Anežka. To vraj bolo znamenie, na ktoré čakala. Rozhodla sa, že musí v dedine Antoby Est postaviť školu.

„Tie štátne sú tam často v hroznom stave, dochádzka učiteľov aj žiakov je veľmi nízka, ani sa nevyučuje každý deň. Deti sa učia vonku alebo v polorozpadnutých budovách s deravou strechou,“ vysvetľuje. Podarilo sa jej úspešne predať svoju firmu, ktorú viedla 20 rokov, a za časť peňazí postavila na Madagaskare spolu s niekoľkými dobrovoľníkmi základnú školu.

Sympatická Slovenka pomohla vzdelávať viac ako 200 detí.
Zdroj: archív A. B.

Výborného pomocníka našla v saleziánskom misionárovi Vladimírovi Stuchlom, ktorý žije na ostrove vyše 30 rokov. Neskôr sa s Anežkou skontaktovalo aj naše ministerstvo zahraničných vecí a pomohlo financovať zariadenie v škole, ktorá dostala meno Sekoly Anežka. Obec Antoby Est, kde ju postavili, sa nachádza v centrálnej časti Madagaskaru, asi 100 km západne od hlavného mesta Antananariva.

Je vysoko v horách, kde sa ľudia živia poľnohospodárstvom. Deti tam však nemali dobrý prístup k vzdelaniu. Ale do novej školy už teraz chodí 220 detí z okolitých dedín, ktoré sú vzdialené aj niekoľko kilometrov. „Už o piatej ráno, hneď ako vyjde slnko, vidíte deti s taškami, ako kráčajú do školy,“ hovorí Anežka. Na hodiny s učiteľmi sa vraj tešia a Slovenku, ktorá im to umožnila, majú veľmi radi.

Škola Sekoly Anežka
  • S realizáciou začali v novembri 2016.

  • Podobu priestrannej a svetlej budovy daroval chorvátsky architekt Zlatko Klarin zo Zadaru.

  • Stavebné práce sa začali v máji 2017.

  • V novembri 2017 školu otvorili.

  • V piatich triedach je miesto pre 250 detí, už ich je tam 220.

MEDZI ĽUĎMI VLÁDNE BEZRADNOSŤ

Chudobný, hoci krásny ostrov

Madagaskar je ostrov v Indickom oceáne pri juhovýchodnej Afrike. Rozlohou 4. najväčší ostrov na svete je 12-krát väčší ako Slovensko. Aj keď je tu krásna príroda a úžasná fauna, patrí medzi 5 najchudobnejších krajín sveta. Je pritom najväčším producentom a vývozcom vanilky. „Na Madagaskare vládne bezradnosť. Je izolovaný od zvyšku sveta. V dedinách nie sú asfaltové cesty ani elektrina, ľudia žijú bez pitnej vody. Aj južná časť Afriky je v porovnaní s Madagaskarom vyspelá krajina,“ hovorí Anežka Boriová.

Poľnohospodársku krajinu trápi chudoba.
Zdroj: archív A. B.

Škola umožní deťom študovať

Vďaka škole, ktorú Anežka financovala, budú môcť miestne deti navštevovať stredné školy či univerzitu v hlavnom meste. „V krajine je veľa chudobných pastierov aj ľudí, ktorí končia na ulici, bez práce, bez nádeje. Práve vzdelanie dokáže poraziť biedu. Vyučovanie je v triedach s domácimi učiteľmi. Pre nedostatok miesta sedia v lavici niekedy aj 3-4 žiaci, ale učia sa,“ vysvetľuje Anežka. Pri vnútornom zariadení školy pomohlo grantom naše ministerstvo zahraničných vecí.

Bratislavčanka Anežka Boriová
Zdroj: archív A. B.

Slovenka chystá ďalší projekt

Školou sa snaženie obetavej Bratislavčanky neskončilo. Už teraz rozbieha Anežka Boriová ďalší projekt. Chce priniesť pitnú vodu tam, kde najviac chýba, a to do obce Antoby Est, kde sa nachádza škola. Už iniciovala charitatívnu zbierku na pitnú vodu pre školu a miestnych.