Istropolis, alebo tiež aj Dom odborov, väčšina z Bratislavčanov poznala ako ohyzdnú sivú opachu na Trnavskom mýte. Mnohí si želali, aby čo najskôr zmizla. Nádeje vkladali do nového projektu, ktorý by tam miesto neatraktívnej rárohy mohol vzniknúť.

Sny mnohých sa vyplnili približne pred rokom. Pôvodný Dom odborov začali búrať, pričom dodnes prebiehajú odstraňujúce práce. Portál yimba píše, že investor zbúral tri zo štyroch častí súboru – Dom detí a mládeže, výškovú organizačnú budovu aj najznámejšiu kultúrno-kongresovú časť. Stojí ešte Dom techniky, aj ten však v dohľadnej dobe zanikne.

Prvé vizualizácie Nového Istropolisu boli známe už dávnejšie. Treba povedať, že sa ľuďom priveľmi nepáčili. Spoločnosť Immocap, ktorá je vlastníkom Istropolisu tam sľúbila vybudovať atraktívnu novú štvrť. Už pred vyše dvoma rokmi predstavili svoje vízie. Projekt mal zahŕňať multifunkčné, kultúrno-spoločenské centrum. Všetko sa malo zároveň poriadne zelenať.

Najnovšie VIZUALIZÁCIE Istropolisu nájdete v GALÉRIÍ>>>

Teraz však prišli so zmenou a tiež aj novými vizualizáciami. Ak sa pôvodný plán ľuďom nepáčil, tak sa dá povedať, že tento priam nenávidia. "Do projektu chceme priniesť okrem kultúry aj energeticky efektívne riešenia a kvalitný, veľkorysý priestor pre prácu či bývanie," napísal Immocap v oficiálnom stanovisku.

Nový Istropolis má byť nielen štýlový, no i ekologický a poriadne pokrokový. "Už v prvej pripravovanej administratívnej budove využijeme špeciálny systém, ktorý zabezpečuje tepelný komfort v miestnostiach výlučne sálavým spôsobom," vysvetľujú s tým, že systém zabraňuje fúkaniu prúdu horúceho alebo studeného vzduchu, vytvára mimoriadne komfortné prostredie a znižuje prevádzkové náklady o viac ako 50% v porovnaní s existujúcimi budovami v hlavnom meste.

Unikátom budovy má byť ďalej aj dostatok prirodzeného denného svetla vďaka vnútornému átriu. Pracovné miesto má byť možné zriadiť v budove prakticky kdekoľvek. Hlavným prvkom v átriu budovy, centrálnom schodisku aj na fasáde má byť drevo.

Anketa
Páči sa vám ako bude vyzerať Nový Istropolis?

Pod príspevkami, ktoré novinku zdieľajú sa okamžite strhli vášnivé diskusie. Anna projekt vidí ako ďalšiu neosobnú sklenenú haraburdu. "Vyzerá to ako poschodová garáž," myslí si Juraj. "Ten pôvodný projekt bol hlavným argumentom zničenia Istropolisu! Teraz to bude fakt iba obyčajná škatuľa," píše Anna.

Viacerí s nimi súhlasia. "Mali by tam postaviť nový dom kultúry, park a lavičky. Načo sú nám betónovo sklenené opachy, kde sa predávajú handry! Tých je po meste už príliš veľa. Katastrofa," napísala rozhorčená Jana. Gabriela dodáva, že vežiaky sú rovnako hnusné ako boli tie, postavené za socializmu.

Prečítajte si tiež: