Reklama

Lekári bijú na poplach: Stúpa počet pacientov s chorými obličkami a na vine je covid

Mária Marta Miklošková chodí už 9 rokov pravidelne na dialýzu, inak by neprežila.

Zdroj: Ľuba Pajtinková

Reklama

Takmer tretina pacientov zistí, že má problém s obličkami na preventívnej prehliadke, inak nemajú žiadne príznaky. Tak to bolo aj u knihovníčky Márie. Jej lekárka našťastie problém odhalila. Dnes by Mária bez pravidelnej dialýzy neprežila.

Počas uplynulých dvoch rokov sme mnohí preventívnu prehliadku odkladali na lepšie časy. Nerobte to však dlho, aj pre vaše obličky. Po prekonaní covidu je totiž až 3x väčšie riziko, že ľuďom trvalo zlyhajú obličky a skončia na dialýze. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako sú na tom vaše obličky? Viete to? Pandémia zvýšila riziká!

    Vedci viac ako rok skúmali skupinu skoro 90-tisíc pozitívnych pacientov minimálne 30 dní po prekonaní ochorenia.

    Pandémia zvýšila riziká pre obličky

    „Závery vedcov potvrdzujú fakt, že je bezpodmienečne nutné sledovať funkcie obličiek aj po uzdravení“, komentuje výsledky prieskumu lekár Martin Kuncek, riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum pre Čechy a Slovensko.

    Anketa

    Máte vy alebo niekto v rodine problém s obličkami?

    Počet pacientov na dialýze počas posledných dvoch rokov vzrástol o 27 percent. Oproti obdobiu pred pandémiou ide o skokový nárast. Treba vedieť, že poškodenie obličiek môže byť jednou z komplikácií COVID-19.  Z údajov poisťovne Dôvera vyplýva, že takmer polovica pacientov, ktorí potrebovali vlani dialýzu, prekonala v rokoch 2020 alebo 2021 COVID-19.

    Toto číslo môže byť však ešte vyššie, lebo nie každý človek s covidom navštívil lekára. 

    Spravte si doma test na internete

    V otázke zdravia obličiek má nezastupiteľnú úlohu prevencia. Hlavnú úlohu zohráva zdravý životný štýl, teda nefajčiť, zdravo sa stravovať, nepiť nadmieru alkohol a čo najviac sa hýbať. Jednými z hlavných rizikových faktorov sú aj cukrovka alebo vysoký krvný tlak a tiež dedičné predispozície v rodine.

    Keď obličky zlyhajú...

    Keď už obličky zlyhajú, existujú 4 základné metódy ich náhrady. Hemodialýza na dialyzačnom stredisku, domáca hemodialýza alebo domáca peritoneálna dialýza a transplantácia. Všetky zachraňujú život a ich kvalita je úplne zásadná. V minulom roku bolo na Slovensku transplantovaných celkom 115 obličiek. Je to najmenej od roku 2003.

    „Spozornieť by mal tiež každý, kto prekonal infarkt myokardu alebo angínu pectoris. Ďalej sú zaťažujúcimi procesmi prekonané srdcové zlyhanie, ischemická choroba dolných končatín, reumatologické ochorenie, časté užívanie liekov na bolesť a obličkové kamene či bielkovina a krv v moči pri predošlých vyšetreniach. Oplatí sa tiež všímať si stav moču. Lenč čo  je tmavý, je na ňom pena alebo má neobvyklý zápach, je potrebné byť naozaj na pozore,“ uvádza nefrologička MUDr. Monika Alaxinová.

    Pokiaľ vás zaujíma riziko ochorenia obličiek a chcete si urobiť orientačný test, môže navštíviť web oblickovakalkulacka.sk. Ročne si test na tomto on-line nástroji urobí okolo 90-tisíc ľudí.

    Najčastejší vinník je cukrovka

    U dospelých sú najčastejšie za poškodením obličiek cukrovka a vysoký krvný tlak. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je pre poškodenie obličiek v nefrologickej ambulancii sledovaný každý desiaty diabetik.

    Nemusí to však tak byť, ak má diabetik svoju cukrovku pod kontrolou. Potvrdzujú to výsledky zdravotnej poisťovne Dôvera. Tisíckam jej poistencov, ktorí majú cukrovku a využívajú program poisťovne na pomoc diabetikom, sa výrazne zlepšil zdravotný stav. Okrem iného tak u seba oddialili nástup vážnych komplikácií súvisiacich s cukrovkou.

    Aký je život pacienta na dialýze, čítajte na ďalšej strane

    Mária: Denne môžem vypiť najviac pol litra tekutín

    Mária (79) chodí na dialýzu trikrát do týždňa po 4 hodiny. Už 9 rokov. „Keby som vypila viac ako pol litra tekutín denne, muselo by som tam byť ešte dlhšie, ale to sa mi nestalo celých 9 rokov,“ hovorí disciplinovaná pacientka.

    „To, že som chorá, zistila moja lekárka na preventívnej prehliadke, keď som mala 70 rokov. Nemala som žiadne citeľné znaky ochorenia,“ hovorí bývalá knihovníčka a učiteľka s tým, že keď jej zistili zvýšený kreatinín, začala hneď chodiť do nefrologickej poradne. 

    Vtedy netušila, čo ju čaká a vôbec nemala predstavu, čo je to dialýza. Na tú musela nastúpiť, keď sa ochorenie začalo zhoršovať a pridal sa aj vysoký tlak. Raz dokonca odpadla, našťastie to bolo v ambulancii lekárky, ktorá hneď vedela, čo robiť. Vtedy dostala prvý dialýzu a odvtedy na ňu chodí pravidelne. 

    „Už som si zvykla, je to súčasť môjho života,“ hovorí Mária, ktorá vychovala tri deti a sama doopatrovala svojich rodičov. „Tie 4 hodinky na dialýze si všeličo prečítam, keď sa vrátim domov, hodinku si pospím a potom mám novú silu do života, ktorá mi vydrží až do ďalšej dialýzy,“ dodáva s tým, že medzi dvomi dialýzami nemá žiadne zdravotné problémy, len musí dávať veľký pozor na to, čo vypije a zje. Mlieko, syry a tvaroh má zakázané, lebo je tam fosfor, nesmie jesť ani ovocie a zeleninu, kde je draslík, takže väčšinou jedáva mäso s mäsom. Obľúbenú zemiakovú kašu len raz začas z dobre odmočených zemiakov. Keď je smädná, dá si len jeden glg kofoly alebo vody alebo kocku ľadu.

    „Viem, že musím, tak to dodržiavam, lebo stačí vážne porušenie režimu a človek je tri kroky k úmrtiu,“ usmieva sa Mária, ktorá si každú peknú hodinku života dokáže vážiť a vychutnať. 

    Michal trpel od detstva

    Keď mal Michal Krajčír zo Šale štyri roky, detský lekár mu nesprávne stanovil diagnózu a neliečený zápal močových ciest viedol až k trvalému poškodeniu obličiek. Ľavej na 100 %, pravej na 90 %. „Bol som v ohrození života. Po siedmich operáciách, ktorými sa lekári snažili napraviť infekciou poškodené močové cesty, prišli s trvalým riešením – vývodom a musel som chodiť na dialýzu,“ odkrýva svoj príbeh.

    Päť rokov čakal na vhodného darcu, prešiel rôznymi komplikáciami, kým mohol podstúpiť transplantáciu. „Musel som sa v rôznych veciach obmedzovať a strážiť si režim. Inak by sa mohli dostaviť kŕče, problémy s dýchaním až smrť,“ opisuje obdobie dialýzy Michal.

    Momentálne už dvanásty rok žije s transplantovanou obličkou takmer ako zdravý človek. „Samozrejme, je potrebné zodpovedne brať predpísané lieky, niekoľkokrát ročne podstúpiť štandardnú kontrolu u špecialistu, no inak ide o rovnako komfortný život ako u zdravého človeka. Môžem robiť prakticky čokoľvek, nemusím sa obmedzovať v cestovaní, v práci, záľubách. Som vďačný za novú obličku,“ dodáva.

    Na dôležitosť tohto orgánu každoročne upozorňuje Svetový deň obličiek, ktorý v tomto roku pripadol na štvrtok  10. marca.