Reklama

Majiteľ známej IT firmy ESET Peter Paško je spolumajiteľom unikátnej galérie v Bratislave

Peter Paško: Z programátora
je dnes majiteľ galérie.

Zdroj: MICHAL SMRČOK/Plus JEDEN DEŇ

Reklama

Majiteľ známej IT firmy ESET Peter Paško (57) zmenil svoj život. Stavebný projektant a informatik je najnovšie spolumajiteľom unikátnej galérie. Niektoré vystavované diela dokonca doniesol aj z vlastnej obývačky.

Ste vyučený stavbár, ako ste sa dostali k programovaniu?
Za socializmu som pracoval ako projektant. Keď sa začala rozbiehať výpočtová technika, tak ma fascinovalo riešenie vedecko-technických výpočtov, konkrétne to čo sa týka stavieb, stavebnej fyziky a kúrenárských výpočtov. Úžasné na tom bolo to, že miesto používania tabuliek počítali technológie za nás. Vtedy ma zaujalo aj programovanie. Postupne som sa dostal od prvých počítačov ako Sinclair a Spektrum k PC.

Vy a Miro Trnka ste v roku 1987 vytvorili prvý antivírus, čo Vás k tomu viedlo?
S Mirom sme sa stretli ešte za čias Sinclairu. On neskôr dotal od otca PC a vtedy sme sa s ním začali po prvý krát zoznamovať. S tým ako sa tieto počítače šírili ďalej, tak sa objavili aj prvé vírusy. Začali sme sa ich zbavovať vlastnou silou. Vytvorili sme najprv jednoduchý programík, ktorý liečil jeden - dva vírusy. Potom Miro prišiel s myšlienkou, aby sme vytvorili niečo univerzálne. To bol začiatok antivírusového programu NOD.

Čítajte viac:

Z manažmentu ste odišiel v roku 2008, ale stále zostávate v ESETe. Na akej pozícii ste teraz?
My ako zakladatelia sme zostali pôsobiť na pozícii konateľov. Konáme ale najmä navonok. To znamená, že riešime objednávky, rôzne faktúry, keď sú na vyššie čiastky a mimo plán.

Čo robíte vo voľnom čase?
Chodím stále do práce, zväčša štyrikrát do týždňa a nie na celú pracovnú dobu. Potom tu sú ďalšie aktivity, ktoré robím,zapojil som sa ako investor do jednej stavebnej firmy. Tá robí bytové projekty a realizuje bytové domy. Galéria Nedbalka ma stála tiež veľa času a sú tu aj iné veci v stavebníctve.

Zo stavbára programátor a teraz vlastník galérie. Povedzte našim čitateľom niečo o tejto ceste.
K umeniu som sa dostával postupne. Najprv som bol taký typický technokrat - zaujímali ma nové technológie, pamäte, procesory. Keď išli ceny dolu, tak sme sa potešili, že môžeme lepšie nakúpiť. Takéto veci mi chodili po rozume. A to aj pri prechádzkach v prírode. Potom som začal fotografovať. Po otcovi som zdelil fotoaparát a jeho rolu rodinného fotografa. Zo začiatku som fotil všetko, no postupne som sa začal venovať hlavne prírode. Sme taká amatérska partia fotografov, ktorí cestujeme do rôznych destinácii a tam sa snažíme zachytiť krásne miesta v najlepšom svetle. Napríklad keď nieje svetlo dokonalé, tak sa na dané miesto vrátime. Následne sme začali z fotografií robiť aj výstavy.

Veľká časť vystaveného umenia v galérii je aj zo zbierky pána Bartošku, ako ste sa spoznali?
Pán Bartoška je sused, často sme debatovali o umení, na návšteve, pri vínku. Spočiatku sme mali v byte viac fotografií no a po našich rozhovoroch som začal zamieňať fotky za obrazy. Začal som vytvárať zbierku. Potom sme si povedali, že keď to doma visí, tak to nieje ono. To bol impulz k vytvoreniu galérie. Navyše som chcel priestor aj pre fotografie z našich ciest.

Takúto zbierku človek asi nevytvorí len tak v obývačke, ako ste ju vytvárali?
Pôvodne som chcel galériu o veľkosti 200 - 300 metrov štvorcových. S manželkou sme chodievali po meste, potom nám ukázali túto budovu. Hneď bolo jasné, že keď sa to tu dá do poriadku, tak to budú krásne priestory pre galériu. No a keď máte takýto skvelý priestor o rozlohe viac než 1500 metrov štvorcových, tak to znamená, že musíte dobudovať zbierku do kvantity aj do kvality. Pán Bartoška mal už veľkú skúsenosť s umením a najmä slovenským. Sám si roky budoval vlastnú zbierku. Časť diel sme potom vydražili, vždy keď sa objavilo niekde niečo zaujímavé. Bola to veľmi aktívna a náročná činnosť, veľa sa cestovalo, stretávalo a jednalo.

Aké budú najbližšie roky pre galériu?
Naďalej budeme sledovať umenie a keď sa niečo dobré objaví, tak sa budeme snažiť tie veci získať a pridať do zbierky. Aj stála expozícia bude mať svoj život, ale veľmi pomalý, žiadne naháňanie. Ak nájdeme ďalšie kusy umenia a budú lepšie ako to čo tu visí, tak sa pokúsime zbierku skvalitniť.

V akom vzťahu je spoločnosť ESET ku galérii?
Táto galéria je moja súkromná záležitosť. Ale prostriedky na vybudovanie galérie a rekonštrukciu sú z činnosti v ESETe a na tom je krásne to, že 95 percent príjmov je zo zahraničia, tak na toto všetko sa nám zložili Čínania Rusi, Američania, celý svet.